حذف برخی منتخبان و جایگزینی مهره های دولتی در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران

0

وزیر مسکن در یک اقدام بی‌سابقه با لغو نتایج انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بر خلاف آیین‌نامه مذکور دستور حضور افراد منتصب به دولت را در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان ابلاغ کرد.
یک منبع آگاه با اعلام این مطلب به ایلنا، گفت: با توجه به جنجال‌های اخیر در بحث انتخابات پنجمین دوره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و همچنین مخالفت مجلس با آیین‌نامه اصلاحی دولت، وزیر مسکن برخلاف تمام ضوابط موجود دستور داد تعدادی از افرادی که منتصب به دولت هستند در سازمان نظام مهندسی ساختمان عضویت یابند و تعدادی که با انتخابات در هیات مدیره حضور پیدا کرده‌اند، حذف شوند.
این منبع آگاه ادامه داد: طبق ابلاغیه جدید، تعداد اعضای فعلی از ۱۵ نفر به ۲۵ نفر افزایش خواهد یافت و جلسه‌ای در همین زمینه امروز(سه شنبه) ساعت ۶ بعدازظهر برای قطعی کردن این حکم برگزار می‌شود.
حناچی، امامی، غرضی و آزادی که در انتخابات حایز اکثریت آرا شده‌اند و به هیات مدیره راه پیدا کردند از جمله حذف شدگان از هیات مدیره هستند.
حضور سید مهدی هاشمی که کلید اصلی و گره کور این ماجرا بود از اولویت‌های دستور وزیر مسکن برای راهیابی وی به هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بوده است.
سرانجام دولت با اقتدارگرایی و با زیر پا گذاشتن قوانین آنچه را که باید لازم می‌دانست انجام داد و احتمالاَ این پایان ماجرای پنج ماهه داستان سازمان مهندسی ساختمان استان تهران است.

اقدام وزیر مسکن غیر قانونی است
درهمین حال ،رییس هیات مدیره مهندسان شهرسازی کشور از عدم تایید اعتبار نامه‌های منتخبان هیات مدیره دور پنجم سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران از سوی وزیر مسکن انتقاد کرد و گفت: هرگونه تغییر و اقدام خارج از ضوابط آیین‌‌نامه انتخابات از سوی وزیر مسکن در این زمینه غیرقانونی است.
علی نوذرپور با اشاره به گذشت بیش از ۴ ماه ازاعلام نتایج انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و عدم ارائه اعتبار نامه‌های کاندیداهای پیروز در این انتخابات از سوی وزیر مسکن، اظهار داشت: روند دولتی کردن مؤسسات و تشکل‌های مردمی از شوراها گرفته تا تشکل‌هایی همچون سازمان نظام مهندسی در دولت فعلی، باعث شده است تا وزیر مسکن برای تغییر در انتخابات این سازمان اقداماتی برخلاف ضوابط و آیین‌نامه‌های انتخاباتی انجام دهد.
وی به نامه اعتراضی خود به وزیر مسکن مبنی بر عدم ارائه اعتبارنامه‌های کاندیداهای پیروز و برگزاری جلسات هیات مدیره پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی خبر داد و بیان داشت: بر اساس آیین‌نامه موجود انتخابات به صورت صحیح برگزار شده است و باید مطابق با ضوابط مندرج در این آیین‌نامه از سوی وزیر مسکن اعتبارنامه کاندیدای‌های پیروز جهت برگزاری جلسات ارائه شود.
وی با اشاره به این‌که از ۳۰ استان کشور تنها تهران، نتایج انتخابات آن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است، تاکید کرد: اصرار دولت بر حضور چهره‌های ‌دولتی در هیات مدیره این سازمان و دولتی کردن آن باعث شده است تا در حدود ۵ ماه از سال جاری، سازمان نظام مهندسی در یک بلاتکلیفی کامل به سر ببرد.
به گفته نوذرپورتاکید دولت در این زمینه موجب اتلاف هزینه‌های زیادی در ساخت‌وساز کشور در زمانی شده است که باید تولید مسکن با شدت بیشتری انجام گیرد.
رییس هیات مدیره مهندسان شهرسازی کشور همچنین از عدم پاسخگویی وزیر در خصوص نامه اعتراضی خود خبر داد و گفت: متاسفانه تاکنون پاسخی از سوی وی ارائه نشده‌ است و اصولاَ استدلال وزارت مسکن در تعلل تصویب اعتبارنامه‌ها متقاعدکننده نیست و خارج از چارچوب قانونی است.
به گزارش ایلنا، با گذشت بیش از ۴ ماه از انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، دولت و به ویژه وزیر مسکن به نتایج آن اهمیتی نداده و حتی از اعتبار نامه‌های کاندیدای‌های پیروز امتناع کرده‌است.
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران یکی از سازمان‌های بزرگ و با اهمیت مردمی است که در صنعت ساختمان کشور نقش اساسی را دارد.
تغییر آیین‌نامه انتخابات سازمان نظام مهندسی و همچنین کاهش تعداد اعضای هیات‌های مدیره با وجود مخالفت مهندسان کلید اصلی پروسه دولتی کردن این نهاد بزرگ مردمی با ورود چهره‌های سیاسی بود اما در این انتخابات همه‌ چهره‌های برگزیده از سوی دولت انتخاب نشدند و از همان زمان شروع به کار پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی با دخالت‌های مستقیم دولت وکارشکنی‌های آن به بن‌بست رسید.
فشار بر وزیر سابق مسکن برای عدم صدور اعتبارنامه انتخاب شدگان، پیش از برگزاری جلسه‌ای که سعیدی‌کیا با حضور کاندیدای‌های پیروز برای صدور اعتبارنامه‌ها، حاکی از اصرار دولت بر دولتی کردن آن و تغییر در آرایش اعضای هیات مدیره به نفع خود است.
مخالفت مجلس با آیین‌نامه اصلاحی دولت در اواخر آبان سال جاری، موضوع انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان را بیش از پیش سیاسی و پیچیده کرده است.
به نظر می‌رسد با گذشت حدود ۵ ماه از پایان انتخابات سازمان نظام مهئدسی ساختمان استان تهران پروسه‌ای جدید در حال شکل‌گیری است که نمی‌توان به این راحتی چشم‌انداز آن را پیش‌بینی کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.