جهش معماری در جهان واقعیت مجازی

0

ابزارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده‌ای که به منظور ارتقای سطح صنعت معماری طراحی می‌شوند روز به روز در حال گسترش و بهبود است. در این گزارش قصد داریم به معرفی ۴ اپلیکیشن واقعیت مجازی و واقعیت افزوده‌ای بپردازیم که کاربرد بیشتری در معماری دارد.

اگر ناگزیر باشیم دنیای امروز را فقط با یک ویژگی توصیف کنیم به یقین «شتاب» نخستین صفتی است که به ذهن خطور می‌کند. شتابی که در همه عرصه‌های زندگی بشر امروز جریان دارد و هیچ مرز و جغرافیایی نمی‌شناسد. سرعت رشد فناوری‌های حوزه ساخت‌وساز نیز در این مقوله می‌گنجد. شاید در گذشته حتی تصور پرینت سه‌بعدی از یک مدل نیز امری خارق‌العاده محسوب می‌شد اما امروز ابداع اپلیکیشن‌هایی که مخاطب را به گردشی مجازی درون یک پروژه می‌برد چندان دور از انتظار نیست. واقعیت این است که ابزارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده‌ای که به منظور ارتقای سطح صنعت معماری طراحی می‌شوند روز به روز در حال گسترش و بهبود است. بنابراین با کاهش هر روزه قیمت این اپلیکیشن‌ها دیگر بهانه‌ای برای معماران، مهندسان، پیمانکاران و مالکان برای انجام پروژه‌هایشان از طریق این اپلیکیشن‌ها باقی نمی‌ماند. در این گزارش قصد داریم به معرفی ۴ اپلیکیشن واقعیت مجازی و واقعیت افزوده‌ای بپردازیم که کاربرد بیشتری در معماری دارد؛

اپلیکیشن آرکی (ARKi)

اپلیکیشن آرکی یک سرویس واقعیت افزوده برای تجسم‌بخشی به مدل‌های معماری است. این اپلیکیشین با فراهم کردن مدل‌های سه بعدی با سطوح تعاملی چندگانه هم برای طراحی و هم برای ارائه دادن یک طرح، به معماران کمک می‌کند که فن‌آوری واقعیت افزوده را برای پیشبرد بهتر کارهای خود به خدمت بگیرند.

اپلیکیشن آرکی می‌تواند با ابزارهایی که سیستم عامل اندروید و آی‌او‌اس دارند کار کند. این اپلیکیشین جدا از اینکه به آسانی می‌تواند مدل‌های دوبعدی را به مدل‌های سه‌بعدی تبدیل کند قابلیت‌های دیگری مانند تحلیل همزمان سایه سازه‌ها و انتخاب مواد را نیز دارد. کاربران این اپلیکیشن می‌توانند مدل‌ها را هم به صورت فیلم و هم با فرمت سه‌بعدی ثبت و ضبط کنند و آن را از طریق ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارند.

دانلود از گوگل پلی     دانلود از اپ‌استور

 

اپلیکیشن واقعیت مجازی استوری‌برد (Storyboard VR)    

اپلیکیشن استوری‌برد ابزاری برای تجسم‌بخشی و نمونه‌سازی است که می‌تواند مورد استفاده معماران، هنرمندان و طراحان قرار بگیرد. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می‌دهد تا طرح‌های دوبعدی ساده را ترسیم و تنظیم کنند و به آن تجسم بخشند. سازندگان اپلیکیشن واقعیت مجازی استوری‌برد این ابزار را برای استفاده در پروژه‌های واقعیت مجازی خودشان طراحی کرده‌اند. درواقع آنها برای آنکه به آسانی و با سرعت به تجربه‌های واقعیت مجازی‌شان عینیت ببخشند این اپلیکیشن را برنامه‌ریزی کردند. شما می‌توانید پس از اینکه طرح خود را آماده و بر روی اپلیکیشن بارگذاری کردید استوری‌بردتان را انتخاب کنید. بر این اساس طراحان می‌توانند با به اشتراک گذاشتن ایده‌هایشان به آسانی از بازخورد آن آگاه شوند. این اپلیکیشن همچنین قابلیت ساخت اسلاید و چیزی شبیه ورژن واقعیت مجازی پاورپوینت را نیز دارد.

دانلود مستقیم

اپلیکیشن پیر (Pair)

اپلیکیشن پیر برای کامپیوترها و فن‌آوری‌های واقعیت افزوده طراحی شده است. با استفاده از این برنامه کاربران می‌توانند مدل‌های سه‌بعدی وسایل و اسباب مشتریان‌شان را به وسیله آی‌فون و آی‌پد دریافت و طراحی مجدد کنند. هم‌اکنون کاتالوگ آنلاین مدل‌های وسایلی که با استفاده از این اپلیکیشن بر اساس محصولات ۵۰۰ کمپانی طراحی شده‌اند در مبلمان ۲۰۰ خانه و دفتر کار کاربرد داشته است. آنچه اپلیکیشن پیر را از دیگر انواع واقعیت افزوده متمایز می‌کند تمرکز آن بر محصولات و مشتریان است به گونه‌ای که به آنها اجازه می‌دهد در محل کار خود هر محصول سه‌بعدی که برگزیده‌اند را از نزدیک مشاهده کنند.

دانلود از اپ‎استور

اپلیکیشن اسمارت رئالیتی (SmartReality)

اسمارت رئالیتی، اپلیکیشنی است که با استفاده از دوربین تلفن‌ همراه می‌تواند مدل سه‌بعدی هر سازه‌ای را از طریق پرینتر صورت واقعی ببخشد. این اپلیکیشن به کاربر این امکان را می‌دهد که با لمس صفحه، ابعاد پروژه را کوچک و بزرگ کند، تغییرات آن را در طول زمان ببیند و عکس‌ها و ویدئوهای مربوط به آن را ثبت کند. کاربران همچنین می‌توانند با ایجاد یک حساب کاربری رایگان طرح‌های دوبعدی را پس از بارگذاری به طرح‌ها و مدل‌های سه‌بعدی تبدیل کنند. اپلیکیشن اسمارت رئالیتی همچنین در شکل واقعیت مجازی وجود دارد. در این برنامه کاربر می‌تواند به صورت مجازی درون مدل ساختمان قدم بزند و به جای‌جای آن سرک بکشد.

دانلود از گوگل پلی    دانلود از اپ‌استور

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.