خودرو انحصاری نیست/آمار رشد اقتصادی درست است/امید به رشد ۱۰درصدی صنعت داریم

0
به گزارش Consbank، به نقل از شاتا، محمدرضا نعمت زاده در حاشیه افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت در خصوص پرداخت جوایز صادراتی اظهار داشت: دولت تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان را برای پرداخت جوایز صادراتی مصوب کرده که اولویت با صنایع های تک و با ارزش افزوده بالا است.

وی گفت: واحدهای تولید داخل همه دنبال رونق اقتصادی هستند و تلاش دولت نیز رفع کمبودهاست و در این میان، وزارت صنعت،معدن وتجارت ازمخترعان ، صنعتگران و نوآوری‌های آنها حمایت می‌کند.

به گفته نعمت زاده، حمایت‌های معنوی از قبیل رفع و رجوع حمایت‌های مخترعان و رفع مشکلات مالی را با توجه به محدودیت‌های بودجه ای پیگیری می‌کنیم.

وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین گفت: مرجع رسمی اعلام آمار و اطلاعات؛ بانک مرکزی و مرکز آمار هستند که به نظر می رسد اعلام رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی و به موازات آن، رشد صنعت و معدن درست است و البته این آمار مقایسه ای میان سه ماهه ابتدای امسال با سه ماهه سال گذشته است.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم در ۹ ماهه باقیمانده از سال جاری نیز رشد ۱۰ درصدی بخش صنعت را حفظ کنیم.

نعمت زاده با اشاره به  حرکت مثبت بخش صنعت در خروج از رکود و دستیابی به رشد ۱۰ درصدی گفت: در سال‌های قبل بخش صنعت رشد منفی را تجربه کرده و در سال ۹۱ رشد بخش صنعت منفی ۹٫۵ درصد و در سال ۹۲ حدود صفر درصد بوده که این نرخ در سه ماهه امسال به ۱۰ درصد رسیده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه خودرو کالای انحصاری نیست و وزارت صنعت،معدن وتجارت هیچ طرحی را برای محدودیت واردات خودرو در دست اقدام ندارد گفت: از ۱۰ ماه قبل از دولت درخواست کرده‌ایم تا خودرو را از فهرست کالاهای انحصاری خارج کند.

وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: اعتقاد ما بر این است که خودرو انحصاری نیست و تولیدکنندگان و واردکنندگان متنوعی در رابطه با این کالا فعالیت می‌کنند و هم اکنون خودروهای مختلف سواری وارد کشور می‌شوند.

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر ایجاد محدودیت این وزارتخانه برای واردات خودرو تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت محدودیتی برای واردات خودرو در نظر نگرفته و در این رابطه تصمیمی نداشته است.

وی گفت: آنچه که در مورد آن در دولت تصمیم‌گیری شده، مصوبه رسمی در رابطه با ممنوعیت ورود خودروهای با حجم موتور بالای دو هزار و ۵۰۰ سی سی است که برخی از این نوع خودروها علی رغم ممنوعیت واردات از طریق متروکه شدن یا حراج وارد کشور شده‌اند که دولت با توجه به دیدگاه مقام معظم رهبری، جلوی واردات آنها را گرفته است.

نعمت زاده ادامه داد: متاسفانه شورای اقتصاد در سال ۹۱ مصوبه ای را گذرانده که خودرو را جزو کالاهای انحصاری قرار می دهد و ۱۰ ماه است که وزارت صنعت،معدن وتجارت تقاضا کرده تا خودرو در فهرست کالاهای انحصاری خارج شود که امیدواریم این اصلاحات هرچه سریعتر صورت گیرد.

نعمت زاده درخصوص لایحه حمایت از تولید گفت: این لایحه دست سوداگران را در بازار باز نمی‌گذارد و تدابیر لازم برای این موضوع اندیشیده شده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.