دولت با مشارکت مردمی رکود ساخت و ساز را از بین ببرد

0

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه دولت از راه‌های مختلف از جمله مشارکت مردمی می‌تواند اقدام به ساخت و ساز کند، اظهار کرد: دولت می‌تواند با استفاده از مشارکت مردمی رکود ساخت و ساز را از بین ببرد و به کسانی که به دنبال سودهای کلان و رانت گونه هستند، باج ندهد.
محمد عدالتخواه ‌کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در دوران رکود مصرف و تقاضای مسکن وجود دارد، اظهار داشت: رکود به دلیل محدود کردن سود و جلوگیری از رانت ایجاد شده و در چنین شرایطی کسانی که به دنبال سودهای کلان هستند اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
عدالتخواه با اشاره به اینکه باید شرایطی فراهم کنیم که مصرف‌کننده در چرخه تولید حضور یابد، افزود: متاسفانه تولیدکننده‌ها برای دستیابی به سودهای کلان اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند و در شرایطی که بازار مسکن دچار رکود است سرمایه‌های خود را وارد بازارهای سکه، طلا و ارز می‌کنند.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه تنها تولید زود بازده مسکن است، گفت: سرمایه‌گذاران به این دلیل اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کنند که تا دیروز از گران شدن زمین سود می‌بردند بنابراین در شرایطی که این امکان میسر نیست اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
وی با اشاره به اینکه دولت حاضر است زمین برای ساخت در اختیار سازندگان قرار دهد و سود ۲۰ درصد را تضمین کند، گفت: چرا در چنین شرایطی انبوه‌سازان لبیک نمی‌گویند؟
این کارشناس مسکن اضافه کرد: نیاز مسکن اقشار پایین جامعه عاجل‌تر است، زیرا بدون کمک دولت از امکان خانه‌دار شدن محروم خواهند بود.
عدالتخواه با اشاره به اینکه گفته می‌شود در صورت صنعتی‌سازی افراد در طرح مسکن مهر با شش میلیون تومان صاحب خانه می‌شوند، اظهار کرد: در صورتی که دولت به وعده خود مبنی بر پرداخت ۲۰ میلیون تومان تسهیلات عمل نکند مردم از امکان خانه‌دار شدن محروم می‌شوند.
وی در ادامه درباره افزایش تعداد طبقات ساختمان‌ها افزود: دولت قصد دارد تولید مسکن را افزایش دهد و بر این باور است که ارتفاع ساختمان‌های کم ارتفاع را که به عنوان ساختمان‌های کوتوله مطرح هستند افزایش دهد.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه متوسط تعداد طبقات در دنیا چهار و در ایران دو طبقه است، گفت: اگر نظام مهندسی مقاومت ساختمانی را تایید کند دولت اجازه افزایش طبقات را می‌دهد البته این امر باید از نظر شهرسازی، در طرح جامع شهر لحاظ شود و سپس این اقدام انجام شود.
عدالتخواه در پایان با بیان اینکه مشکل مسکن و خدمات باید در کنار هم حل شود گفت: کیفیت خانه‌ها وابسته به خدمات اطراف آنهاست.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.