دریافت غرامت بابت قطع ناگهانی برق به کجا رسید؟

0

وقتی گاز واحدهای تولیدی و صنعتی قطع می‌شود، برخی به شدت دچار مشکل می‌شوند و البته برخی دیگر از واحدها هم کمتر. در واقع شاید بسیاری از واحدهای تولیدی وابستگی زیادی به گاز نداشته باشند، اما تقریبا هیچ واحد تولیدی را نمی‌توان پیدا کرد که به برق نیاز نداشته باشد.
به گزارش ایسنا، بسیاری از صاحبان صنایع روی این جمله اتفاق نظر دارند: “بابت قطع برق هیچ‌گونه خسارتی به ما پرداخت نمی‌شود”. این در شرایطی است که طبق قانون، وزارت نیرو باید بابت خساراتی که از ناحیه قطع ناگهانی برق به مردم و صنعت وارد می‌شود، به آن‌ها غرامت پرداخت کند. با این وجود به نظر می‌رسد پرداخت غرامت قطعی برق تقریبا به رویایی دست نیافتنی برای صنایع کشور تبدیل شده است.
دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم با بیان این‌که به طور کلی قانون خسارت‌گیری در ایران جا نیفتاده است و شاید این مشکل مربوط به ضعف سیستم قضایی باشد، می‌گوید: “متاسفانه حتی شرکت‌های بیمه نیز در مورد پرداخت خسارت‌های وارده به بخش صنعت ضعیف عمل می‌کنند. به عنوان مثال چند سال پیش برف سنگینی در استان گیلان بارید و خسارت‌ سنگینی را نیز به تعداد زیادی از واحدهای صنعتی وارد کرد، اما متاسفانه شرکت‌های بیمه حتی یک ریال هم بابت این خسارت به صاحبان صنایع پرداخت نکردند.”
کیانوش حشمتی همچنین عنوان می‌کند: “۹۰ درصد از صنعت آلومینیوم وابسته به برق بوده و هرگونه قطعی برق می‌تواند شوک زیادی را به این صنعت وارد کند، اما امسال تاکنون وضعیت واحدها از نظر تامین برق خوب بوده و گزارش منفی خاصی به ما ارائه نشده است.”
علم‌بیگی دبیر انجمن صنایع بهداشتی، آرایشی و شوینده نیز با تاکید بر این‌که در صورت قطع برق خسارت خاصی به واحدهای صنعتی و تولیدی پرداخت نمی‌شود، می‌افزاید: “در صنعت بهداشتی، آرایشی و شوینده قطع برق روی تولید پودر و سولفوناسیوم تاثیر منفی می‌گذارد که متاسفانه هم‌اکنون شرایط به گونه‌ای است که اگر برق واحدی قطع شود کارفرما قادر نیست به سادگی خسارت وارده را از دولت مطالبه کند.”
دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران نیز با اظهارات دو همکار خود موافق بوده و یادآوری می‌کند: “با وجود وعده‌های داده شده سال گذشته در قبال قطع برق واحدهای صنعتی، خسارتی از سوی دولت به صاحبان صنایع داده نشد.”
محمدرضا پویش‌من با اشاره به این‌که علاوه بر قطع برق، واحدهای صنعتی از قطعی گاز نیز آسیب دیده‌اند، توضیح می‌دهد: “سال گذشته دولت قول داد خسارت وارده به واحدهای صنعتی سازنده تجهیزات که برق آن‌ها قطع شده بود را پرداخت کند که این اتفاق هنوز رخ نداده است. امسال نیز در مورد قطع برق و گاز نگرانی وجود دارد.”
اما در شرایطی که دولت بابت قطع ناگهانی برق و خسارات احتمالی ناشی از آن تقریبا هیچ‌گونه خسارتی به بخش خانگی و صنعت کشور پرداخت نمی‌کند، هم‌اکنون تقریبا هیچ‌گونه اولویت‌بندی خاصی نیز در زمینه قطع برق وجود ندارد.
در واقع اگر در زمینه قطع گاز همواره جانب بخش خانگی گرفته شد و گاز صنعت برای حمایت از بخش خانگی قطع می‌شود، چنین وضعیتی در مورد برق وجود ندارد. همین وضعیت باعث شده که برخی از کارشناسان پیشنهاد دهند که در زمینه قطع برق نیز اولویت‌بندی مشخصی انجام شود.
در این زمینه دبیر انجمن صنایع بهداشتی، آرایشی و شوینده با اشاره به این‌که نمی‌توان به راحتی در مورد اولویت دادن قطع برق به خانوارها و یا بخش صنعت قضاوت کرد، می‌گوید: “ممکن است قطع برق در مواردی حتی خسارت جانی نیز در بر داشته باشد، اما قطع برق در واحدهای صنعتی عمدتا خسارت‌های مالی بر جا می‌گذارد که باید شدت این خسارت‌ها محاسبه شده و سپس در مورد قطع برق تصمیم‌گیری شود.”
این در حالیست که دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم درباره اولویت دادن تامین برق به بخش خانوار یا صنعت عنوان می‌کند: “در این زمینه باید به گونه‌ای عمل شود که بخش خانوار و بخش صنعت هیچ‌یک متحمل آسیب جدی نشوند. البته متاسفانه هم‌اکنون واحدهای صنعتی قادر نیستند به سادگی خساراتی که به آن‌ها از ناحیه قطع برق وارد می‌شود را مطالبه کنند.”
البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که معمولا در مورد برق برخلاف گاز، قطع برق از پیش به بخش صنعت اعلام می‌شود و شاید همین وضعیت باعث شده که خسارات ناشی از قطع برق برای بخش صنعت و تولید کمتر از قطع گاز باشد؛ هرچند از کنار همین خسارت به ظاهر اندک نیز نمی‌توان به سادگی گذشت.
اما در شرایطی که بخش صنعت و تولید کشور طی ماه‌های اخیر به شدت با بحران نقدینگی و فروش مواجه شده است، به نظر می‌رسد هرگونه فشار مضاعف بر این بخش مانند قطعی گاز و برق می‌تواند به افزایش بحران در واحدهای تولیدی کشور منجر شود.
در این بین برخی از کارشناسان پیشنهاداتی را برای کاهش زیان وارده به صنایع ناشی از قطع برق ارایه کرده‌اند که به نظر این پیشنهادات نیز منطقی به نظر می‌رسد. از جمله این پیشنهادات می‌توان به عدم دریافت مالیات از واحدهای تولیدی در زمان قطع برق اشاره کرد. پیشنهادی که به وزارت اقتصاد و امور دارایی داده شده، اما تاکنون مورد موافقت قرار نگرفته است.
از سوی دیگر به وزارت صنایع و معادن نیز پیشنهاد شده که با همکاری صنایع، نیروگاه‌های مستقل ۱۰۰ مگاواتی برای برخی از شهرهای صنعتی کشور بسازد که کار ساخت این نیروگاه‌ها نیز توسط کنسرسیومی از سازندگان داخلی انجام شود. البته این پیشنهاد نیز هنوز به مرحله اجرایی شدن نرسیده است. این در شرایطی است که ایران در زمینه ساخت نیروگاه توانایی قابل توجهی دارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.