در حوزه تولید کمبود نداریم

0

معاون وزیر صنایع و معادن گفت: در زمینه تولید به ویژه در بخش‌‌های معدنی نه تنها کمبودی نداریم بلکه آمادگی صادرات نیز داریم.
محمد مسعود سمیعی‌نژاد در گفت‌وگو با ایلنا، اجرای طرح تحول را یکی از راهکاری دولت در جهت توسعه صنعت کشور خواند و افزود: از آغاز اجرای این طرح حرف و حدیث‌های زیادی مطرح شده است برخی آن را به ضرر صنعت و برخی آن را به نفع صنعت کشور می دانند. اما با توجه به این که این طرح باعث افزایش بهره‌وری درکشورمی‌شود به نفع صنعت است.
سمیعی نژاد برخلاف کارشناسان که این طرح را به ضرر صنعت می دانند، تصریح کرد: این طرح موجب رقابت پذیری در صنایع شده و صنایعی که تاکنون توفیق چندانی نداشته‌اند با اجرای این طرح می‌توانند رشد کنند.
معاون وزیر صنایع و معادن در امور معدنی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اینکه سوبسید به صنایع پرداخت می‌شود بهره‌وری از مدیران گرفته شده است و آنها خلاقیت و نوآوری را در سوددهی و رقابت‌پذیری صنایع به کار نمی‌گیرند ولی با اجرای این طرح و با ساماندهی یارانه‌ها بهره‌وری به صنایع کشور تزریق می‌شود.
سمیعی نژاد افزود: در نتیجه با رقابت‌پذیر کردن آنها به سمت افزایش تولید و سوددهی حرکت خواهند کرد. از طرفی وزارت صنایع آمادگی لازم برای اجرای این طرح را دارد و ستاد طرح تحول از مدت‌ها پیش به دستور وزیر صنایع تشکیل شده است که در این مدت به دسته‌بندی صنایع پرداخته و اثرگذاری اجرای این طرح را با کارشناسان و فعالان این صنعت مورد بررسی قرار داده است. خوشبختانه به این نتیجه رسیده‌ایم که اجرای طرح تحول به نفع صنعت کشور است.
وی در پاسخ به این سوال که چه مواردی در اجرا باید مورد توجه قرار گیرد تا صنعت را با چالش مواجه نکند گفت: از آنجا که توجه به تمام جزئیات طرح از مرحله تولید تا توزیع و فروش لازمه اجرای صحیح قانون است، امیدواریم این مسائل در مجلس مورد توجه قرار گرفته باشد چرا که نگرش بخشی به هر کدام از این مراحل فرصت پیش‌بینی‌های لازم در ادامه فرآیند رشد و توسعه را به دولت می‌دهد تا در اجرای صحیح لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بهتر گام بردارد.
سمیعی نژاد ادامه داد: در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بندی لحاظ شده که وجوه حاصله از تخصیص یارانه‌ها به صندوقی که بدین منظور پیش‌بینی شده است واریز ‌شود درصورت تحقق این امر امکان دست کاری و تفویض آن به دیگر بخش‌ها نخواهد بود، لذا درصورت اجرای این بند منابع تخصیص یافته اصولی و در محل مشخص صرف خواهد شد.
وی ادامه داد: ازاین‌رو شناسایی اقشار و فعالیت‌های آسیب‌پذیر، تعیین اقلام عمده مشمول طرح هدفمندکردن یارانه‌ها، شیوه و سرعت اصلاح قیمت‌های نسبی و تحلیل آثار و تبعات اصلاح قیمت‌های نسبی به متغییرهای کلان اقتصادی و بررسی شیوه‌های باز توزیع و تزریق مجدد منابع دراقتصاد را از برنامه‌های عملیاتی هدفمند کردن یارانه‌ها است که به نفع اقتصاد کشور است.
معاون وزیر صنایع و معادن گفت: انجام کارهای بزرگ نیازمند تدبیر و تغییرات بزرگ است لذا طرح تحول اقتصادی تغییری اساسی در رویکردهای اقتصادی کشور است و اجرای درست آن نتایج ارزنده‌ای را به دنبال خواهدداشت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.