خرید دین در دستور کار بانک مرکزی

0

قائم مقام بانک مرکزی در واکنش به اظهارات رئیس اتاق بازرگانی تهران درباره "عقد دین" از رؤسای اتاقهای بازرگانی ایران و تهران خواست در این زمینه با بانک مرکزی همکاری کنند.
:

به گزارش مهر، سیدحمید پورمحمدی در یادداشتی که برای یحیی آل اسحاق رئیس اتاق تهران ارسال کرد، نوشت: درپی تاکیدات آن نهاد، موضوع"عقدخرید دین" دردستورکارکمیته فقهی بانکداری وکمیته اعتباری بانک مرکزی قرار گرفته است.
وی تصریح کرده است: "سپاسگذار خواهم شد چنانچه از نقطه نظرات اتاق وکارشناسان بخش خصوصی دراین مورد بهره مند باشیم."
یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران شنبه هفته جاری با اعلام اینکه بانک‌ها تاکنون معادل چهار برابر سرمایه خود را وام داده‌اند و از این نظر به خط قرمز رسیده‌اند، پیشنهاد کرد برای رفع این مشکل و نجات تولید در کشور در شرایط رکودی موجود و عدم امکان تامین مالی که فشار مضاعفی را بر واحدهای تولیدی وارد آورده، طرح «خرید دین» عملیاتی شود.
به گفته وی، بخش صنعت و تولید برای تامین نقدینگی خود از بانک‌ها تسهیلات دریافت کرده و سفته و ضمانت‌نامه‌هایی را در اختیار بانک‌ها قرار داده‌اند. بانک‌ها می‌توانند در صورت موافقت، این سفته‌ها را تنزیل مجدد کرده و بانک مرکزی، ‌سفته‌های بخش تولید و صنعت بانک‌ها را خریداری و بخشی از وجوه را به بانک‌ها برگرداند.
وی تاکید کرد: اجرای این طرح می‌تواند در شرایط فعلی به تامین نقدینگی واحدهای تولیدی کمک کند. به شرط آنکه این سفته‌ها از بخش تولیدی واقعی خریداری شده و منابع درآمدی حاصل از آن، توسط بانک‌ها به بخش تولید واقعی ارائه شود.
آل‌اسحاق خاطرنشان کرد: اجرای این طرح نه نیاز به افزایش سرمایه بانک‌ها دارد و نه به مقررات بانکی لطمه می‌زند. از سوی دیگر، تجربه موفق آن در بسیاری از کشورها وجود دارد. بنابراین می‌تواند طرح راهگشایی باشد به شرط آنکه به درستی اجرا شود.
خرید دین، عقدی بانکی است که به موجب آن، اوراق و اسناد تجاری به قیمتی کمتر از مبلغ اسمی خریداری می‌شود. منظور از اوراق و اسناد تجاری آن دسته از اوراق و اسناد بهادار است که مفاد آن حاکی از بدهی ناشی از معاملات تجاری باشد.
منظور از مبلغ اسمی نیز مبلغی است که در متن اسناد و اوراق تجاری ذکر گردیده و حاکی از میزان دین یا بدهی‌ای می‌باشد که باید در سررسید از سوی متعهد پرداخت شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.