دانشنامه تبلیغات «ساخت وساز»

0

تبلیغات یکی از راهکارهای رونق اقتصادی برای تولید کنندگان درعرصه های مختلف است و بی تردید ریشه در افزایش شهر نشینی و صنعتی شدن جوامع دارد تولیدکنندگان و شرکت های مختلف ایرانی نیز از این عرصه پر نقش و نگار جدا نمانده و برای فروش و عرضه گسترده تر سالیانه بودجه ای را به بخش تبلبغات اختصاص می دهند.

 

سودجویان بی دانش

کم نیستند شرکت هایی که  به رغم صرف هزینه های کلان برای تبلیغات، تغییری در روند فروش و حتی شناخته شدن نام خود مشاهده نمی کنند. این موضوع بیش از همه شامل شرکت های صنعتی و ساختمانی میشود؛ تا جایی که برخی از آنها اعتقاد واعتماد خود را به تبلیغات از دست داده اند. بی شک معضلی که موجب ایجاد چنین نگرش هایی به ویژه درجریان رکود صنعت ساختمان و اوضاع نابسامان اقتصاد شده حضور سود جویانی بی دانش دراین عرصه است.

 پیمانکار تبلیغاتی

برخی در قالب شرکت های تبلیغاتی و با نام مشاور به عرصه تبلیغات وارد شده اند. این گروه عموماً امتیاز برخی ابزارهای تبلیغاتی را در دست دارند و بر مبنای آن ابزار برای همه نسخه ای واحد می پیچند. این افراد به دنبال سودهای شخصی بوده و با انتخاب ابزار و روشهای اشتباه، اعتماد شرکت های ساختمانی را به اثر بخشی تبلیغات از بین برده اند. این در حالی است که عملکرد چنین شرکت هایی به طور قطع یادآور نام «پیمانکار تبلیغاتی» است. برخی از کمپانی ها و شرکت های بزرگ ساختمانی نیز باوجود بدهی های فراوان، مبالغ هنگفتی از درآمدهایی که با زحمت فراوان به دست آورده اند به دست این مشاوران تقلبی می سپارند تا در حوزه فروش و یا برندینگ رشد چشمگیری تجربه کنند. این در حالی است که در اغلب مواقع بازخورد این اعتماد حتی در حد بازگشت هزینه های اولیه نیز نخواهد بود .

بیش از ۲ دهه سابقه تبلیغات

مشاوره و تدوین کمپین های تبلیغاتی موفق تنها به پشتوانه علم و تخصص صورت می گیرد و با اجرا و پیمانکاری تفاوت چشمگیری دارد. در این راستا گروه «ساخت و ساز»بر آن شد تا با استعانت به بیش از ۲ دهه سابقه تخصصی در حوزه تبلیغات، شرکت های ساختمانی و صنعت ساختمان، دانشنامه ای مکتوب از چند و چون رو ش های تبلیغاتی و چگونگی انتخاب ابزار مناسب در این حوزه ارائه دهد. بر همین اساس تلاش می شود از این شماره درباره تفکیک رو شهای تبلیغاتی، انتخاب  راه ها و رسانه های مورد نیاز شرکت های ساختمانی، اختصاص چند درصدی بودجه، زمانبندی استفاده از رسانه ها و اهمیت ایده های تبلیغاتی به تفصیل صحبت شود و اطلاعاتی کارآمد در اختیار مخاطبان این نشریه باسابقه قرار گیرد.

شناخت عمیق مخاطب

نخستین اصلی که هر سرمایه گذار باید برای انتخاب روش تبلیغات محصول خود مد نظر داشته باشد، شناخت کامل و اساسی مخاطب است. باید دانست که مخاطب محصول  مورد نظر بیشتر چه رسانه ای را دنبال می کند و رفتار خرید وی از چه شیوهای تبعیت دارد. به طور قطع شناخت درست مخاطب و بازار هدف به انتخاب ابزار، رسانه ای مناسب و روشی کارآمد   می انجامد.

گزینش بستر مناسب

در حال حاضر “پیمانکاران تبلیغاتی”، مطالعه و شناخت درستی از بازار هدف شرکت های ساختمانی ندارند. ازاین رو با اختصاص رسانه های نامناسبی همچون تلویزیون، بیلبوردهای شهری و… به شرکت های ساختمانی شکستی تبلیغاتی برای این شرکت ها رقم می زنند. پیامد چنین رفتاری مشکلات اقتصادی فراوان برای برندهای معروف و بزرگ صنعت ساختمان کشور است. رسانه های عمومی همچون تلویزیون و بیلبورد ابزار مناسبی برای تبلیغ محصولات تخصصی ساختمانی نیست و بیشتر برای کالاهای عمومی و در دسترس مردم به کار می رود. این ابزارها معمولاً بستر مناسبی برای تبلیغات به روش هیجانی است.

رو ش های هیجانی

روشهای هیجانی نیز اغلب در مورد کالاهای مصرفی کارآیی پیدا می کند که در دسترس عموم قرار دارند؛ چراکه قیمت پایین این کالاها انگیزه تنها یک بار ریسک خرید را در افراد ایجاد می کند و شاخص مصرفی بودن محصول نیز زمان بازگشت خریداران به بازار را به حداقل می رساند عمومی بودن استفاده این کالاها نیز با شیوه های تبلیغات هیجانی جور در می آید و هزینه های میلیاردی تبلیغات را توجیه می کند.

ایده های خلاقانه

با نگاهی به شرکت های تبلیغاتی فعال درمی یابیم که بسیاری از به اصطلاح مشاورهای تبلیغاتی رزومه مطلوبی در بخش کالاهای مصرفی از خود به جا گذاشته اند.اما این افراد در زمینه صنعت ساختمان چندان موفق عمل نکرد ه اند. خطاهای تبلیغاتی در این حوزه موجب شده است  شرکت های شکست  خورده از مشاوران خود رسانه های جدید و تأثیرگذارتری طلب کنند. این در حالی است که ابزار تبلیغاتی همانطور که از نامش پیداست تنها ابزاری برای تبلیغات و محدود به رسانه های موجود است. بنابراین آنچه تبلیغ را جذاب و متمایز می کند، رو ش ها و ایده های خلاقانه پرداخت به سوژه است. چرا که در غیر این صورت کشوری همچون آمریکا با بیش از ۳۰۰ سال سابقه تبلیغات باید هزاران ابزار عجیب و غریب در اختیار داشته باشد.

کمپین های تبلیغاتی

مشکل دیگری که عرصه تبلیغات را تحت تأثیر قرار داده نگرش نادرست شرکت های تبلیغاتی و شرکت های تولید کننده در رابطه با کمپین های تبلیغاتی است. باید دانست کمپین های تبلیغاتی که برای پیشبرد  فروش و اهداف بازاریابی طراحی می شود با کمپین هایی که برای برندینگ طراحی می شود کاملًاً متفاوت است این در حالی است که شرکت ها انتظار دارند یک کمپین همزمان هم کار فروش را رونق بخشد و هم برندینگ را پوشش دهد. بر هیچ کس پوشیده نیست که ممکن است این کمپین ها در بخش هایی با یکدیگر همپوشانی هایی داشته باشند؛ اما باید بدانیم که هر یک چه خروجی دارند و کدام یک به هدف ما نزدیکتر است. اتخاذ چنین تصمیماتی هم بی شک به مطالعه  نیاز دارد. گفتنی است عدم  آگاهی مشاوران  نسبت به تفاوت های این ۲ موضوع  نارضایتی شرکت های مراجعه کننده را در پی دارد. متأسفانه بسیاری از شرکت هایی که در صنعت ساختمان فعالیت می کنند نیز آگاهی لازم را در این زمینه ندارند. کمپین های تبلیغاتی مربوط به برندینگ مقوله ای جدا از تبلیغات است؛ چراکه برندینگ درواقع نوعی سرمایه گذاری است و با بودجه تبلیغاتی فروش متفاوت است. نکته حائز اهمیت آن است که اغلب مشاوران تبلیغاتی قادر به تفکیک این دو کمپین نیستند.

                                                                                                                                              

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.