دولت نباید وارد فاز تصدی گری بخش مسکن شود

0

در شرایط حاضر بازار مسکن باید در بازار تحرک بیشتری ایجاد کرد که این عمل به معنای تشویق به ساخت و ساز بیشتر با ارائه تسهیلات ساخت به مقدار بیشتر و با سود کمتر و مدت زمان بیشتر بازپرداخت آن است.
به گزارش ایسنا، پروین‌پور مدیر مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت ایران تصریح کرد: دولت با به دست گرفتن مدیریت ساخت مسکن تحت عنوان طرح «مسکن مهر» رونق ساخت و ساز همراه با کاهش قیمت را هدف گرفته است. بستر سازی و تشویق به ساخت مسکن با استفاده از ابزارهایی همچون ارائه زمین و تسهیلات ساخت جزو وظایف اصلی دولت در بخش مسکن است که به صراحت تحت عنوان تأمین مسکن متناسب با نیاز در قانون اساسی ذکر شده است.
وی ادامه داد: البته این به معنای ورود دولت به عرصه ساخت و ساز و دخالت در امر تصدی‌گری نیست. فعالیت اقتصادی باید توسط مردم و بخش خصوصی انجام پذیرد همانطور که در طرح مسکن مهر به درستی اندیشیده شده است و ساخت و ساز باید توسط پیمانکاران صلاحیت‌دار (بخش خصوصی) انجام شود.
این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: در تمامی کشورهای دنیا دولت در بازار مسکن مداخله‌گر است و وظیفه تنظیم بازار مسکن و تأمین این نیاز را برعهده دارد و اصولا بدون دخالت دولت در این بازار، این مشکل در هیچ جای دنیا حل نشده است.
او اضافه کرد: تا به‌حال ایجاد رونق در بازار مسکن از طریق تحریک تقاضا و به صورت کاذب در قالب ارائه تسهیلات خرید انجام می‌شد به این معنی که دولت‌ها برای خروج از دوران رکود خرید و فروش و ساخت و ساز، آسان‌ترین و در عین حال بدترین راه ممکن را انتخاب می‌کردند و آن تخصیص وام خرید و یا افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بود اما به دلیل اینکه همواره در چهار دهه گذشته تقاضا از عرضه جلوتر بوده است، ارائه وام خرید مسکن اگرچه موجب رونق بازار می‌شده اما مقارن با افزایش قیمت و تورم در این بخش بوده است.
وی ادامه داد: کسانی که می‌گویند ارائه تسهیلات خرید مسکن باید انجام گیرد ولو اینکه به قیمت تورم در بخش مسکن تمام شود، از نگاه لیبرالی و سرمایه‌سالارانه به اقتصاد نگاه می‌کنند. از نظر آنها مهم، تأمین حاشیه سود سرمایه‌داران و انبوه‌سازان است و اینکه با افزایش قیمت مسکن عده‌ای از اقشار متوسط و کم‌درآمد به‌کلی از چرخه بازار خارج می‌شوند یا این افزایش قیمت منجر به بروز تورم در کل اقتصاد می‌شود برای آنها هیچ اهمیتی ندارد.
وی تأکید کرد: این تفکر غلط است که ما برای رسیدن به رونق در بازار کشور باید اقتصاد را فنا کنیم و با شوک دادن به بازار، تورم را بپذیریم. این نوع شوک دادن به بازار به تعبیری دادن «شوک منفی» به بازار است در حالی که با اتخاذ سیاست‌های درست هم می‌توان شاهد رونق بود و هم موجب کاهش قیمت شد به تعبیری «شوک مثبت» به بازار وارد کرد و تنها راه حل رسیدن به این مقصود پرداخت «وام ساخت مسکن» اما با جذابیت بیشتر است. بدین معنی که سیاست‌های پولی دولت باید به سمتی برود که وام ساخت با مقدار بیشتر، سود کمتر و مدت بازپرداخت طولانی‌تر پرداخت شود. در این صورت با افزایش حاشیه سود سازندگان مسکن و ساختمان نه­تنها تورمی در بازار رخ نمی‌دهد بلکه با افزایش عرضه شاهد کاهش قیمت نیز خواهیم بود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.