جهت‌گیری ساختمان‌ها در خوزستان از منطق نور تبعیت نمی‌کند

0

یک مدرس معماری گفت: پایداری معماری و کنترل انرژی تنها با ارتباط سازگار و مناسب با عناصر طبیعی چون نور و باد به دست می‌آید و باید به این امر در معماری خوزستان نیز توجه شود.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، روح الله مجتهدزاده اظهار کرد: در استان خوزستان به دلیل جنوبی بودن منطقه تصور می‌شود وضعیت مطلوب قرارگیری ساختمان شمالی است تا از تابش آفتاب جلوگیری شود؛ در حالی که نور آفتاب به جز گرما فواید بسیاری چون خواص بهداشتی و ضدعفونی‌ کننده دارد. از این رو بهتر است از نور آفتاب به صورت تعدیل شده در ساختمان استفاده شود.
وی افزود: بهترین شیوه قرارگیری ساختمان در مناطق گرم چون خوزستان جهت جنوب شرقی است که در این وضعیت آفتاب به طور عمودی تابیده می‌شود و شدت زیادی ندارد. به علاوه امکان کنترل تابش با سایبان نیز وجود دارد.
مجتهدزاده خاطرنشان کرد: در معماری خانه‌های سنتی نیز جهت قرارگیری ساختمان‌ها بیش از همه در جبهه جنوبی و سپس شمالی و شرق و در نهایت به سمت غرب است. در این ساختمان‌ها نور آفتاب با تابش‌بند و سایبان کنترل شده و وجود ایوان نیز موجب تعدیل کامل نور آفتاب می‌شود.
این مدرس دانشگاه یادآور شد: جهت‌گیری کنونی ساختمان‌ها در خوزستان از منطق نور تبعیت نمی‌کند و در جبهه‌های جنوبی و شمالی است که در جبهه‌های جنوبی اثری از سایبان دیده نمی‌شود و در قرارگیری ساختمان‌ها در جهت شمالی نیز هیچ تابش آفتابی وجود ندارد.
مجتهدزاده گفت: علی‌رغم انتظار ما در توجه بیشتر به جبهه ساختمان‌ها، در سال‌های اخیر توجه به این امر کاهش یافته و نظام تقسیم قطعات شهری شهر اهواز اولین نشانه‌های بی‌توجهی است.
وی ادامه داد: در این نظام زمین‌ها به قطعات شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود و زمینه بی‌توجهی به عنصر تابش فراهم می‌شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.