خودکفایی در تولید بنزین، شاید وقتی دیگر

0

به گزارش Consbank، بنزین از نمونه محصولاتی به شمار می رود که خود کفایی در تولید آن، توفیقِ استراتژیکی محسوب می شود.
در شرایطی که پیش از این مسئولان وزارت نفت از خودکفایی در تولید بنزین در سال ۹۵ خبر داده بودند،عدم تحقق این امر، باعث شده، همچنان میلیارد ها دلار صرف خرید بنزین از خارج  از کشور شود.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، یکی از اصلی ترین مراکز برای حصول خودکفایی در تولید بنزین به پالایشگاه ستاره خلیج فارس معطوف می شود که با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی به دولت تدبیر و امید واگذار شد، اما حرکت لاک پشت وار در راه اندازی آن،باعث عدم تحقق اهداف از پیش تعیین شده در این خصوص(خودکفایی در تولید بنزین)شده است.
پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت پالایش بیش از ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی،تنها مرکزی است که با افتتاح و راه اندازی آن می توان با تولید بیش از ۳۵ میلیون لیتر بنزین در روز،نیاز کشور به این محصول استراتژیک را تامین کرد و حتی فراتر از آن به یکی از صادرکنندگان بنزین در خاورمیانه نیز تبدیل شد.
حسین نجف آبادی، کارشناس پتروشیمی، در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران،با اشاره به لزوم تحقق خودکفایی در بنزین اظهار داشت: به واقع، یکی از اصلی ترین عوامل و دلایل تعریف و طراحی چنین مرکزی، به بالا رفتن توان و استقامت ایران در برابر تحریم های نفتی معطوف می شود که به نوعی با به ثمر رسیدن آن، از وابستگی ایران به واردات بنزین پیشگیری خواهد شد و حصول این امر، گامی ارزنده و سازنده در جهت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.
*میعانات گازی که به چین صادر می شود
کارشناس پتروشیمی(نجف آبادی) با اشاره به برنامه ریزی برای تبدیل میعانات گازی پارس جنوبی به بنزین در مرکز اشاره شده (ستاره خلیج فارس) عنوان کرد: علیرغم اهمیت بسیار بالای این مولفه، لذا در حال حاضر شاهد صادرات میعانات به کشور چین هستیم.
وی افزود: به واقع، چینی ها با تبدیل میعانات گازی به بنزین، تولیدات مرتبط با این عرصه را با چندین برابر قیمت به ایران می فروشند.
نجف آبادی گفت: پیش از این، مسئولان وعده راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین تا پایان سال را مطرح کرده بودند، اما آنچنان که از شواهد و قرائن بر می آید،حصول این امرتا پیش از نوروز ۱۳۹۶ امکان پذیر نیست.
در اسفند سال گذشته، وزیر نفت در نشست خبری با بیان گشایش های حاصل شده در دوران پسابرجام گفت: فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال آینده(۹۵) محقق و ایران بطور کامل از واردات بنزین خودکفا خواهد شد اما این وعده تاکنون محقق نشده و همچنان ایران از وارد کنندگان بنزین به شمار می رود.
*بخش نفت، اقتصاد مقاومتی را درست اجرا نکرده است
سالاری، مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز، عنوان داشت: در شرایطی که امکان بهره برداری از مرکز پتروشیمی ستاره خلیج فارس در سال ۹۳ و ۹۴ موجود بود اما همچنان در تحقق این امر به موفقیتی نائل نشده ایم.
وی افزود:”زمانی که طرح ستاره خلیج فارس کلید خورد،تمامی شرایط مربوطه مد نظر قرار گرفت و سهم شرکت پالایش و پخش ۴۸ درصد در نظر گرفته شد و فاینانس آن نیز تعیین شد اما ناگهان سهم دولت به میزان ۱۶ درصد کاهش یافت و تمامی تقصیرات نیز به گردن تامین اجتماعی انداخته شد.
مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت:برخلاف اظهاراتی که مطرح می شود، بخش نفت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی موفق نبوده است.
وی مصداق این اظهار نظر خویش را در عدم حصول و تحقق بهره برداری از پروژه ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از مراکز اصلی در خودکفایی بنزین مطرح می سازد.
گفتنی است؛ علیرغم طرح این موضوع که تعداد کوره های روشن پالایشگاه مذکور به سه عدد افزایش یافته،اما بنزین سازی در این مجموعه در سال جاری انجام نخواهد شد.
امید آن می رود، با اتخاذ تدابیر مقتضی،تولید بنزین به عنوان یکی از اهداف نهایی در این مجموعه عملیاتی شود که قطعا با حصول آن،به دستاوردهای ارزنده تری نائل خواهیم شد که در نهایت،کشور و عموم مردم از منافع آن بهره مند خواهند شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.