دلایل اهمیت مدیر پروژه

0
اهمیت مدیریت پروژه

اگر بخواهیم یک تعریف اساسی از پروژه داشته باشیم، می توانیم بگوییم پروژه در واقع یک تلاش موقتی برای تولید یک محصول، خدمات یا نتیجه منحصر بفرد می باشد. محیط پروژه بسیار متفاوت از عملیات معمول روزانه یا فعالیت های تیمی می باشد که فعالیت های مشابهی را به صورت روز به روز انجام می دهند. با توجه به تعریف پروژه و داشتن هدف مشخص و مهلت زمانی تعیین شده برای تحویل پروژه، مسلماً وجود فردی که برنامه ها را مدیریت کند، امری ضروری است و اهمیت مدیریت پروژه امری روشن و واضح می باشد. مدیریت پروژه از جمله مواردی است که تا زمانی که وارد آن نشده اید، آسان به نظر می رسد.

اصول و پایه مدیریت پروژه از آغاز تا پایان نیاز به تیمی از افراد با استعدادها و مهارت های متفاوت دارد. مدیران پروژه در طول چرخه عمر پروژه، مسئول برنامه ریزی و اجرای اهداف پروژه هستند. برنامه ریزی صحیح برای پروژه می تواند تعیین کننده شکست یا موفقیت پروژه باشد.

در این مطلب برآنیم تا دلایل اهمیت مدیریت پروژه را برشماریم. هر یک از موارد زیر، نشان می دهد که وجود مدیریت پروژه تا چه اندازه در راستای دست یابی به اهداف، امری لازم و ضروری است.

تعریف یک برنامه و ساماندهی بی نظمی ها: پروژه ها معمولاً ماهیتی نابسامان و پر هرج و مرج دارند. یکی از اصلی ترین و اساسی ترن وظایف مدیریت پروژه، برنامه ریزی و ساماندهی این بی نظمی ها می باشد. داشتن یک نقشه راه مشخص از آغاز تا پایان پروژه، اطمینان بخش دستیابی به اهداف مورد نظر می باشد.

برنامه ریزی و تعیین جدول زمانی برای برنامه ها: عدم وجود یک برنامه زمانی، به احتمال زیاد منجر به تأخیر و سرریزشدن هزینه ها خواهد شد.

تشویق کردن و تقویت کردن کار تیمی: پروژه، افراد را گرد هم می آورد تا ایده ها و نظراتشان را به اشتراک گذاشته و افراد بتوانند از هم الهام بگیرند. همکاری، پایه و اساس برنامه ریزی و مدیریت پروژه موثر می باشد.

بهینه سازی منابع: منایع مالی و انسانی، هر دو گران هستند. مدیریت پروژه از طریق پیگیری کردن پروژه و مدیریت ریسک، همه منابع را به صورت موثر و اقتصادی به کار می گیرد.

مدیریت یکپارچگی: پروژه ها در خلأ اتفاق نمی افتند. آنها بایستی با فرآیندهای کسب و کار، سیستم ها و سازمان ها یکپارچه شوند. یکپارچگی، کلید اصلی برای ارزشگذاری یک پروژه می باشد و تعیین و مدیریت یکپارچگی از وظایف مدیر پروژه می باشد.

کنترل هزینه ها: برخی از پروژه ها مبلغ قابل توجهی را هزینه می کنند، بنابراین عملکرد بودجه امری ضروری است. بکارگیری استراتژی های مدیریت پروژه، ریسک سرریزشدن بودجه را کاهش می دهد.

مدیریت تغییر: پروژه ها همواره در محیطی اتفاق می افتند که چیزی جز تغییر دائمی و پایدار نیست. مدیریت تغییر وظیفه ای پیچیده و دلهره آور می باشد. این موضوع اختیاری نیست و از وظایف مهم مدیر پروژه می باشد.

مدیریت کیفیت: کیفیت در واقع ارزش محصول تولیدی شما را نشان می دهد. مدیریت پروژه، کیفیت را کنترل، مدیریت و تعیین می کند و نتیجه آن محصول یا خدماتی با کیفیت بالا و یک مشتری راضی و شاد می باشد.

حفظ و استفاده از دانش: پروژه ها دانش را تولید می کنند. دانش دارایی قابل توجه و باارزشی برای همه شرکت هاست. دانشی که مدیریت نشود، به سرعت از بین می رفته و ناپدید می شود. مدیریت پروژه تضمین کننده ثبت و ضبط و مدیریت دانش می باشد.

عبرت گرفتن از شکست: هر پروژه ای ممکن است با شکست مواجه شود، بسیار مهم است که از فرآیند پروژه درس بگیریم و در برنامه های آینده به عنوان یک مرجع از آن استفاده کنیم.

این دلایل و بسیاری از عوامل دیگر، منجر به استخدام افرادی با مهارت های مدیریت پروژه از جانب شرکت ها خواهد شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.