جهش مثبت اقتصادی ایران نسبت به دو سال گذشته

0
به گزارش Consbank، دکتر علی چشمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به اینکه رشد مثبت اقتصادی نسبت به بهار سال گذشته بوده، بنابراین در کل سال رشد مثبت نداشته‌ایم و از رکود خارج نشده‌ایم.

وی بیان کرد: رونق بخش مالی و بانکی به دلیل تورم و سود بانکی بالا و افزایش تولید در پتروشیمی، صنعت، معدن و بازرگانی منشا رشد اقتصادی مثبت است.

چشمی تصریح کرد: با توجه به اینکه ما در بخش‌های اقتصادی اشتغال زا مانند مسکن، ساختمان، کسب و کارهای کوچک و کشاورزی رشد مناسبی نداشته‌ایم، بنابراین وضعیت اقتصادی مطلوبی را در سال ۹۳ تجربه نمی‌کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بسته خروج از رکود زمینه رونق اقتصادی را در سال ۹۳ و ۹۴ ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: دولت با افزایش و هدفمند کردن بودجه‌های عمرانی، ایجاد و رونق کسب و کار خرد و افزایش صادرات غیرنفتی محصولات وابسته به نفت و کشاورزی در سال‌های آینده می‌تواند رشد اقتصادی بالاتری به دست آورد.

وی افزود: در سال ۹۱-۹۲ نسبت به سال ۹۰ رشد منفی اقتصادی تجربه شد ولی در سال ۹۳ نسبت به دو سال گذشته رشد، مثبت شد ولی متاسفانه هنوز رشد منفی آن سالها جبران نشده است.

چشمی، تحریم مستقیم تولیدات نفتی، محدودشدن مبادلات تجاری و بانکی، آسیب غیرمستقیم صنعت و سوء مدیریت داخلی را از جمله عوامل موثر در رشد منفی سال ۹۱ و ۹۲ دانست.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.