حذف چک از سیستم مالی انگلیس

0

هیات مرکزی بانک‌های انگلیس تصمیم گرفته تا سال ۲۰۱۸ میلادی برگه‌های چک را از نظام پولی این کشور حذف ‌کند.
به گزارش دویچه وله، در حالیکه بسیاری از انگلیسی‌ها هنوز چک را به پرداخت‌های الکترونیک و کارت‌های اعتباری پلاستیکی ترجیح می‌دهند، رییس هیات مرکزی بانک‌های انگلیس گفته است که تا سال ۲۰۱۸ در هر حال دیگر کسی از برگه‌های چک برای پرداخت استفاده نمی‌کند. بسیاری از موسسات، شرکت‌ها و حتی فروشگاه‌ها و پمپ‌بنزین‌ها مدت‌هاست که نه چک پرداخت و نه دریافت می‌کنند. از آن روزها که مشتری‌ها دوست داشتند مبلغ پرداختی را چک بکشند و امضای خودشان را پای برگه بگذارند، مدت‌هاست گذشته است. به همین دلیل قرار است پس از سه قرن، چک و چک‌کشیدن از نظام پولی انگلیس حذف شود.
در سال‌های ابتدایی قرن هفدهم میلادی، استفاده از چک به جای اسکناس رفته‌رفته تبدیل به روش متداول پرداخت پول شد. یکی از نخستین چک‌های باقی‌مانده‌از آن زمان به تاریخ ۱۶۵۹ امضا شده است. به دلیل سهولت استفاده از یک ورق، به جای یک کیسه سکه یا یک دسته اسکناس، برگه‌های چک جای خود را به سرعت در نظام پولی انگلیس بازکردند.
در سال ۱۷۱۷ بود که نخستین بانک‌های انگلیسی برگه‌های نشان‌دار چک را در اختیار مشتریان ثروتمندشان قرار دادند. حدود ۱۰۰ سال بعد و در سال ۱۸۳۰ نخستین دفترچه‌ چک راهی بازار شد. موفقیت این روش پرداخت پول، بانکداران را به گسترش آن ترغیب کرد. از سال ۱۹۲۰ بانک‌ها شروع به انتشار دفترچه‌های چک با آرم مخصوص بانک کردند. تمام مشتریانی که حساب بانکی داشتند می‌توانستند دفترچه چک درخواست کنند و از مزایای پرداخت چک به جای پول نقد بهرمند شوند. هفتاد سال پس از این تاریخ دوران طلایی بازار چک و چک‌کشیدن بود.
سال ۱۹۹۰ میلادی در انگلیس محبوبیت برگه‌های چک به اوج خود رسید. در هر روز این سال، ۱۱ ‌میلیون برگه چک امضا شده در بازارهای پولی انگلیس رد وبدل ‌شد. این آمار، هر چند که در سال ۲۰۰۹، آخرین سال از نخستین دهه قرن بیست‌ویکم به حدود چهار میلیون رسیده است اما هنوز هم رقم قابل توجهی است. یعنی هر انگلیسی در طول سال دوازده ‌بار چک می‌کشد. اما گردش هر برگه ‌چک در نظام پولی انگلیس‌، حدود یک پوند هزنیه برمی‌دارد.
در نتیجه جای تعجب ندارد که بانک‌های انگلیس تصمیم گرفته‌اند برگه‌های چک را حذف و صدها میلیون پوند صرفه‌جویی کنند. در عوض کارت‌های پلاستیکی اعتباری و پرداخت‌های الکترونیکی که در سال گذشته جای خود را باز کردند، بسیار کم‌هزنیه‌تر و سریعترند. این تصمیم یعنی هماهنگی بیشتر با قرن ۲۱٫
هر چند که این روزها کمتر فروشگاه و حتی مغازه‌ای است که کارت اعتباری قبول نکند، ولی کم نیستند مشتریانی که به هیچ‌وجه دوست ندارند با کارت اعتباری پول پرداخت کنند. مخالفان طرح حذف چک از نظام بانکی انگلیس که به برگه‌های چک، بیشتر از روش پرداخت الکترونیکی ‌اعتماد دارند می‌گویند: نمی‌شود انتظار داشت که همه به پرداخت پول با تلفن دستی‌شان عادت کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.