خسارات گسترده توفان گرم در گیلان، اردبیل و آذربایجان

0

منطقه وسیعی از نواحی شمال غرب کشور دیروز وزش بادهای شدید و گرم را تجربه کرد که باعث وارد شدن خسارات نسبتا گسترده به ساختمان ها، بروز آتش سوزی های طبیعی، قطع برق در شهرها و کشته شدن حداقل یک نفر شده است.
گزارش ها نشان می دهد که این بادها که استان های گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی را در نوردید بیشترین خسارات را در ناحیه تالش در گیلان به بار آورده است.
وزش باد باعث خسارت دیدن شماری از خانه های مسکونی در ناحیه تالش و همچنین بروز آتش سوزی در نواحی جنگلی این شهرستان که در حاشیه دریای خزر واقع است شد.
آتش سوزی ها در منطقه دهستان جوکندان و روستاهای داوان و چلونصر گزارش شد که تا حدودی مهار شده است.
تنها مورد مرگ گزارش شده در اثر این توفان نیز به تالش مربوط می شود که در اثر سقوط کانکس به روی یک نفر بوده است.
افشین عزیزی، مدیر کل دفتر بازسازی و حوادث غیرمترقبه استانداری گیلان گفت: “تندباد شدید در شهرستان های آستارا و تالش به سقف های دو هزار واحد مسکونی، تجاری و آموزش آسیب جدی رسانده است.”
این دو شهر برای ساعاتی قطعی برق را نیز تجربه کردند و همچنین خطوط برق در شهرستان های رضوانشهر و رودبار خسارت دید.سرعت باد در روز یکشنبه در بخش هایی از استان گیلان تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت گزارش شد.
به گزارش مهر، بخشدار سنگر از توابع شهرستان رشت نیز از آتش سوزی و سوختن یک واحد شالیکوبی و یک واحد مسکونی در اثر اتصال سیم برق به علت وزش باد در آنجا خبر داد.
اداره کل هواشناسی استان گیلان پیش بینی کرده است که وزش باد گرم در این استان با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت تا روز دوشنبه ادامه یابد.
دمای هوای گیلان در روز یکشنبه ۲۱ درجه گزارش شد که هفت درجه گرمتر از شنبه بود.
بنابه گزارش ها بادهایی به سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت همچنین باعث ورود خساراتی از جمله کنده شدن تابلو مغازه ها، علائم راهنمایی و رانندگی و آنتن ها در بخش های مرکزی استان اردبیل شد.
این توفان همچنین باعث قطعی مکرر برق در طول روز یکشنبه در اردبیل شد.
توفان خشک در اردبیل، بلند شدن غبار و شن را در پی داشت که سازمان آموزش و پرورش این شهر را مجبور به تعطیلی دبستان ها کرد.
دامنه های این توفان همچنین به استان آذربایجان شرقی رسید که با وزش بادهایی با سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت در تبریز همراه بود. البته سرعت باد در شهر جدید سهند به ۱۱۰ کیلومتر رسید.
اداره هواشناسی آذربایجان شرقی پیش بینی کرده بود که سرعت باد در طول شب کاهش یابد اما گفت که وزش باد با شدت کمتر تا سه شنبه ادامه خواهد داشت.
به رانندگان اتومبیل های باری در آذربایجان شرقی نسبت به خطرات تردد با بار زیاد در این هوا هشدار داده شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.