دانشنامه تبلیغات

0

در شماره های پیشین به شناسایی اهداف کمپانی ها از تبلیغات و در پی آن تعیین نوع کمپین تبلیغاتی پرداخته شد. از آنجایی که در اسفند ماه به زمان بندی بسیاری از شرکت های ساختمانی برای تعیین نحوه تبلیغات درسال آینده نزدیک می شویم؛ در این شماره درباره چگونگی برنامه ریزی برای تبلیغات موفق سخن خواهیم گفت. چرا که ذکر چنین مطالبی می تواند راهکارهای مفید و کارآمدی را در راستای دریافت بازخوردهای مناسب از تبلیغات در اختیار طیف وسیعی از شرکت های ساختمانی بگذارد.

برنامه ریزی؛ کلید موفقیت

مهمترین موضوع در یک کمپین تبلیغاتی، نحوه برنامه ریزی صحیح و اصولی آن است. برنامه ریزی درست می تواند کلید موفقیت تبلیغات شرکت های گوناگون باشد. هر چند تنظیم آگهی های طراحی شده برای یک شرکت کاملاً از اصول مشخص بازاریابی و تبلیغات پیروی کند، اما اگر برنامه ریزی دقیقی برای اجرای این تبلیغات اتفاق نیافتد متأسفانه نتیجه مثبتی به دنبال نخواهد داشت.بررسی های تیم مطالعاتی گروه نشریات ساخت و ساز حاکی از آن است که بین ۴۰ تا ۹۰ درصد سرمایه گذاری هایی که شرکت های ساختمانی درحوزه تبلیغات انجام می دهند به دلیل نداشتن برنامه ریزی درست تبلیغاتی به هدر می رود. از دست دادن چنین بودجه سنگینی،زیان های جبران ناپذیری را متوجه این گونه شرکت ها و در نهایت کل صنعت ساختمان خواهد کرد.

شناخت کامل محصول و مخاطب

برای انتخاب و تدوین یک برنامه درست تبلیغاتی چند مرحله مهم و اصولی پیش رو خواهد بود. نخستین گامی که در راستای برنامه ریزی صحیح تبلیغاتی باید برداشته شود، شناخت کامل و درست محصول یا خدماتی است که به مشتریان ارائه می شود. به طوری که باید دانسته شود محصول ارائه شده چیست و مخاطبان آن چه کسانی هستند.خوشبختانه بخش عمده ای از کالاهای ساختمانی مخاطبان عام ندارد و آمار، اندازه و حتی سایز مخاطبان این بخش کاملاً مشخص است. ازاین رو تدوین برنامه ای دقیق برای این گروه شناخته شده کار مشکلی نخواهد بود.بنابراین با این سؤال که «محصول شرکت ما چیست؟» گام اول در راستای شناخت بی کم و کاست از محصول و خدمات کمپانی برداشته می شود و در پی پاسخ به این سؤال به شناخت از مخاطبان محصول خواهیم رسید. به عنوان مثال در تصمیم گیری های بازار هدف شرکت های ساختمانی، شاخه های مختلفی از متخصصان صنعت ساختمان در حال فعالیت هستند که می توانند برای خرید یک محصول خاص تصمیم سازی کنند.بنابراین در دایره هدف تبلیغات باید هم تصمیم سازان و هم تصمیم گیران دیده شوند. سپس بر اساس مشخص شدن تعداد افرادی که قرار است،اطلاعات کمپانی، محصول یا خدمات شرکت دراختیارشان قرار گیرد؛ یک برنامه ریزی اصولی برای کمپین تبلیغاتی انجام شود.

ضریب اهمیت تصمیم گیران و تصمیم سازان

در مرحله شناخت مخاطب طبیعی است که به هر کدام از گروه های تصمیم گیر و تصمیم ساز بر اساس اهمیت در تصمیم گیری برای خرید محصول مورد نظر، یک ضریب مشخصی داده می شود. به همین ترتیب به هریک از گروه بازارهای هدف نیز ضریبی داده خواهد شد که بر اساس هریک از این ضرایب چگونگی کمپین تبلیغاتی برنامه ریزی می شود تا ازاین طریق بتوان به بهترین شکل افرادی را که در خرید محصول مورد نظر نقش دارند، پوشش داد.

لزوم بررسی شهرها و استان ها

بعد ازضریب دادن به گروه مخاطبان باید به شهرها و استانها نیز ضریب داده شود. زیرا محصولات بعضی از کمپانی ها ویژگی هایی دارد که در شهرهای خاصی بیشتر کاربرد خواهد داشت. گفتنی است تمام شرکت های ساختمانی، توانایی پوشش کل کشور را به دلیل محدودیت های گونا گون نخواهند داشت.همچنین ممکن است کالای یک شرکت ویژگی هایی داشته باشد که در تمام استانها قابل عرضه نباشد. ضمن اینکه ساخت و ساز دربرخی شهرها یا استانها به دلیل همجواری، تمکن مالی و نوع ساختمان سازی با اقبال بیشتری روبه روخواهد بود و یا یک عرضه کننده محصول ساختمانی دربعضی استانها قویتر عمل می کند و تصمیم به افزایش فعالیت خود و سهم بازار در دیگر استانها باشد. مجموع این عوامل باعث می شود شهر یا استان خاصی از ضریب اهمیت بیشتر یا کمتری برای تبلیغات و گسترش  فعالیت برخوردار باشد.

۱۱۰ ابزار تبلیغاتی

گام بعدی آگاهی از روش هایی است که اطلاعات محصول مورد نظر را به این مخاطبان می رساند. به عبارت دیگر به کارگیری چه روش هایی، به چه شکلی و با استفاده از چه ابزارهای تبلیغاتی می توان به مخاطبان اطلاع رسانی کرد.تیم مطالعاتی و تحقیقاتی گروه ساخت و ساز در راستای برنامه ریزی تبلیغاتی برای صرفاً شرکت های ساختمانی تا کنون موفق شده است تا ۱۱۰ ابزار تبلیغاتی بر اساس نوع شرکت ها، نیازها و مخاطبان مشخص کند و به کار گیرد.

استفاده از مشاوران کارآمد

هنگامی که صحبت از روند صحیح برنامه ریزی برای تبلیغات می شود،اغلب مدیران شرکت های ساختمانی از پروسه سخت و طولانی این مسیر برای رسیدن به نقطه ای مشخص ابراز نگرانی می کنند. اما باید به آگاهی این دسته از مدیران رساند که کوتاه کردن این مسیر بسیار آسان است. اگر این روند در اختیار مشاورانی با شناخت خوب و جامع از بازار قرار گیرد و یا مدیران در حال فعالیت در مجموعه این شرکت ها صنعت ساختمان را به درستی بشناسد، به آسانی منطقی کاربردی را برای بازار هدف شرکت های ساختمانی پیاده خواهند کرد.با استفاده از چنین افراد کار آمدی بی شک انجام این پروسه کار پیچیده ای نخواهد بود و زمانی کمتر از یک ماه برای شناخت ابزارها،مخاطبان، ضریب دادن و در نهایت دستیابی به برنامه ریزی مناسب صرف خواهد شد.

دستیابی به تصویر ذهنی مخاطب

در مرحله بعد و در راستای شناخت کامل محصول باید به بررسی ویژگی های دقیق آن پرداخته شود و ضمن آگاهی از نقاط ضعف و قوت محصول ارائه شده به تصویر ذهنی مخاطب از فعالیت شرکت و محصولات آن نیز دست یافت.دستیابی به بخش اول شناخت از محصول کار آسانی است، چرا که اغلب کمپانی ها از نقاط ضعف و قوت محصولات خود به خوبی آگاه هستند.تنها نکته ای که باید در این مرحله رعایت شود، صادق بودن شرکت ها با خودشان است. چرا که چنین شناختی از کمپانی و محصولاتش و همچنین فهرست سازی از جوانب هر محصول از نقاط قوت و ضعفش که دارد کمک بسزایی می کند و در نهایت به تدوین یک برنامه ریزی تبلیغاتی کامل می انجامد. در بخش دوم نیز با یک مطالعه ساده در میان یک گروه آماری با تعداد مناسب از جامعه مخاطبان می توان به تصویر ذهنی مخاطبان از شرکت و محصول مورد نظردست یافت.

رقابت مستقیم

یکی از مواردی که برای برنامه ریزی بهتر تبلیغاتی ضروری می نماید،اطلاع از وضعیت رقباست. نخست باید تعریف درستی از رقبا در دست داشت. رقبای یک کمپانی به دو  گروه اصلی رقبای مستقیم و رقبای غیر مستقیم تقسیم می شوند.رقبای مستقیم محصولاتی شبیه به یکدیگر دارند. به طوری که مشتری می تواند در خصوص یک کالا بین چند کمپانی یکی را انتخاب کند.رقبای مستقیم بر اساس بزرگی و شلوغی بازار طبقه بندی می شوند.بعضی از این رقبا به کمپانی مورد نظر نزدیک تر خواهند بود، از این رو باید در یک گروه آنالیز شوند.برخی دیگر نیز یا به تازگی وارد بازار شدند و یا از جایگاه شرکت مد نظر دورتر هستند. آنها نیز باید جدا گانه تحلیل شوند. در برخی مواقع این خطر ممکن است وجود داشته باشد که شرکت تازه وارد به بازار با برنامه ریزی هایی بتواند در فاصله کمی از شرکت شما قرار گیرد. بنابراین عملکرد هریک از رقبای مستقیم باید به دقت بررسی شود.

حریفان غیر مستقیم

رقبای غیر مستقیم گروه دیگری هستند که شناسایی آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این دسته از کمپانی ها کالاهایی در اختیار دارند که جایگزین کالای دیگری در بازار می شود. به عنوان مثال باید از سازه های فلزی و بتونی نام برد که قابلیت جایگزنی یکدیگر را دارند.به طورکلی هر آنچه که می تواند جایگزین تکنولوژی و محصول دیگری شود، به نوعی رقیب آن محصول شناخته می شود.در شکل خیلی ساده می توان به چای و قهوه اشاره کرد که رقبای جایگزین یکدیگر محسوب می شوند. هر کدام از این دو به تنهایی رقبایی دارند، اما ممکن است هر کسی به جای نوشیدن چای به استفاده از قهوه فکر کند.خوشبختانه یا متأسفانه در صنعت ساختمان محصولات و تکنولوژی های جایگزین به وفور یافت می شود. ازاین رو نباید رقبای جایگزین را نادیده گرفت، چرا که ممکن است در یک پروژه ساختمانی تصمیم گیری شود به جای فلان تکنولوژی یا محصول از نوع دیگری استفاده شود.شیوه و نحوه متقاعد کردن مخاطب برای استفاده از تکنولوژی و محصولی خاص موضوع بسیار مهمی است که نباید نادیده گرفته شود.

هدف گرفتن مخاطبان

بررسی اقبال رقبا درسال گذشته، برنامه تبلیغاتی و پیام ارسالی رقبا برای مخاطبان نکاتی است که می تواند به نتیجه بهتری از برنامه ریزی تبلیغاتی یک کمپانی کمک کند.پس از مشخص شدن وضعیت هر کدام از رقبا و درک وضعیت شرکت خودمان، بررسی های دیگری باید انجام شود. دراین هنگام مقدار بودجه  تبلیغاتی هر کدام از شرکت های رقیب اهمیت می یابد. آگاهی از برنامه های سال گذشته و یا سال آینده و در نهایت شناخت هرچه بیشترنقاط ضعف و قوت آنها به تدوین برنامه ریزی بهتر در مقایسه با رقبا تأثیر بسزایی خواهد داشت.با در دست داشتن اطلاعات ذکر شده برنامه تبلیغاتی مثبتی در انتظار یک شرکت است. چرا که اکنون با شناخت دقیق از مخاطب، روش ها،ابزار مورد نیاز، شناخت و بررسی عملکرد رقبا، جایگاه و وضعیت شرکت آگهی دهنده به خوبی شناسایی می شود و مخاطبان مؤثر هدف گرفته خواهند شد.

ناکار آمدی تبلیغات عمومی

چنین شرایطی زمان مناسب برای برنامه ریزی اصولی کمپین تبلیغاتی است. نباید این نکته فراموش شود که طبق آمار گروه مطالعاتی ساخت و ساز، عمده مخاطبان، فعالان، تصمیم گیران و تصمیم سازان صنعت ساختمان نسبت به ابزارهای تبلیغاتی عمومی حساس نیستند و این ابزارها را دنبال نمی کنند. ضمن اینکه حجم گسترده تبلیغات در کشور، ممکن است موجب گم شدن محصول تخصصی شما درهجوم و شلوغی تبلیغات عمومی شود.نکته مهم دیگر آنکه تبلیغات گسترده و عمومی انرژی و بودجه بسیاری از شرکت ها می گیرد، چرا که عمده کمپانی های ساختمانی کالای مصرفی ندارند. از این رو دلیلی برای صرف بودجه تبلیغاتی در راستای تبلیغات عمومی وجود ندارد. موضوعی که در این میان کمک شایانی به شرکت های ساختمانی می کند، به کار بردن خلاقیت زیاد در اجرای برنامه تبلیغاتی است.

پیام تبلیغات

پس از برنامه ریزی تبلیغاتی، نوبت به اجرای آن می رسد. در این مرحله قبل از هر اقدامی باید پیامی که قرار است به مخاطب انتقال یابد مشخص شود. گفتنی است با استفاده از خروجی بخش های قبلی باید پیام تنظیم شود.نباید فراموش کرد پیام تبلیغاتی یک کمپانی باید بر اساس یک وعده استوار باشد. وعده ای که حتما شرکت بتواند به آن عمل کند.یک آگهی یا یک تبلیغ خوب همیشه باید بر ایجاد یک انگیزه خاص متمرکز باشد و در این مرحله مهمترین وظیفه، پیدا کردن انگیزه مناسب برای تحت تأثیر قراردادن گروه مخاطب است.متأسفانه در آگهی های شرکت های ساختمانی به ندرت وجود اجزای تعیین کننده دیده می شود.حتی اغلب موارد لوگو و نشان تجاری مناسبی نیز برای شرکت آگهی دهنده طراحی نشده است. هر قدر طراحی یک آگهی مناسب باشد، اما از طرح لوگوی مناسبی بهره نبرد، این آگهی حسی که باید، درمخاطب ایجاد نمی کند.بنابراین قبل از هر چیز با توجه به داده ها باید طرح لوگویی کارآمد در رابطه با هدف و گروه مخاطبان انتخاب شود. گفتنی است هرگونه تغییر لوگو یا گرافیک نشان تجاری باید با یک برنامه ریزی مشخص و مشورت با افراد متخصص انجام شود،چرا که اگر این کار به شکل درست اتفاق نیافتد، می تواند بار منفی به همراه داشته باشد.بر اساس مطالعات روی مخاطبان در ابتدای کار و تعیین ضریب اهمیت برای آنها، تصمیم  گرفته می شود چه  پیامی در تبلیغات به کار رود  تا برد  بهتری ایجاد کند. در این  مرحله اهمیت تصمیم  گیری و مطالعات اولیه به روشنی مشخص  می شود.البته با توجه به مخاطبان مختلف و ابزار و رسانه های گوناگون می توان کمی این پیام را برای گروه بازارهای گوناگون تغییر داد. اما نباید فراموش شود که در نهایت به تنظیم یک آگهی و تبلیغ فروش اصلی نیاز است که به وسیله آن بتوان بیشترین مخاطبان را پوشش داد.

اهداف تعیین کننده

از آنجایی که هدف کلید موفقیت برای آگهی های تبلیغاتی محسوب می شود، باید هدفی را برای تبلیغات مشخص کرد. این اهداف می تواند شامل موارد مختلفی برای سال جدید باشد.برای مثال می توان به اهدافی همچون مانور روی کیفیت محصول، تقویت محبوبیت محصول در میان مخاطبان، جبران اشتباهات تبلیغاتی خود و رقبا که به تغییر نظر عمومی درباره محصول انجامیده است، کاهش میزان رقابت با رقبا و حرکت درجهت فرهنگسازی بیشتر، جذب مخاطبان جدید و یا خلق کاراکتر و شخصیت نوین برای محصول در راستای بالابردن منحنی فروش اشاره کرد.شایان ذکر است اگر جایگاه این اهداف به روشنی در برنامه ریزی تبلیغاتی مشخص شود بی شک به خواسته های خود از برنامه تبلیغاتی دست خواهید یافت.

روشهای بودجه بندی

مراحل بعد به تعیین بودجه، بستن قرارداد، اجرا و تقویم کردن برنامه های تبلیغاتی اختصاص داده می شود. ایده آل ترین روش برای بستن بودجه تبلیغاتی این است که بر اساس هدف و انتخاب ابزارها، هزینه تبلیغات برآورد شود. گفتنی است روش های زیاد دیگری در برخی کتب نوشته شده که در سالهای گذشته مورد استفاده قرار می گرفته، اما بسیاری ازاین شیوه ها اکنون منسوخ شده است.در ادامه به برخی رو شهای مرسوم که طی سالها به کار گرفته می شده است اشاره می شود. یکی از روش های ساده برای بودجه بندی تبلیغاتی بررسی بودجه تبلیغاتی سال گذشته، در نظر گرفتن خروجی و تعیین بودجه سال جاری است.روش دیگر محاسبه فروش سالانه در سال گذشته و در نظر گرفتن افزایش فروش در سال جدید و اختصاص درصدی از این مبلغ به تبلیغات است.روش سوم دنباله روی از بودجه رقباست که البته خطرناکترین روش محسوب می شود. متأسفانه در کشور ما تبلیغات به شکل کاملاً غیر مهندسی اتفاق می افتد.به ویژه در ۲ سال اخیر تجربه نشان داده است که با پیروی از رقبا برخی از شرکت ها در خطر نابودی قرار گرفته اند. چرا که ممکن است شرکت رقیب از پشتوانه مالی قوی برخوردار باشد و یا اشتباهات رخ داده در سیستم اینگونه شرکت ها قابل جبران باشد، اما در شرکت پیرو شرایط به گونه ای دیگر رقم بخورد.

منابع مالی قوی

آنچه مسلم است قویترین اهرم و آیتم برای انجام عملیات خوب و موفق تبلیغاتی منابع مالی است. البته این بدین معنا نیست که با بودجه محدود تبلیغاتی الزاماً نتایج ناقصی نیز به دست می آید.دراین راستا اگر به مشاورانی با شناخت مناسب از انواع ابزار تبلیغاتی و آگاه به ضریب نفوذ هر یک از این ابزارها درمخاطبان مراجعه شود با بودجه تبلیغاتی محدود و کم نیز می توان به بازخورد مناسبی دست یافت.نتیجه آنکه اگرچه بودجه تبلیغایتی اهمیت بسیار زیادی دارد، اما آیتم نگران کننده ای نیست. بدون بودجه زیاد، اما با برنامه ریزی دقیق می توان به خروجی های قابل قبولی دست پیدا کرد.

خواسته هایی بر پایه واقعیت

تحقیقات گروه مطالعاتی ساخت و ساز حاکی از آن است که حتی با بودجه های محدود تبلیغاتی بسیاری از شرکت های کوچک توانسته اند شرکت های بزرگ تجاری را پشت سر بگذارند و در مواقعی شرکتی با بودجه برابر با یک سوم بودجه رقیب توانسته است به یک اندازه سهم بازار خود را افزایش دهد و پهلو به پهلو با رقیب در بازار حرکت کند، اما نکته با اهمیت آن است که باید واقع نگر بود و خواسته های عجیب با بودجه محدود را از ذهن دور کرد. تبلیغات تلویزیونی یا تبلیغات محیطی روش های گران قیمتی است که نباید با بودجه محدود در لیست انتظارات قرار گیرد.شایان ذکر است که این نوع تبلیغات علاوه بر عدم واقع نگری عمدتاً مناسب شرکت های ساختمانی نخواهد بود. بنابراین مهمترین اصول در تبلیغات موفق واقع بینی، داشتن برنامه ریزی مناسب، اختصاص بودجه ای هرچند ناچیز به تبلیغات، تقویم کردن برنامه و اجرای دقیق آن است.هر روشی که برای انتخاب بودجه انتخاب می شود به یاد داشته باشید سهم بازار هر شرکت به طور مستقیم به تلاش های تبلیغاتی آن بستگی دارد.

تبلیغات رادیو تلویزیونی

بر اساس تحقیقات گروه مطالعاتی ساخت و ساز در حوزه جهانی صنعت ساختمان، در صنف ساختمان مهمترین ابزاری که شرکت های بزرگ تبلیغاتی به دارندگان محصولات ساختمانی پیشنهاد می دهند، استفاده از آگهی و تبلیغ در رسانه های تخصصی صنعت ساختمان است. هر رسانه ای نقاط ضعف و قوتی دارد، اما با طبقه بندی رسانه ها به نتایج جالبی دست می یابیم.در میان رسانه ها تلویزیون رسانه ای چند حسی است و اصولاً حس اعتبار بیشتری دارد؛ اما از آنجا که تلویزیون با اقبال خوبی برای بازدید عمومی مواجه نیست تبلیغات تلویزیونی اشتباه بزرگی محسوب می شود که بخش زیادی از بودجه تبلیغاتی را می بلعد.علاوه بر این نتایج تحقیقات دپارتمان مطالعاتی گروه ساخت و ساز حاکی از آن است که مدیران ساختمانی، تصمیم گیران، تصمیم سازان و مدیران ارشد صنعت ساختمان اصولاً افرادی نیستند که تلویزیون نگاه کنند،مگر برای توجه به اخبار که آمار نشان می دهد با توجه به روشهای رسیدن به اخبار و اطلاعات به ندرت برای این موضوع نیز به تلویزیون مراجعه می شود.رسانه دیگر برای تبلیغات رادیوست که وضعیت بدتری از تلویزیون دارد. تنها درصد کمی از کسانی که وقتشان صرف رانندگی می شود به رادیو گوش می کنند و اصولاً رسانه مناسبی برای تبلیغات شرکت های ساختمانی محسوب نمی شود.

بیلبوردهای غیر قابل انعطاف

بیلبورد یکی دیگر از رسانه هایی است که مدیران شرکت های ساختمانی به آن علاقه مند هستند. اما نباید ۲ نکته درباره بیلبورد را فراموش کرد.نخست سهم بودجه ای که به بیلبورد اختصاص می یابد، در مقابل بازخوردی که دارد، باید حتما با ابزارهای دیگر تبلیغاتی مانند ایونت یا تبلیغات مکتوب مقایسه شود.این عدد برای شرکت های ساختمانی اصلاً  قابل توجیه نیست. نکته دیگر آنکه بیلبورد برای محصولات مصرفی  مانند خورا کی، لوازم منزل و…  مدیای مناسبی محسوب می شود و برای کالاهای ساختمانی کارآیی لازم را نخواهد داشت. تبلیغ کالای ساختمانی روی بیلبورد به گونه ای است که گویی یک جا ایستاده اید و انتظار عبور مخاطبان از آن نقطه را می کشید تا تبلیغ شما دیده شود.آمارهای عجیب درباره دیده شدن تبلیغات روی بیلبوردهای فلان خیابان به دلیل ترافیک روزانه نمی تواند آمارهای درستی در راستای تبلیغات شرکت های ساختمانی باشد. شرکت های ساختمانی باید بسیار هوشمندانه عمل کنند.صرف این مقدار بودجه در ازای ارسال تبلیغات برای مخاطبان از پیش تعیین شده، قطعاً نتایج بهتری از تبلیغات بر بیلبورد را برای کمپانی های ساختمانی درپی خواهد داشت.

رسانه چاپی؛ بهترین ابزار تبلیغاتی

در نهایت تأکید بر آن است که رسانه های چاپی بهترین ابزار برای تبلیغات شرکت های ساختمانی محسوب می شود. چرا که استفاده های بسیاری از فضای این رسانه انجام می گیرد. نباید فراموش کرد که تبلیغات مستقیم تنها شیوه مؤثر تبلیغات به حساب نمی آید. تمامی روشهایی که بتوان محصولی را به صورت گسترده معرفی کرد، ابزار کارآمدی برای تبلیغات خواهد بود.بیان کامل ویژگی های یک محصول اتفاقی است که تنها در رسانه های مکتوب و نشریات امکان دارد. علاوه بر این ابزارهای اختصاصی زیادی نیز می توان با خلاقیت برای یک شرکت تولید کرد که به وسیله آنها به شکل خوب و دقیقی یک محصول مشخص معرفی شود.بی شک ارسال این معرفی و تبلیغ برای تک تک مخاطبان نتایج بسیار مثبتی در پی خواهد داشت.استفاده از مجموع این ابزار و روش ها بودجه ای به مراتب کمتر از یک بیلبورد در یک خیابان شهر نیاز دارد و خروجی مفیدتری نیز در اختیار تبلیغ کننده خواهد گذاشت.بنابراین کافی است از وجود تیم خلاقی بهره ببرید تا با شناخت مناسب،ابزارهای کارآمدی در راستای موفقیت شما ایجاد کنند.نباید از این نکته غافل شد که تنها انتخاب یک رسانه روش درستی برای رسیدن به نتیجه دلخواه نیست.بلکه برای ایجاد ارتباط مؤثر با مخاطبان باید ترکیبی از ابزارهای تبلیغاتی را در اختیار داشت تا به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.