خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری در بورس آغاز شد

0
به گزارش Consbank به نقل از ایرنا، در راستای سیاست دولت مبنی بر خروج بانک‌ها از بنگاهداری، بانک صادرات در اولین گام ۱۰درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری غدیر معادل ۱۳۸۳میلیارد تومان را راهی میز فروش کرده و از ترکیب سهام‌داری این شرکت سرمایه‌گذاری که روزی بزرگ‌ترین مالک آن بود، خارج شود.

در این راستا بانک صادرات قصد دارد تا با فروش بلوک ۱۰درصدی سهام خود در شرکت غدیر، از ترکیب سهامداری این شرکت سرمایه‌گذاری خارج شود. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که بانک صادرات در سا‌ل‌های گذشته مالک اصلی سرمایه‌گذاری غدیر بود و به تدریج بخش عمده سهام خود را به سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار کرد. بنابراین شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۷۵ درصد از سهام سرمایه‌گذاری غدیر را در اختیار دارد.

بر این اساس قرار است یک میلیارد و ۷۳۳ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۳۷۱ سهم معادل ۹٫۶۳ درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر متعلق به شرکت بانک صادرات به صورت ۳۰ درصد نقد و مابقی اقساط به قیمت پایه هر سهم ۷ هزار و ۹۸۲ ریال عرضه شود.

ارزش پایه ۱۰درصد از سهام سرمایه‌گذاری غدیر ۱۳۸۳میلیارد تومان بوده و پیش‌بینی می‌شود صندوق بازنشستگی نفت که در حال حاضر ۷ درصد از سهام غدیر را در اختیار دارد، مهم ترین خریدار این بلوک درخواست خود را ارائه کند.

با افزایش سهم بانکها در بنگاه داری، دولت جدید اعلام کرده است که بانکها باید دست از بنگاه‌داری برداشته و سهامی را که دولت به جای بدهی به آنها واگذار کرده بود را بفروشند، سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بخش غیربانکی نمی‌تواند بیش از ۴۰درصد سرمایه آنها باشد، بنابراین به بانک‌ها ۳ سال فرصت داد تا ساختمان‌ها، زمین‌ها و سهام متعلق به شرکت‌های تابعه‌شان را بفروشند.

در حال حاضر ۲۷ بانک دولتی و خصوصی مالک شرکت‌های بورسی و غیربورسی بوده و گمانه‌زنی‌ها در مورد فروش سهام زیرمجموعه سایر بانک‌ها در بورس آغاز شده‌ است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.