دانشنامه تبلیغات(چگونگی طراحی،مراحل طراحی،مراحل و اجرای کمپین هایی بر اساس فروش و بازاریابی)

0

دانشنامه تبلیغات در شماره پیشین ضمن بررسی شباهت و تفاوت انواع کمپین های تبلیغاتی، چگونگی دستیابی به تفکرات خلاق و نوآورانه را به تفصیل شرح داد. در سومین شماره از این دانشنامه چگونگی طراحی، مراحل و اجرای کمپین هایی بر اساس فروش و بازاریابی به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سهم بازار بیشتر

حداقل انتظاری که از کمپین های تبلیغاتی بر مبنای فروش یا بازاریابی باید داشت آن است که فروش محصولات، معادل بودجه تبلیغاتی را جبران کند. یعنی هزینه تبلیغات به وسیله فروش محصولات به مجموعه بازگردد. این موضوع کمترین اتفاقی است که در کمپین هایی از این دست رخ می دهد. بدیهی است که قاعدتاً باید پیش از طراحی کمپین تبلیغاتی، تیم فروش و بازاریابی اهداف خود را در بازه زمانی مشخصی تعیین کرده باشند؛ اما خواسته ایده آل آن است که فروش بیشتر محصول در اغلب مواقع به حداکثر افراد برای گرفتن سهم عمده تر بازار انجام شود.

گروه بازارها در اولویت

آنچه در کمپین های تبلیغاتی در گام نخست باید مورد توجه قرار گیرد دسته بندی و آنالیز گروه بازارهای هدف است. مشخص کردن گروه بازارها پیامدهای مثبت و کار آمدی دارد.هنگامی که مخاطبان طبقه بندی می شوند، آنالیز دقیق تری از آنها به دست می آید. از این رو بر مبنای مطالعه آنچه مورد علاقه، نیاز و تأیید یک گروه بازار مشخص قرار دارد، کمپین،شعار و یا نحوه تبلیغات طراحی خواهد شد که بی شک با نتایج دلخواه همراه خواهد بود.پیامد دیگر دسته بندی گروه بازارها و شناختی که از مخاطب به دست می آید، تعیین اولویت در انتخاب گروه بازار و اجرای کمپین تبلیغاتی برای آن هاست. گفتنی است این ویژگی برای کمپانی هایی که با محدودیت بودجه روبه رو هستند بسیار کارآمد خواهد بود.از دیگر ویژگی های مثبت این نوع آنالیز، شناخت میزان علاقمندی مخاطب به ابزارهای تبلیغاتی است. بر این اساس اهمیت رسانه ها و ابزارهای گوناگون تبلیغاتی برای گروه بازارهای مختلف مشخص می شود و بر مبنای آن انتخاب بهتری برای ابزار انتقال پیام به هر دسته از مخاطبان انجام خواهد شد.

تعیین مدل فروش

شرکت های ساختمانی، با توجه به نوع محصول یا خدمتی که ارائه می دهند مدلهای فروش خاص خود را نیاز دارند. اما قبل از آنکه به این موضوع بپردازیم باید بدانیم که مدل بازار هدف ما B2B یا B2C است. این موضوع در انتخاب ابزارهای تبلیغاتی و طراحی کمپین ها و نوع تبلیغات نقش بسزایی دارد. همچنین برخی از شرکت ها همزمان درهردو مدل فعالیت دارند که این خود، شکل دیگری از کمپین را می طلبد.

پاسخگویی به بازار هدف

یکی از نکاتی که اهمیت ویژه ای در طراحی کمپین های تبلیغاتی بر پایه فروش دارد، میزان توانایی تولید یا خدماتی است که شرکت های ساختمانی  ارائه می دهند . گفتنی است بودجه و روش  تبلیغات باید  بر مبنای این  توانایی چیده  می شود.طی سالهای اخیر بسیاری از شرکت های ساختمانی با نگاه دنباله روی از لیدرهای بازارطراحی و اجرای نمونه هایی از کمپین های تبلیغاتی را در دستور کار خود قرار داده اند.علی رغم اینکه بسیاری از این کمپین ها به موفقیت دست یافت؛ اما میزان بودجه و روش اتخاذ شده در آنها، توان پاسخگویی به سه برابر ظرفیت تولید و وسعت شرکت مذکور را داشته است. بدین معنا که بازار هدف، محصولات و یا خدمات چنین شرکت هایی را پذیرا بود، اما شرکت از نظر زیر ساخت و پاسخگویی به نیازهایی که خود در بازار ایجاد کرده است ناتوان می نماید. در نتیجه پیامد اعمالی از این دست که با مطالعه و آگاهی همراه نیست به ورشکستگی و حذف از بازارمی انجامد.

اهداف تعیین کننده

هدف از برپایی یک کمپین تبلیغاتی از ارکان مهم طراحی آن به شمار می آید. قبل از برنامه ریزی تبلیغاتی باید به این سؤال پاسخ داد که هدف اصلی از کمپین یا آگهی تبلیغاتی چیست؟

اغلب شرکت های ساختمانی اهداف گوناگونی را از تبلیغات خود دنبال می کنند. اما این شرکت ها باید به طور دقیق از هدف نهایی خود آگاهی یابند. به طوریکه برخی مواقع هدف صرفاً معرفی محصول است و در پاره ای اوقات هدف بر اساس کیفیت محصول طراحی می شود. زمانی نیز متقاعد کردن مخاطبان برای استفاده از محصولات و خدمات ارائه شده در اولویت قرار میگیرد. در مواقعی با گذشتن محصول از مرحله شناخت، تقویت و تثبیت محصول یا برند در ذهن مخاطب اهمیت می یابد. در مواردی نیز تغییر نظر مخاطب نسبت به محصول یا سرویسی که در گذشته در اختیارش  قرار گرفته است هدف اصلی را تشکیل می دهد. البته معمولا شرکت هایی از این گزینه استفاده می کنند که در مقطعی خاص بامشکلاتی درباره محصولات یا خدمات خود روبه رو بوده اند.از میان بردن فاصله خود با رقبا نیز یکی دیگر از اهداف اصلی شرکت ها برای تبلیغات محسوب می شود. گسترش بازار هدف و افزودن گروهای بازار و مخاطبان جدید همچنین شخصیت بخشیدن به محصولات یا خدمات جدید توأمان با بالابردن منحنی فروش، ایجاد جایگاه مناسب در بازار و در نهایت کنار زدن رقبا و ایستادن در نقطه اول بازاراز دیگر اهدافی است که کمپانی های ساختمانی در مسیر تبلیغات دنبال می کنند. آنچه در این میان اهمیت ویژه ای دارد این است که هر کدام از این اهداف تغییراتی شگرفی در نگارش کمپین تبلیغاتی و اتخاذ روشهای اجرایی خواهد داشت.

بودجه بندی تبلیغات

پس از  مشخص شدن مخاطبان، گروه های  هدف، نوع   ابزار و در نهایت اهداف، نوبت به اختصاص بودجه  تبلیغاتی  می رسد. در این مرحله نیز چند روش برای تعیین بودجه برای کمپین تبلیغاتی پیش رو قرارمی گیرد. یکی از رایج ترین رو شها تعیین بودجه بر اساس بودجه تبلیغاتی رقباست. البته در انتخاب این روش باید این موضوع را درنظر گرفت که در صورت ارتکاب اشتباه از جانب رقیب یا لیدربازار، موجبات سقوط و نابودی شرکت های کوچکتر فراهم خواهد شد. از این رو چنین روشی نتایج دلخواه را به همراه نخواهد داشت. شاید بهتر باشد بگوییم تصمیم گیری صرف براساس بودجه رقیب اشتباهی هولناک است و در جوامع مدرن منسوخ شده است. اگرچه اطلاع از آن و در نظر گرفتن این موضوع به طراحی کمپین کمک خواهد کرد.در روش  دوم درصدی از فروش سال  گذشته  و یا فروشی  که در سال  جاری  پیش بینی  می شود برای تبلیغات در نظر گرفته خواهد شد. حتی در مواردی این اعداد با توجه به نوع صنف استاندارد سازی شده است و درصد مشخصی است که برای یک محصول یا خدمت کنار گذاشته می شود.یکی دیگر از مد لهای بودجه بندی تبلیغاتی درحد استطاعت نامیده می شود. در این روش کمپانی بر اساس مقدار نقدینگی که در اختیاردارد درصدد برنامه ریزی تبلیغاتی برمی آید. البته این روش چندان منطقی به نظر نمی رسد.بهترین روش برای مشخص کردن بودجه تبلیغاتی روندی است که از ابتدای این بحث پیش روست. بدان معنا که به طور حتم باید بودجه تبلیغاتی بر اساس اهداف تعیین شده ودستیابی به آنها مشخص شود.تمام آنچه تاکنون گفته شد چگونگی برنامه ریزی برای کمپین هایی است که با هدف بازاریابی و پیشبرد فروش طراحی می شود. در شماره بعد روند طراحی کمپین هایی بر اساس برندینگ با جزئیات بررسی خواهد شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.