درس های بحران دوبی

0

همزمان با پایان سال سخت ۲۰۰۹، نشانه ها در سراسر جهان حاکی از آن است که اقتصاد دنیا در روند بهبودی قرار گرفته است. آمریکا در نهایت در چهار ماه آخر سال ۲۰۰۹ رشد اقتصادی را تجربه کرد. هند و چین نیز به رغم مواجهه با بحران مالی، با رشد اقتصادی خوبی مواجه شدند. بازارهای بورس نیز پس از یک دوره بی ثباتی، پررونق شده اند و این نشانه ها جهانیان را به باثبات شدن شرایط اقتصادی جهان امیدوار کرده است.اما برخی از نشانه ها حاکی از آن است که هنوز هم نباید به پایان بحران در اقتصاد جهان مطمئن بود و اینکه نباید فکر کرد این نشانه های مثبت به معنای پایان بحران مالی در جهان هستند.
مشکلات حل نشده، چالشهای مربوط به امور سیاستگذاری ها و بی شک یکسری شوک اقتصادی، مواردی هستند که هم اکنون پیش روی اقتصاد جهان قرار دارد. نرخ بیکاری هنوز هم در جهان نگران کننده است و حتی ممکن است افزایش یابد.
دومینیک اشترائوس کان مدیر صندوق بین المللی پول اخیرا در سخنرانی در لندن در مورد بحران اقتصادی در جهان گفت: طوفان سهمگین بحران پایان یافته است اما به رغم ایجاد ثبات و بهبودی شرایط، اقتصاد جهان هنوز آسیب پذیر است.
یکی از این نمونه ها که شوک اقتصادی برای جهان محسوب می شود، بحران بدهی ها در دوبی بوده. جایی که مقامات اقتصادی و تجاری دوبی از طلبکاران درخواست یک مهلت شش ماهه را برای پرداخت ۶۰۰ میلیارد دلار بدهی خود مطرح کرده اند که این امر به سرمایه گذاران در دوبی و جهان شوک جدی وارد کرده است. این بحران در دوبی بر بازارها در آسیا و آمریکا نیز تاثیر منفی گذاشته است.
پس از این شوک اقتصادی، کارشناسان شروع به بررسی این موضوع کرده اند که بحران بدهی ها در دوبی می تواند چه تاثیری بر اقتصاد جهان بگذارد. برخی کارشناسان بحران بدهی در دوبی را چالشی فراتر از ورشکستگی زمین و املاک در این شهر عنوان کرده اند.
ویلیام بویتز از مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی در لندن می گوید: این بحران فراتر از موضوع بحران بدهی هاست.دیگر کارشناسان نیز از بحران بدهی ها در دوبی به عنوان “نقطه انفجار” بالقوه برای دوره جدید بحران اقتصادی جهان یاد کرده اند. آنها معتقدند بروز بحران بدهی در دوبی ممکن است گریبان دیگر کشورهای مستقل بدهکار را نیز بگیرد و آنها را با بحران روبرو کند و یا اینکه حتی ممکن است سرمایه گذاران در سرمایه گذاری های خود در بازارهای در حال ظهور نامطمئن تجدیدنظر کنند.
استراترژیست های “Lynch Merril ” در گزارشی اعلام کردند که هیچ کس نمی تواند این موضوع را رد کند که بحران بدهی ها در دوبی در آینده به بحران جدی عدم پرداخت به موقع بدهی ها در امارات تبدیل می شود که پس از آن این رویداد می تواند در بازارهای در حال ظهور جهان نیز طنین انداز شود.
بانک مرکزی امارات پس از بروز این بحران بدهی در دوبی قول داده که با نقدینگی از بانکهای این کشور حمایت کند که این امر باعث شد تا بازارهای بورس در آسیا و اروپا تا حدودی با رونق روبرو شوند.برخی نیز معتقدند که این بحران بدهی ها در دوبی رویدادی خطرناک و ناشناخته است که می تواند وخیم تر شود و برخی دیگر نیز بر این باورند که هنوز هم دوبی می تواند از این بحران رهایی یابد.کارشناسان می گویند که بروز بحران مالی در جهان باعث تغییر معادلات تجارت و امور اقتصادی در جهان شده است و این امر باعث شده تا هر آن امکان بروز بحران های مختلف در بازارهای جهان وجود داشته باشد.کارشناسان بروز بحران مالی در دوبی را یکی از پیامدهای بحران مالی در جهان می دانند. به همین دلیل آنها به مقامات اقتصادی جهان توصیه می کنند که فکر نکنند بحران مالی در جهان پایان یافته است چون روند اقتصاد جهان به رغم آغاز شرایط بهبودی، همچنان بی ثبات است.برای نمونه بحران مالی سال ۱۹۹۷ در آسیا را می توان به یاد آورد.
دو سال پس از این شوک اقتصادی بود که بحران در شرکت ” دوو” در کره جنوبی رخ داد. این بحران زمانی روی داد که اقتصاد آسیا رشد اقتصادی و باثباتی را تجربه کرده بود. مشکلات شرکت ” دوو” مربوط به پیش از آغاز بحران مالی در آسیا بود اما پس از پایان بحران مالی در آسیا ظهور کرد.بحران بدهی در دوبی نشان داد که اعتقاد برخی کارشناسان و اقتصاددانان مبنی بر خطرناک بودن شرایط فعلی اقتصاد جهان کاملا درست بوده و اینکه تدابیر لازم باید برای مقابله با هر اتفاق غیرمنتظره در اقتصاد جهان اتخاذ شود.
علاوه بر مشکلات قدیمی در اقتصاد جهان، چالشهای جدیدی نیز در حال نمایان شدن هستند. نگرانی ها همچنان در مورد این موضوع در حال افزایش است که سیاستهای مالی ضعیف و فاقد انسجام لازم از سوی بانکهای مرکزی در سراسر جهان باعث افزایش ضعیف املاک و بهای اوراق بهادار شوند.
بروز بحران بدهی ها در دوبی در ظاهر ممکن است اتفاقی کوچک باشد اما این اتفاق نشان می دهد که اقتصاد جهان همچنان با پیامدهای بحران مالی دو سال پیش روبروست و به رغم آغاز روند بهبودی شرایط اقتصادی، اقتصاد دنیا همچنان آسیب پذیر است و بحران مالی هنوز به پایان نرسیده است.درسی که می توان از بحران بدهی ها در دوبی گرفت ممکن است این باشد که شدت تاثیر بحران مالی کاهش یافته اما پیامدهای این بحران ممکن است در هر مقطعی و در بازارهای بی ثبات جهان ظهور کنند.
منبع: ابتکار
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.