درنوسازی بافت‌های فرسوده عقب‌مانده هستیم

0

معاون وزیر مسکن و شهرسازی احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده را امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر دانست و اظهار کرد: برنامه و رویکرد دولت برای احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده بر ایجاد بستر مناسب برای حضور گسترده و مشارکت پایدار مردم در نوسازی بافت‌های فرسوده استوار است.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، احمد صادقی معاون وزیر مسکن و شهرسازی تصریح کرد:نوسازی و احیای بافت‌های فرسوده با اهدافی مانند پیشگیری از تلفات و خسارات مالی و جانی، توسعه پایدار و درونی شهرها با استقرار بخشی از جمعیت در بافت‌های فرسوده، ارتقاء سیما و منظر شهری، تولید و تامین بخشی از مسکن مورد نیاز جامعه رفع مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و امنیتی انجام می‌شود.
معاون وزیر مسکن و شهرسازی اظهار کرد: از آنجاکه بافت‌های فرسوده نفوذناپذیر هستند، افراد برای ساخت و ساز در این بافت‌ها برای حمل مصالح با مشکل روبرو می‌شوند در این راستا دولت سعی بر ایجاد معابر و دسترسی‌ها دارد تا مردم بتوانند عملیات ساخت و ساز را به راحتی انجام دهند.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری گفت: علاوه بر نوسازی واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده، معابر، فضای سبز، مبلمان شهری و هر آنچه که یک شهر پایدار به آن نیاز دارد نیز ایجاد می‌شود.
صادقی با بیان اینکه مجموعه‌های تجاری، رفاهی و اداری برای بافت‌های فرسوده پیش‌بینی شده است، اضافه کرد: در راستای این حمایت‌های تشویقی از آذر ماه سال جاری چهار هزار و پانصد میلیارد ریال برای نوسازی ۳۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری اختصاص یافت که تاکنون ۱۹ هزار واحد موفق به انعقاد قرارداد با بانک شده‌اند و حدود ۵ هزار واحد قسط اول را دریافت کرده‌اند.
صادقی خاطرنشان کرد: در بافت‌های فرسوده زمین به مردم تعلق دارد و دولت تسهیلات ویژه‌ای را قائل شده و از آنجاکه به ازای نوسازی هر واحد مسکونی، ۴ تا ۵ واحد مسکونی ایجاد می‌شود، بنابراین بخشی از مسکن مورد نیاز در بافت‌های فرسوده تولید می‌شود.
معاون وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه بستر مناسبی برای ورود انبوه‌سازان، سرمایه‌گذاران و سازندگان در بافت‌های فرسوده فراهم شده است، اظهار کرد: انبوه‌سازان به‌ازای ساخت هر واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده، ۱۵ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه در نوسازی بافت‌های فرسوده دچار عقب‌ ماندگی هستیم، خاطرنشان کرد: دولت‌های گذشته در این زمینه سرمایه‌گذاری درستی انجام نداده‌اند این درحالی است که اگر نوسازی بافت‌های فرسوده مورد توجه قرار می‌گرفت تا پایان برنامه پنجم باید کلیه بافت‌های فرسوده احیا و نوسازی می‌شد.
وی با تاکید بر اینکه تا پایان برنامه چهارم تنها هفت درصد بافت‌های فرسوده نوسازی شده است، اظهار کرد: نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم نوسازی ۹۳ درصد باقیمانده طی پنج سال آینده انجام شود اما با در نظر گرفتن رشد منطقی و بدون بلندپروازی، ۱۶ درصد از ۹۳ درصد باقی مانده باید تا پایان برنامه پنجم نوسازی شود.
صادقی با بیان اینکه مردم را برای نوسازی اجبار نمی‌کنیم، گفت: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی می‌کنیم و اعتبارات ویژه‌ای را برای تولید فیلم، انیمشن و اطلاع رسانی از طریق دفاتر نوسازی محلات اختصاص داده‌ایم.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری با اشاره به اینکه تجربه در کشور نشان داده که هرجا کارهای فرهنگی انجام داده‌ایم نتیجه بیشتری گرفته‌ایم، تصریح کرد: هشت میلیون و پانصد هزار نفر در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند و ممکن است تعداد کمی از آنها از تسهیلاتی که برای آنها در نظر گرفته می‌شود باخبر باشند، بنابراین بودجه‌ای برای تبلیغات و فرهنگ سازی اختصاص داده می‌شود.
وی ادامه داد: اعتقاد داریم اگر مردم آگاه شوند از آنجاکه سرمایه‌شان بیشتر از دولت است، می‌توانند با تسهیلاتی که دولت در اختیار آنها قرار می‌دهد اقدام به نوسازی بافت‌های فرسوده و منازل خود کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.