حمام‌های خورشیدی روستایی ساخته شد

0

حمام‌های خورشیدی روستایی به همت محققان ایرانی طراحی شد.
رمضان وحیدی، یکی از مجریان این طرح در گفت‌و‌گو با فارس گفت: این حمام‌ها را که نمونه‌هایی از آن را در تعدادی از ‌روستاهای کشور ساخته‌ایم، هرکدام چند ۱۰ هزار لیتر در سال صرفه‌جویی سوختی دارند اما در شهرستان ما تعدادی را جهاد سازندگی سابق شروع به ساخت کرد که به علت ادغام در جهاد کشاورزی به صورت نیمه تمام رها شدند و فقط یکی ‌از آن را که خود با هزینه شخصی و کمک جهاد در روستای پیربز ساختم بیش از ۱۵ سال کار کرد که بعدها به علت عدم تعمیر از کار افتاد.
وحیدی تصریح کرد: البته این نوع حمام ها برعکس سیستم‌های معمول مکانیکی که پس از پنج سال حتماً احتیاج به تعمیر دارند، احتیاج زیادی به تعمیر پیدا نمی‌کنند. با توجه به این که در کشور منحنی رشد تولید برق همیشه پائین‌تر از منحنی رشد مصرف است، وظیفه همگانی است که در مصرف برق به هر روشی که لازم باشد صرفه‌جویی شود.
وی گفت: اهمیت این تحقیق در این است که در صورت استفاده گسترده از نتیجه این تحقیق در سراسر کشور علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق،باعث ایجاد یک تکنولوژی جدید در کشور می‌شود که می‌توان آن را برای کشورهای دیگر نیز اعمال کرد.
وحیدی افزود: استفاده گسترده از این مکانیزم برای کشور ما اعتبار کربن carbon credit را به ارمغان خواهد آورد.اعتبار این نوع کربن در حال حاضر حدود سی دلار ارزش مالی دارد که قابل خرید وفروش در سطح بین‌المللی است.
وی خاطرنشان کرد: یک اعتبار کربن معادل جلوگیری از ورود یک تن دی‌اکسید کربن به آتمسفر است. مثلاً هندوستان با به کار‌گیری روش‌های مختلف صرفه جویی انرژی در صنایع مختلف مقدار ۳۰ میلیون اعتبار کربن کسب کرده است. این اعتبار معادل ۹۰۰ میلیون دلار است. امید است که بتوانیم بیش‌تر از این انرژی کم هزینه اما پر اهمیت و سالم بهره ببریم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.