حمایت دولت از خدمات فنی مهندسی ضعیف است

0

مدیر عامل یک شرکت صادر کننده گفت: حمایت دولتی از بخش صادرات خدمات فنی مهندسی ضعیف است.
غلام‌رضا گیاهپور در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ترکمنستان در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: من از هیات دولت خواهش می‌کنم که توجه بیشتری به تامین منابع مالی شرکت‌هایی که تنها با هدف افزایش صادرات غیر نفتی وارد این عرصه شده‌اند، داشته‌ باشند. مدیر عامل شرکت “ایران ثامن ” افزود: متاسفانه دست ما در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در خارج کشور بسته است، زیرا حمایت دولتی از بخش صادرات خدمات فنی مهندسی ضعیف است.
این تاجر فعال ایرانی مقیم عشق آباد خاطر نشان کرد: این در حالی است که کشور ترکیه با تاسیس یک بانک خاص برای تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت‌های ترکیه‌ای وارد عرصه اقتصادی منطقه شده و به محض اینکه یک شرکت ترک موفق به امضای قراردادی با طرف ترکمنی می‌شود، بانک مذکور حدود ۹۰ درصد اعتبار مورد نیاز آن طرح را در اختیار شرکت مذکور قرار می‌دهد و دولت ترکمنستان نیز به تعهدات خود عمل می‌کند.
گیاهپور افزود: در واقع به نظر من دولت جمهوری اسلامی ایران باید به این نکته توجه کند که همین شرکت‌های خصوصی و خدمات فنی و مهندسی پرچمدار افتخار کشورمان در خارج هستند و اینها همان جبهه اقتصادی هستند که باید تقویت شوند تا حرکت‌های جهشی در صادرات غیر نفتی صورت گیرد.
وی اعلام کرد: شرکت ایران ثامن از سال ۱۹۹۵ میلادی در کشور ترکمنستان مشغول فعالیت است و در حال حاضر این شرکت در غالب یک مجموعه به نام “گروه ثامن اینداستریال ” در حال ارائه خدمات فنی و مهندسی در تمام منطقه همسود از جمله کشور ترکمنستان است.
گیاهپور تاکید کرد: ترکمنستان موقعیتی بسیار عالی برای ایران ایجاد کرده است اما در مجموع حضور شرکت‌های ایرانی در این کشور بسیار کمرنگ است و این ناشی از عدم وجود منابع مالی مورد نیاز است که باید به این مسئله توجه بیشتری صورت گیرد.
وی افزود: ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با سایر شرکت‌های معتبر ایرانی و ترکمنی، کنسرسیومی را برای اجرای طرح‌های بزرگ انرژی در ترکمنستان به عهده بگیریم و دولت ترکمنستان نیز از این عزم جدی ما استقبال می‌کند.
وی اظهار امیدواری کرد: با حمایت سیستم بانکی ایران، شرایطی برای شرکت‌های ایرانی ایجاد شود تا بتوانند امکانات فنی و مهندسی را به صورت ارزنده‌تری به ترکمنستان عرضه کنند.
گیاهپور خطاب به سایر شرکت‌های ایرانی که قصد حضور در بازار ترکمنستان دارند گفت: من از این شرکت‌ها تقاضا می‌کنم که بدون توجه به شایعات، تنها با توجه به ظرفیت و پتانسیلی که در این کشور وجود دارد، همچون سایر شرکت‌های معتبر جهانی که در ترکمنستان حضور دارند، حضور گسترده خود را در این کشور دوست نشان دهند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.