دولت در حال تنبیه فعالان بخش مسکن است

0

وضعیت دوران رکود بسیار حساس است بنابراین نیاز است نهادهای مرتبط با صنعت ساختمان چه در بخش‌ خدمات و چه در بخش تولید با هم تعامل داشته باشند.
مجتبی بیگدلی رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن قم در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بین مدیران اتحادیه مشاوران املاک و انبوه‌سازان سوءتفاهم ایجاد شده بود، تصریح کرد: همیشه پس از رکود با افزایش نجومی قیمت مسکن رو به رو شدیم اما اگر در شرایط فعلی اقدام به ارائه مشوق کنیم می‌توانیم افزایش قیمت را مهار کنیم.
رییس انجمن انبوه‌سازان قم با بیان اینکه بنا شده جلسات با مشاوران املاک ادامه داشته باشد، تصریح کرد: قصد داریم با همکاری مشاوران املاک سیاست‌های حمایتی را به دست‌اندرکاران حوزه مسکن پیشنهاد دهیم تا حمایت از تولیدکننده به جایی برسد که قیمت‌ها تثبیت شود و پس از پایان رکود سونامی قیمت مسکن اتفاق نیفتد.
بیگدلی افزود: به‌منظور روشن‌تر شدن فضا جلسات را با برگزاری نشست‌های مطبوعاتی مشترک با رییس اتحادیه مشاوران املاک ادامه می‌دهیم تا بتوانیم به طور اساسی از تولید حمایت کنیم.
بیگدلی با بیان اینکه همیشه در دوران رکود به تولیدکنندگان مسکن مشوق داده می‌شود، گفت: در حال حاضر نه تنها مشوق ارائه نشده است بلکه سیاست‌های تنبیهی مانند توقف پرداخت وام خرید به‌کار گرفته شده است.
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان قم با اشاره به اینکه به بهانه وجود تورم در جامعه نمی‌توانیم زوج‌های جوان و دهک‌های پایین اجتماع را از خرید مسکن محروم کنیم، خاطرنشان کرد: وام خرید واقعیت ملموسی است که در همه جای دنیا وجود دارد و باید با نظارت بهینه مجددا پرداخت شود.
بیگدلی با بیان اینکه پرداخت وام خرید از بروز سونامی پس از پایان دوران رکود جلوگیری می‌کند، افزود: در دوران رکود بانک‌های عامل به بهانه طرح مسکن مهر، پرداخت وام تولید مسکن را متوقف کرده‌اند و همچنین افزایش وام مسکن به ۲۵ میلیون تومان را که در بسته سیاستی نظارتی بانک مرکزی درج شده بود عملیاتی نکردند.
وی در ادامه اضافه کرد: در جلسه هیات دولت که مدیران عامل بانک‌ها حضور داشتند، این مساله را با ریاست جمهوری مطرح کرده‌ایم.
این انبوه‌ساز در پاسخ به این سوال که بسته انبوه‌سازان چه زمانی به ریاست جمهوری ارائه می‌شود؟ خاطرنشان کرد: از طریق افراد مرتبط با رییس جمهوری در حال رایزنی هستیم و امیدواریم در اولین فرصت بتوانیم بسته را به رییس جمهوری ارائه دهیم.
وی در پاسخ به این سوال که رکود بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟ تصریح کرد: رکود واقعیتی است که وجود دارد به نظر می‌رسد تا یک سال آینده از بین نرود بنابراین باید از فردای رکود بترسیم زیرا تورم افزایش می‌یابد.
بیگدلی تاکید کرد: وام تولید باید بدون قید و شرط در اختیار تولیدکننده و انبوه‌ساز قرار بگیرد این در حالیست که در دوران رکود برای تولیدکنندگان مشوق در نظر نگرفته و پرداخت وام را متوقف کرده و نرخ سود بانکی را افزایش داده‌ایم که این امر به تولیدکننده تیر خلاص می‌زند مانع از سرمایه‌گذاری وی می‌شود.
این انبوه‌ساز ادامه داد: از طرفی سیستم بانکی می‌گوید قصد دارد طبق برنامه چهارم توسعه نرخ سود بانکی را تک رقمی کند اما از سوی دیگر برخلاف این سیاست نرخ سود تسهیلات بانکی به ۲۴ درصد افزایش یافت.
وی با بیان اینکه سقف تسهیلات مسکن باید افزایش یابد، خاطرنشان کرد: طی ۱۰ سال گذشته نرخ تورم افزایش یافته اما میزان تسهیلات مسکن افزایش نیافته و میزان فعلی تسهیلات در کلان شهرها به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز خرید مسکن نخواهد بود.
بیگدلی ادامه داد: در اکثر کشورهای دنیا حدود ۹۰ الی ۱۰۰ درصد هزینه خرید مسکن را سیستم بانکی با پرداخت تسیهلات با نرخ سود تک رقمی تامین می‌کند و معتقدند حمایت از خرید و فروش و تولید مسکن یعنی حمایت از اقتصاد پویا، پرنشاط و زنده.
وی با بیان اینکه بانک‌ها با نگاه کاسب کارانه، اقتصاد کشور را با مشکل رو به رو می‌کنند، اظهار کرد: سقف تسهیلات خرید مسکن در مراکز استان‌ها و کلان شهرها باید حداقل به ۵۰ مییون تومان برسد.
بیگدلی با بیان اینکه طرح مسکن مهر بزرگترین پروژه عمرانی کشور است، تصریح کرد: این پروژه بسیار خوب است اما حدود ۴ سال از آغاز آن می‌گذرد و بنا به وعده‌های وزیر سابق مسکن بایستی سالانه منجر به ساخت یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد می‌شود اما این وعده عملی نشد و اکنون بسیاری از بخش‌های دولت مشغول اجرای طرح مسکن مهر هستند.
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان اضافه کرد: قصد داریم به دولت کمک کنیم تا امید چهار میلیون خانوار کشور تحقق یابد.
وی گفت: مسکن مهر یکی از طرح های مطرح است اما آیا با یک طرح می‌توان مشکل مسکن کشوری را که حدود سه میلیون نیاز انباشته دارد و سالی یک میلیون ازدواج در آن انجام می‌شود را تامین کرد؟
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور افزود: همه باید به اجرای طرح مسکن مهر کمک کنند اما این طرح به تنهایی برای حل مشکل مسکن کافی نیست زیرا نیاز بسیار بیشتر از این حد است و امیدواریم کار از این دیرتر نشود.
بیگدلی ادامه داد: باید به تولیدکننده و بخش خصوصی تسهیلات پرداخت کنیم و برای آنها مشوق در نظر بگیریم تا آنها اتوماتیک‌وار به دنبال تولید بروند.
وی افزود: کشور افغانستان به تولیدکنندگان بدون قید و شرط وام پرداخت می‌کند و خرید تولیدات آنها را ضمانت می‌کند اما متاسفانه در کشور ما نه تنها تسهیلات پرداخت نمی‌شود بلکه ضمانت خرید هم در نظر گرفته نمی‌شود.
بیگدلی با اشاره به اینکه وزیر سابق مسکن هر روز مصاحبه کرده و از کاهش قیمت مسکن خبر می‌داد، گفت: ما دوست داریم قیمت کاهش یابد اما باید برای سرمایه‌گذار و تولیدکننده مشوق در نظر بگیریم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.