حل مشکل زلزله در گرو صنعتی سازی است

0

یک کارشناس مسکن با بیان این‌که حل مشکل زلزله در گرو صنعتی سازی است، گفت: ورود بخش خصوصی به این حوزه گسترش صنعتی سازی را در پی دارد.
به گزارشConsBank  به نقل از ایسنا، تورج دانشور ‌کارشناس مسکن با اشاره به این‌که صنعتی سازی حرف تازه‌ای نیست و از قبل از پیروزی انقلاب مطرح شده است، تصریح کرد: این امر مورد بی‌توجهی قرار گرفته بود.
وی با اشاره به این‌که در صنعتی سازی قطعات در جای دیگری ساخته و کد گذاری و در محل ساخت ساختمان به هم جوش داده می‌شوند و در نتیجه سفت کاری به پایان می‌رسد، اظهار کرد: مرحله نازک کاری براساس سلیقه مصرف کننده یا سازنده انجام می‌شود و در نتیجه ساخت و ساز طی مدت کوتاهی به پایان می‌رسد.
او با تاکید بر این‌که صنعتی سازی فکر بسیار خوبی است، اضافه کرد: موافق صنعتی سازی هستم، اما با حرکت به سمت صنعتی سازی به تعداد کمتری کارگر نیاز خواهیم داشت و در نتیجه به دلیل جلوگیری از افزایش بیکاری به سنتی سازی ادامه می‌دهیم؛ به عبارت دیگر نمی‌دانیم باید برای مردم تولید اشتغال کنیم یا به سرعت اقدام به خانه‌سازی کنیم.
وی در ادامه با بیان این‌که مشکل کمبود مسکن بحرانی ملی است، خاطرنشان کرد: به رغم این‌که استفاده از خشت و گل و آجر در ساخت و ساز ارزان‌تر از مصالح استاندارد و صنعتی تمام می‌شود، اما در یک اقتصاد سالم، ساخت و ساز به روش صنعتی در نهایت منجر به ارزان سازی می‌شود، چرا که سرعت در ساخت و ساز به روش صنعتی بسیار بیشتر از روش سنتی است و در نتیجه در این روش مدت زمان خواب سرمایه کاهش می‌یابد.
این مدرس دانشگاه با تاکید بر این‌که در این روش قیمت برای مصرف کننده نیز ارزان تر خواهد بود، گفت: صنعتی سازی باید در یک بستر و زیربنای سالم اقتصادی اجرا شود تا منجر به تحقق نیاز به مسکن در جامعه که حقی طبیعی برای افراد است، شود.
دانشور با بیان این‌که در ایران خانواده با سند مالکیت متولد می‌شود و نگاه به مستاجران به نوعی حقیر است، اضافه کرد:بنابراین با چنین فرهنگی ضرورت دارد که هر چه سریع‌تر اقدام به خانه‌سازی کنیم.
وی با اشاره به این‌که آن چه در طرح مسکن مهر اجرا می‌شود در دنیا رایج نیست، تصریح کرد: در بسیاری از کشورها دولت به شهرداری‌ها بودجه اختصاص می‌دهد تا برای مردم خانه بسازند و در نتیجه مردم مستاجر شهرداری می‌شوند و اگر هم خانه‌ها به فروش رسد، ارایه تسهیلات با بازپرداخت ۳۵ ساله توسط بانک ها صورت می‌گیرد.
این کارشناس مسکن با تاکید بر این‌که وزارت مسکن و شهرسازی باید سیاست‌گذار باشد، گفت: برای تحقق صنعتی سازی، باید بخش خصوصی واقعی وارد شود، زیرا معمولا فساد در کارهای دولتی ایجاد می‌شود.
این مدرس دانشگاه با بیان این‌که بخش خصوصی شفاف در کشور وجود ندارد و معمولا این بخش به دنبال منافع خودش است، اظهار کرد: صنعتی سازی در شرایط فعلی با مشکلات بسیاری روبه‌روست. به طور مثال نمی‌تواند اشتغال‌زا باشد و همچنین فرهنگ ساختمان سازی ما گردش سرمایه را درک نمی‌کند و مدیریت در آن مبتنی بر دانایی و علم نیست.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر صنعتی سازی گفت: با توجه به زلزله خیز بودن کشور و همچنین به منظور اصلاح الگوی مصرف باید صنعتی سازی اجبار شود.
دانشور با بیان این‌که شهرک‌های آپادانا، ‌اکباتان و واوان ضد زلزله واقعی هستند، گفت: این شهرک‌ها را بخش خصوصی کشورهای خارجی با امضای قرارداد با بانک مسکن ساخت.
این کارشناس مسکن با بیان این‌که اگر به دنبال بخش خصوصی فعال و زنده در کنار دولت باشیم، صنعتی سازی تحقق می‌یابد، گفت: در شرایطی که بخش خصوصی وارد کار نمی‌شود، دولت مجبور می‌شود اقدام کند و زمانی که کار دولتی شود، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.
به گفته او می‌توان با برنامه ریزی و تعیین ضوابط از اینکه بخش خصوصی به دنبال منافع خود باشد، جلوگیری کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.