خوش بینی اکونومیست به آینده اقتصاد ایران

0

واحد اطلاعات اکونومیست در گزارش جدید خود از کاهش نرخ تورم ایران به ۱۵٫۸ درصد در سال جاری خبر داده و پیش‌بینی کرد که در سال ۱۳۹۲ تورم تک رقمی برای کشور به ثبت برسد.

به گزارش ایسنا، اکونومیست در گزارش ماه نوامبر ۲۰۰۹ خود با بهبود اندکی نسبت به گزارش پیشین، نرخ تورم ایران در سال گذشته را ۲۵٫۵ درصد برآورد و عنوان کرد که این شاخص در سال جاری به ۱۵٫۸ درصد کاهش خواهد یافت.
به نوشته اکونومیست، آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی ایران نشان می‌دهند که در سال مالی ۲۰۰۸ میانگین نرخ تورم ایران به ۲۵٫۵ درصد رسیده است که از تورم ۱۷٫۱ درصدی ثبت شده در سال پیش از آن افزایش زیادی را نشان می‌دهد.
همچنین به اعتقاد اکونومیست گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد که قیمت اقلام و خدمات ضروری در ایران افزایش زیادی یافته و هزینه‌های وارداتی هم در حال رشد است.
با توجه به اینکه احتمال دارد سیاست مالی دولت همچنان توسعه‌ای باقی بماند، انتظار می‌رود فشارهای تورمی طی سال‌های آینده همچنان وجود داشته باشد و قیمت کالاها اگرچه کاهش یافته اما در سطح بالایی باقی بماند.
بنابراین اکونومیست پیش‌بینی می‌کند که تداوم روند نزولی، نرخ تورم ایران در سال ۸۹ را به ۱۳٫۸ درصد خواهد رساند که این شاخص طی سال‌های۱۳۹۰ و ۹۱ به ترتیب معادل ۱۲ و ۱۰٫۵ درصد خواهد بود.
در همین حال انتظار می‌رود که در سال ۱۳۹۲ تورم تک رقمی ۹٫۱ درصدی برای کشور به ثبت برسد که این شاخص در سال پس از آن معادل ۹ درصد خواهد بود.
گزارش جدید اکونومیست در حالی منتشر می‌شود که چند روز پیش رییس ‌کل بانک مرکزی اعلام کرد اگر اجرای هدفمند‌کردن یارانه‌ها به سال آینده موکول شود تا پایان سال نرخ تورم به ۱۰٫۵ درصد می‌رسد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.