دفاتر نوسازی در مناطق فرسوده تشکیل می‌شود

0

معاون وزیر مسکن با اعلام این‌که کار مطالعات بهسازی ۳۷ درصد از ۶۸ هزار هکتار بافت فرسوده در کشورانجام گرفته و عملیات اجرایی آن در برخی از استان‌ها آغاز شده است، از ارائه طرحی تحت عنوان حمایت از بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده با ایجاد دفاتر نوسازی در این‌گونه مناطق به مجلس خبر داد.
به گزارش ایلنا، احمد صادقی با بیان این‌که این طرح در مراحل آخر ویرایش است و بزودی پس از نهایی شدن آن برای تصویب و اجرایی شدن به مجلس ارائه می‌شود افزود: در صورت تصویب این طرح و اجرای آن دفاتر نوسازی و بهسازی در بافت‌های فرسوده تحت نظارت شهرداری تاسیس شده و کار رهبری، هدایت و جلب سرمایه‌گذاری را برعهده خواهند گرفت.
به گفته وی در این طرح همچنین کلیه نهادها و ارگان‌هایی که به نوعی با خدمات شهری ارتباط دارند بایستی به صورت رایگان در بهسازی و نوسازی این‌گونه مناطق مشارکت کنند.
صادقی تصریح کرد: در این طرح مشوق‌هایی نیز همچون تسهیلات ارزان، ارائه اوراق مشارکت نیز برای جلب سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده‌است.
احمد صادقی که از زمان به دست گرفتن ریاست شرکت عمران و بهسازی شهری در آبان ماه بافت‌های فرسوده اغلب استان‌ها را مورد بازدید قرار داده است، عصر روز گذشته نیز بافت‌های بهسازی شده و فرسوده محله سیروس واقع در منطقه جنوب تهران را نیز از نزدیک بازدید کرد و در جمع خبرنگاران راهبری، هدایت، برنامه‌ریزی و راهنمایی مردم ساکن در این مناطق برای بهسازی این بافت‌ها را از سیاست‌های راهبردی وزارت مسکن در دور جدید اعلام کرد.
رییس شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت مسکن از شناسایی ۳ هزارو ۳۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران خبر داد و گفت: در حدود ۴۳ هکتار از این میزان کار مطالعاتی و طراحی آنها به پایان رسیده است که این منطقه سیروس نیز قسمتی از این مناطق بهسازی شده است.
معاون وزیر مسکن دولت دهم در مورد چگونگی نحوه پرداخت تسهیلات و نحوه کار دفاتر نوسازی توضیحی ارائه نداد.
وی عملکرد وزارت مسکن دولت نهم به ریاست سعیدی کیا را مثبت ارزیابی کرد در حالیکه در آن دوران بخش کوچکی از بافت‌های فرسوده به ویژه درتهران و کلان شهرها بهسازی و نوسازی نشده بودند.
صادقی با توجیه این موضوع که سرمایه اصلی وزارت مذکور دربافت‌های فرسوده خود مردم ساکن در این مناطق هستند، موضوع را به گونه‌ای وانمود کرد که بافت‌های فرسوده، بهسازی و نوسازی نخواهند شد مگر این که مردم بومی این مناطق با وزارت همکاری و خود در راستای بهسازی اقدام کنند.
صادقی در خصوص این که چگونه باید مردم ساکن مناطق بافت‌های فرسوده را ترغیب به اجرای بهسازی و نوسازی کرد اظهار داشت: باید در این مورد فرهنگ‌سازی شود و با اجرای برنامه‌هایی مردم این مناطق را هدایت و تشویق کرد اما نگفت که چه نوع فرهنگ سازی و چگونه مشوقی باید صورت گیرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.