دوبی سودکننده مستقیم کاهش تحریم‌های ایران

0
به گزارش Consbank، به نقل از ایسنا شیخ محمد بن راشد آل مکتوم که نخست وزیر امارات متحده عربی نیز است، در مصاحبه با شبکه انگلیسی بی بی سی اظهار کرد: فکر می‌کنم باید به ایران فضا داده شود. ایران همسایه ما است و ما هیچ مشکلی نمی‌خواهیم. وی در ادامه افزود: همه از این بابت سود خواهند برد.

تحت توافق هسته ای که میان ایران و گروه ۱+۵ در ۲۴ نوامبر حاصل شد، قرار شد در قبال موافقت ایران برای محدود کردن فعالیت هسته‌ای خود، شماری از تحریم‌های بین المللی علیه ایران لغو شود. وزارت خارجه ایران و اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند توافق میان ایران و شش کشور غربی در مورد برنامه هسته‌ای از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) به اجرا درمی‌آید.

با وجود چند دهه تحریم، ایران موفق شده بیشتر کالاهای مورد نیازش را از بازار صادرات مجدد دوبی تامین کند با این همه تشدید تحریم‌های آمریکا و متحدانش در اواخر سال ۲۰۱۱ و اوایل سال ۲۰۱۲ حجم تجارت ایران و دوبی را کاهش داد.

عمده تجارت ایران با همسایگانش در منطقه خلیج فارس از طریق دوبی انجام می‌گیرد که میزبان ده‌ها هزار ایرانی و یکی از هفت شیخ نشین امارات متحده عربی است.

امارات در میان کشورهای منطقه خلیج فارس از هر گونه کاهش تحریم‌ها که تحت توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد، مستقیما سود خواهد برد.

بر اساس گزارش رویترز، امارات نخستین کشور عربی منطقه خلیج فارس بود که از توافق هسته‌ای ایران استقبال کرد و وزیر خارجه این کشور چند روز بعد به تهران سفر کرد و خواستار همکاری با ایران شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.