جهانی‌سازی صنعت کشور در گرو اراده بخش خصوصی است

0

جهانی‌سازی صنعت کشور در گرو اراده بخش خصوصی است

اهمیت جایگاه این جریان اقتصادی به حدی است که بخش قابل توجهی از نطق وزیران پیشنهادی رییس‌جمهور در زمینه‌ تولید و صنعت به این موارد اختصاص یافت. بر کسی پوشیده نیست که عدم حضور صنایع ایرانی در کشور‌های منطقه و آسیای دور روز‌به‌روز عواقب سنگین‌تری برای ما در پی دارد. رقیبان تجاری ما در منطقه نظیر ترکیه و چین در حالی عرصه را برای دانش و کالای ایرانی هر روز محدود و محدودتر می‌کنند که تنها با عزمی ملی می‌توان تا به جایگاهی شایسته شأن ایران در عرصه بین‌المللی دست یافت. در این رابطه با دکتر علی سرزعیم، اقتصاددان، استادیار دانشگاه علامه طباطبایی، مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک و مدیر بخش اقتصادی شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی به گفتگو نشستیم تا از دیدگاه‌های او در مورد شیوه و مدل صحیح از سر گیری اصولی جریان صادرات مطلع شویم.

مرز‌های آزاد اقتصادی

دکتر علی سرزعیم با تأکید بر لزوم حضور صنایع و کالا‌های ایرانی در بازار‌های فرامرزی بر این باور است که این اهمیت در مقوله عرصه ساخت‌و‌ساز نیز مصداق دارد. در گذشته صنایع و برند‌های ایرانی به ‌دلایل متعدد به سیاست‌های داخلی اتکا داشتند. دستاویز نخست مرز‌های بسته اقتصاد کشور بود که مجال ورود و عرض‌اندام از سوی کالا‌های و خدمات خارجی را نمی‌داد و در نتیجه بازار همیشه برای مصرف تولیدات داخلی تشنه و مهیا بود. این وضعیت با تشکیل مرز‌های آزاد اقتصادی و آغوش گشاده بازار ایران برای محصولات خارجی دیری نپایید و در پی آن شاهد بروز معضلات و چالش‌های عمیقی برای صنایع کشور بودیم. مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک در این رابطه تصریح می‌کند که در شرایطی که مردم دیگر مجبور به خرید کالای ایرانی نیستند، احیای استاندارد‌های بین‌المللی در ایران باید در صدر اهداف صنایع کشور قرار گیرد. وی می‌افزاید که صنایع ما چاره‌ای ندارند جز آنکه نابود شوند یا اینکه از همین امروز ساختار مدیریت و سیاست‌های اجرایی خود را اصلاح کنند.

عرصه رقابت‌های جهانی

سرزعیم دفاتر مهندسی، هولدینگ‌های ساختمانی و پیمانکاران را از مسیر توسعه و بهبود جدا نمی‌پندارد. وی ظرفیت‌ دانش و زیرساخت‌های موجود را برای این بخش از حوزه ساخت‌و‌ساز کافی نمی‌داند و معتقد است که متولیان و تصمیم‌گیران ناگزیر هستند که استاندارد‌های خود را با برند‌ها و نهاد‌های فعال در عرصه جهانی منطبق سازند. گشایش‌های پیش‌رو و آغاز دور جهانی‌سازی فعالیت‌های اقتصادی، به‌نوعی بسترساز رقابت‌ نام‌ها و کمپانی‌ها خواهد بود و در نتیجه بالابردن سطح توان و دانش الزامی به نظر می‌رسد. سرزعیم از شاخص‌های بهره‌وری بالا، کیفیت مطلوب و سرعت عمل کافی به‌عنوان ۳ رکن کلیدی برای سنجش معیار نحوه عملکرد شرکت‌ها یاد می‌کند. سرزعیم خاطرنشان می‌کند که شرکت‌ها نباید در انتظار معجزه‌ای از سوی دولت باشند بلکه باید به تدوین کارویژه‌های توسعه فعالیت‌ها بیاندیشیند.

نقش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی

دکتر سرزعیم آغاز همکاری‌های بین‌المللی با کشورهای همسایه را به متولیان عرصه ساخت‌و‌ساز توصیه می‌کند. هرچند ناگزیر باید با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور صورت بگیرد. وی بازار کشور عراق و تملک مالی این سرزمین را برای صنایع ما بسیار مستعد می‌داند و در ادامه از سوریه، پاکستان و روسیه در مقام مقاصد اصلی صنعت ایران یاد می‌کند. همچنین تمام کشور‌های حاشیه خلیج فارس به دلیل اقلیم و قرابت جغرافیایی ظرفیت بالایی در همکاری‌های اقتصادی دارند. استادیار دانشگاه علامه طباطبایی این فرآیند را زمان‌بر و دشوار تلقی می‌کند و اذعان دارد که بی‌تردید بخشی از صنعت ما یارای حضور در این آوردگاه‌های اقتصادی را ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود با تکیه‌بر مدیریت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور نمایندگی‌های فعال و برنامه‌دار در کشور‌های دیگر، مسیر توسعه و پیشرفت هموار شود. وی تأکید می‌کند که ورود دولت و تأمین مالی شرکت‌ها و نمایندگی‌های یادشده بی‌شک بر تسریع اهداف کمک شایانی خواهد کرد.

همه برای ایرانی شایسته

از منظر دکتر سرزعیم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور مهمترین نقش را در مسیر ورود کالا و خدمات فنی‌مهندسی ایران به بازار خارجی ایفا می‌کند. اما اقدام یکپارچه و هماهنگ شرکت‌های فعال در این حوزه است که در وهله نخست مهم و جلوه می‌کند. سرزعیم انگیزه و همت دولتمردان کنونی کشور را در این راستا قوی ارزیابی می‌کند. او به استناد شرح رویه وزرای کابینه جدید دولت، انگیزه دولت را سازنده و در راستای اعتلای همکاری‌های بین‌المللی برآورد می‌کند. او در پایان یادآور می‌شود که اراده امیدوارکننده دولت بدون همت بخش خصوصی و فعالان این عرصه در قالب تشکل‌های اقتصادی ممکن نبوده و راه به جایی نمی‌برد. دکتر سرزعیم ابراز امیدواری می‌کند که جامعه اقتصاد و صنعت کشور باید راه دشوار و صحیح را به مسیر سهل و خطا ترجیح دهد تا ایران به حق واقعی و دیرینه خود دست یابد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.