دلایل حضور کمرنگ ایران در بازار CIS

0

مدیرکل اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت دلایل حضور کمرنگ ایران در بازار کشورهای CIS را تشریح کرد.
عبدالحمید اسدیان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص حضور گمرنگ ایران در بازار کشورهای CIS اظهار داشت: برخلاف ایده‌ای که معقتد است ما بازارهای CIS را از دست داده‌ایم براساس آمار و تنوع صادراتی که داریم هر ساله حجم صادراتمان به کشورهای CIS افزایش پیدا کرده است و به طور متمرکز کشورهای CIS از بزرگترین بازارهای صادراتی ما هستند.
وی افزود: تنوع محصولات صادراتی به کشورهای CIS در چند سال اخیر افزایش پیدا کرده است چرا که مطالعات براساس کالا به کالا صورت گرفته است و توانستیم در این محصولات افزایش صادرات پیدا کنیم.
مدیرکل اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت گفت: در بازار کشورهای CIS باید قیمت‌ها رقابتی باشد ضمن اینکه باید به رکود بازارهای جهانی هم توجه داشته باشیم.
وی افزود: طبق آماری که ما داریم واردات روسیه از جهان در سال ۲۰۰۸ به نصف کاهش پیدا کرد طبیعتاً به همان مقدار بازار کوچکتر شده است چرا که مصرف بازارها کاهش پیدا کرده است.
اسدیان گفت: با توجه به راه‌اندازی مراکز تجاری و استقرار رایزنان بازرگانی روند روبه‌رشدی داریم اما باید توجه داشت که بازار بازار رقابتی است چرا که کشورهایی مثل چین در آن بازارها وجود دارند.
وی افزود: تعرفه صادراتی ما به این بازارها نسبت به برخی کشورهای دیگر بیشتر است چرا که کشورهای CIS در صادرات به یکدیگر تعرفه ترجیحی دارند اما چون برخی کشورها عضو اتحادیه‌هایی هستند که اجازه نمی‌دهند ما با آنها تعرفه ترجیحی داشته باشیم در این زمینه مشکل داریم.
اسدیان گفت: در حال مذاکره با بلاروس هستیم تا بتوانیم تعرفه ترجیحی بااین کشور داشته باشیم ضمن اینکه در حال حاضر با ازبکستان و قرقیزستان تعرفه ترجیحی داریم.
وی در خصوص مشکلات بخش خصوصی در بازارهای CIS گفت: صادرکنندگان ما در بازارهای CIS حضور ندارند و انتظار دارند که کالای خود را از تهران صادر کنند که طبیعتاً مشکلاتی در زمینه نقل‌وانتقال پول بوجود می‌آورد.
مدیرکل اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت گفت:‌کشورهای CIS گشایش LC نمی‌کنند و بیشتر خرید و فروش‌ها باید بصورت امانی باشد که خود این موضوع ایجاد مشکل می‌کند.
وی افزود: مشکل دوم این است که شرکت‌های کوچک در بازارهای CIS حضور دارند در حالیکه شرکت‌ها اگر بزرگ باشند و به صورت متمرکز عمل کنند قطعاً بازار خوبی خواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سؤال که حضور شرکت‌های دولتی دراین بازارهاچگونه است گفت: چه شرکتهای دولتی و چه شرکتهای خصوصی ما باید علم بازاریابی داشته باشند و حضور فعالی در این بازارها داشته باشند.
اسدیان در خصوص حجم تجارت ایران و کشورهای CIS گفت:نزدیک به ۸ میلیارد دلار حجم تجارت ما با این کشورهاست که ۱٫۷ میلیارد دلار صادرات ما و مابقی واردات است البته مقادیری هم به صورت ترانزیت و سوآپ است و ضمن اینکه بخشی از واردات ما واردات نفت و گاز است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.