حراج زمین و مسکن در شهرهای جدید

0

رفتار قیمت مسکن در شهرهای جدید رویه متفاوتی را نسبت به نوسان قیمت در بازار مسکن تهران در پی گرفته است به‌طوری که در حال حاضر در پرند، هشتگرد و پردیس متوسط ارزش زمین و ملک مسکونی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین ۴۵ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. مشاوران املاک می‌گویند آنچه باعث شده روند کاهش قیمت مسکن در شهرهای جدید نسبت به تهران شدیدتر شود، جدی شدن عملیات ساخت‌ مسکن مهر است. در تهران طی یک‌سال و نیم اخیر بیشترین نرخ رشد منفی قیمت مسکن رقم ۳۰ درصد گزارش شده است.
در پرند، هشتگرد و پردیس با پیگیری وزارت مسکن هم‌اکنون بیش‌از ۱۰ هزار واحد مسکونی مهر با قیمت متری ۳۰۰ تا نهایت ۴۰۰ هزار تومان زیر ساخت‌وساز است که این مساله موجب شده عوامل فروش در بازار مسکن، قیمت‌ها را تا همین سطح پایین بیاورند.
در پرند قیمت فروش یک واحد مسکونی ۵۵ مترمربعی ۳۵ میلیون تومان، قیمت یک واحد ۷۵ مترمربعی ۳۸ میلیون تومان و قیمت یک‌واحد ۸۷ متر مربعی حدود ۴۰ میلیون تومان گزارش شده است. در این منطقه قیمت زمین نیز با ۵۰ درصد کاهش از متر مربعی ۵۵۰ هزار تومان در سال گذشته هم‌اکنون به متر مربعی ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان رسیده است.
در شهر جدید هشتگرد نیز حدود قیمت کل یک واحد مسکونی ۷۵ مترمربعی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان از سوی مشاوران املاک اعلام شده است. در هشتگرد هم‌اکنون قیمت زمین با ۳۰ درصد کاهش از متری ۳۰۰ هزار تومان به متری ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. هر چند در برخی مناطق این شهر، زمین به قیمت متری ۹۰ هزار تومان هم به فروش می‌رسد.
در شهر جدید پردیس یک واحد مسکونی ۵۸ مترمربعی با قیمت کل ۵۴ میلیون تومان برای فروش پیشنهاد شده است.
همچنین یک واحد مسکونی ۷۴ متری نیز با قیمت ۶۲ میلیون تومان برای فروش عرضه شده است. زمین آماده ساخت در این شهر جدید واقع در شرق تهران از متری ۴۰۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.
مشاوران املاک در شهرهای جدید اطراف تهران می‌گویند قیمت واحدهای مسکونی عمدتا در این شهرها معادل نصف متراژ واحدها تعیین می‌شود. آنها می‌گویند در سال گذشته وضعیت به این شکل نبود و به‌طور متوسط هر متر مربع واحد مسکونی بین ۸۰۰ تا یک میلیون تومان خرید و فروش شده است.
در شهرهای جدید اطراف تهران پیش‌بینی شده ارزش املاک و به‌خصوص زمین طی ماه‌های آتی با کاهش بیشتر قیمت روبه‌رو شود. به‌خصوص اینکه، هم‌اکنون دولت در این شهرها به اندازه کافی زمین ۹۹ ساله برای عرضه به تعاونی‌ها یا گروه‌های ۳ تا ۵ نفر در اختیار دارد و با درخواست مردم زمین‌ها عرضه خواهد شد.
بنابراین عوامل فروش زمین یا مسکن برای اینکه بازار رکودی را تا حد امکان در اختیار داشته باشند سعی می‌کنند قیمت‌های واقعی به مشتری ارائه کنند.
بنا به گفته محمود علیزاده – مشاور املاک واقع در شهر جدید پرند – یمت یک آپارتمان نوساز ۵۵ متری با امکانات کامل شامل: آیفون تصویری‌، کابینت m.d.f، پارکینگ و انباری در حدود ۳۵ میلیون تومان است که از این رقم ۶ میلیون آن را وام بانکی تشکیل می‌دهد.
اما در شهر جدید پردیس نیز قیمت یک آپارتمان ۵۸ متری با ۱۷ میلیون تومان وام بانکی ۵۴ میلیون، آپارتمان ۷۴ متری با وام بانکی ۶۲ میلیون و ۹۰۰هزار تومان و بدون وام نیز ۵۶ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان پیشنهاد شده است.
بنا به گفته مشاوران املاک شهر جدید هشتگرد فقدان امکانات زیر ساختی نظیر گاز باعث شده تا قیمت زمین در برخی از نقاط شهر جدید هشتگرد ارزان باشد. بر این اساس قیمت زمین در فاز ۳ هشتگرد به دلیل نبود امکانات زیر ساختی، به‌خصوص گاز در حدود مترمربعی ۹۰ هزار تومان است.
البته مشاوران املاک تاکید می‌کنند همزمان در مرکز شهر جدید هشتگرد به دلیل تجمیع امکانات روساختی و زیر ساختی قیمت زمین به مترمربعی ۳۴۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.
مسکن مهر یا مسکن ملکی؟
در حالی که قیمت خرید مسکن در شهرهای جدید افت شدید پیدا کرده این سوال مطرح است که متقاضیان در قالب مسکن مهر ادامه دهند یا اینکه انصراف داده و اقدام به خرید از بازار فعلی کنند؟
باقر میلانی، یک کارشناس مسکن در این باره به دنیای اقتصاد گفت: اگر چه به دلیل رکود مسکن، قیمت زمین و آپارتمان مسکونی در شهرهای جدید به طور ملموسی کاهش پیدا کرده است، اما مسلما با توجه به اینکه متقاضیان مسکن مهر از اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند آنها توانایی خرید مسکن در این شهرها را ندارند و حتی در برخی از مناطق شهر جدید هشتگرد اگر چه قیمت زمین به مترمربعی ۹۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است، اما قطعا با توجه به اینکه این عده فاقد توانایی مالی هستند قادر نخواهند بود که اقدام به خرید اینگونه زمین‌های ارزان کنند؛ چراکه این عده حتی توانایی تامین سهم آورده خود در روند اجرایی طرح مسکن مهر را ندارند و از این رو قطعا به نفع آنان است تا از طریق طرح مسکن مهر فرآیند خانه‌دار شدن خود را دنبال کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.