حضور غیرحرفه‌ای‌ها در صنعت ساختمان و هدر رفت انرژی

0
به گزارش Consbank، فرزاد کیاست، با انتقاد از حضور غیرحرفه‌ای‌ها در صنعت ساختمان گفت: بی توجهی نسبت به زیرساختها و فرهنگ‌سازی نامطلوب در مورد شیوه مصرف انرژی در کنار عقب ماندن از فناور‌ی‌ نو به دلایل متعدد اقتصادی و ورود افراد غیرحرفه‌ای در میدان ساخت و سازها از جمله علل بالا بودن میزان مصرف و از آن جدی‌تر هدر رفت انرژی در کشور است.
عضو انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی و کارشناس حوزه انرژی ساختمان افزود: بحث انرژی مانند سایر حوزه های اقتصادی از نبود استراتژی مشخص و اصولی رنج می‌برد.
کیاست بیان داشت: پایان پذیر بودن سوخت‌های فسیلی، امروز کشورهای مختلف را به سمت بهره‌گیری از راه‌های جدید تولید انرژی سوق داده و توانسته‌اند قدم‌های مهمی در این رابطه بردارند، اما متاسفانه در ایران همچنان این موضوع جدی گرفته نمی‌شود.
این عضو انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی تصریح کرد: نباید اجازه دهیم در بحث انرژی هم مانند موضوع آب به بحران برسیم و آنگاه در پی یافتن راهکار باشیم. می بینیم که در دقیقه ۹۰ پیدا کردن راه حل به هیچ وجه کار آسانی نیست.
بر اساس اظهارات این کارشناس حوزه انرژی ساختمان، در همه کشورها اصول صرفه ‌جویی و استفاده بهینه از انرژی در کنار ساخت تجهیزات با مصرف کمتر انرژی و در نهایت بهره گیری از انرژی‌های نو در دستورکار قرار گرفته است.
وی در ادامه به ساختمان‌های هوشمند اشاره کرد و گفت: یک ساختمان هوشمند ساختمانی است که در بردارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه به وسیله یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سیستم‌ها، ساختار، سرویس‌ها و مدیریت و رابطه میان آنها است.
این عضو انجمن بهینه سازی مصرف انرژی، تاکید کرد: ساختمان‌های ایران دوستدار انرژی و محیط زیست نیستند. این ساختمان‌ها به گونه ای ساخته شده‌اند که سرما و گرمایی که با هزینه‌های گزاف تامین می‌شود را حفظ نمی کنند و به واسطه عایق نبودن پوسته خارجی (دیوارها، سقف و کف) و عایق نبودن تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان، سرما و گرما را به سرعت از دست می دهند و درنتیجه وسایل حرارتی یا سرمایشی باید بیشتر و بیشتر و چند برابر استاندارد کار و انرژی مصرف کنند تا محل سکونت را سرد یا گرم کنند.
کیاست با نگاه به آنچه در فرآیند ساختمان سازی طی می شود، بیان داشت: وقتی ساختمانی بسازیم که عایق نیست، حتی اگر بهترین وسلیه انرژی بر سرمایشی یا گرمایشی با بالاترین راندمان و رده برچسب انرژی هم استفاده کنیم، بی فایده است. اولویت فراموش شده در بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان، عایق بندی مناسب و استاندارد پوسته خارجی و تاسیسات است.
وی با تاکید بر اینکه بیشترین میزان مصرف از کل مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان متمرکز شده است، عنوان کرد: به نظر می‌رسد هنوز اراده جدی برای بهینه سازی مصرف انرژی وجود ندارد و هنوز عمق بحران انرژی را باور نکرده ایم. تا زمانی که نظارتها بر ساخت وساز ساختمان‌ها وجود نداشته باشد، نمی توانیم به دنبال اصلاح روند مصرف انرژی در کشور باشیم.
به باور این کارشناس حوزه انرژی ساختمان، اتفاقی که در ساختمان پلاسکو رخ داد، نتیجه مغفول ماندن امر نظارت و اهمال کاری مالکان این ساختمان برای به روز کردن تجهیزات آن بوده است. به طور حتم پیشگیری همیشه کم هزینه تر بوده و از وقوع حوادث جبران ناپذیر جلوگیری می کند.
این عضو انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ورود افراد غیرحرفه‌‌ای در مقوله ساختمان سازی را از دیگر عوامل غیراصولی بودن ساختمان‌های احداث شده در سطح شهر دانست و افزود: این روزها هر شهروندی برای کسب درآمد، خانه قدیمی خود را تخریب کرده و اقدام به ساخت و ساز می کند، بی توجه نسبت به لزوم داشتن تخصص وارد این عرصه شده و موجب ایجاد ساختمان‌هایی بی کیفیت از هر نظر در سطح شهر می‌شوند.
کیاست بیان داشت: همان گونه که در مورد سرویس و نگهداری خودروی شخصی یا هر وسیله شخصی دیگر احساس مسئولیت می کنیم این احساس در مورد ساختمان به ویژه فضاها و امکانات مشاع آن نیز ضروری است. صنعت ساختمان، صنعتی تخصصی بوده و بهتر است در همه زمینه‌های آن به متخصص دارای صلاحیت رجوع کنیم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.