درآمد ۳۰ میلیارد دلاری حج در جیب سعودی‌ها

0

ارزش اقتصادی حج واجب و عمره برای عربستان بیش از ۳۰ میلیارد دلار معادل ۷ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.
به گزارش گلف نیوز، در حالی که فروش نفت خام منبع اصلی درآمد دولت عربستان را تشکیل می دهد کارشناسان سفرهای زیارتی به مکه و مدینه را نیز برای اقتصاد این کشور حائز اهمیت می دانند
بر اساس این گزارش مطالعه ای که اخیرا انجام شده نشان می دهد ارزش اقتصادی حج عمره و واجب بیش از ۳۰ میلیارد دلار است.این رقم صرفا هزینه های سفر، اقامت،تامین مایحتاج روزمره و خرید گوسفند برای ذبح است.
متوسط هزینه ذبح حیوان برای هر زائر ۱۳۰ دلار است. هزینه های دیگر شامل خرید سوغات و استفاده از خطوط تلفن است.
برخلاف حج واجب، حج عمره در هر زمانی قابل انجام است.
کارشناسان ارزش ۳۰ میلیارد دلاری حج را برای اقتصاد عربستان مهم می دانند چرا که این رقم ۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی عربستان را تشکیل می دهد.
در عین حال ارزش پولی حج بیشتر از این رقم است زیرا برخی فروشندگان به طور سنتی برای فرار از مالیات درآمدهای خود را کمتر از حد واقعی اعلام می کنند. برخی دیگر نیز برای جلوگیری از پیدا شدن رقیب برای خود آمار سود خود را کم اعلام می کنند.
بر اساس این گزارش چهار شهر واقع در غرب عربستان به نام های مکه مکرمه، مدینه منوره، جده و طائف درآمد سرشاری از حج می برند. فرودگاه جده دروازه ورود به مکه محسوب می شود.
به علاوه مقامات گردشگری عربستان زائران ثروتمند را برای بازدید از دیگر شهرها تشویق می کنند.
حج واجب فرصتی طلائی برای عربستان است تا کالاهای جدید خود را عرضه کند. شرکت های سعودی با توجه به تجمع دو میلیونی زائران از کشورهای مختلف می توانند واکنش جهانی به کالاهای خود را مورد مطالعه دقیق قرار دهند.
به علاوه حج فرصت های شغلی جدیدی را برای هزاران تبعه سعودی فراهم می آورد.برخی از عربستانی ها به ویژه جوانان به فعالیت های فروشندگی مثل مواد غذایی و لوازم نماز روی می آورند.
عربستان هر سال باید ۱۶۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کند تا بتواند پاسخگوی نیاز شهروندان خود باشد.
کرایه دادن وسایل نقلیه برای حمل زائران یک ممر درآمدی دیگر برای سعودی ها است. آن ها در ایام حج وسائل نقلیه خود را به گروه های زیارتی اجاره می دهند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.