دیوان محاسبات مسئول نظارت مستقیم بر هدفمند کردن یارانه‌ها شد

0

مجلس هیچ‌گونه دخالت مستقیم برسازمان هدفمند کردن یارانه‌ها نخواهد داشت و نظارت اصلی بر سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها بر عهده دیوان محاسبات است.
جعفر قادری عضو کمیسون برنامه و بودجه در خصوص تشکیل سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها، اظهار داشت: از قبل اعلام شده بود که مجلس و دولت به دنبال راهکارهایی برای تامین نظرات دولت از یک طرف و انجام عملکردهای مجلس در چارچوب قانون اساسی از طرف دیگر هستند.
وی در رابطه با آزادی عمل دولت در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت: دولت به دنبال آزادی عمل است تا در حین اجرای این طرح دچار محدودیت نشود و برای اجرای دیدگاه‌های خود نیازی به اخذ مجوز از مجلس نداشته باشد. به همین دلیل مجلس نمی‌خواست به گونه‌ای رفتار کند که عملکرد‌های دولت بدون حسابرسی باشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به چگونگی نظارت مجلس بر این سازمان دولتی، گفت: نظارت مستقیم بر این سازمان بر عهده دیوان محاسبات است و مجلس هیچ گونه حق دخالت مستقیم بر این سازمان را ندارد ولی در صورت خروج ین سازمان از چارچوب قانون اساسی مجلس با بررسی موضوع تذکرات لازم را به این سازمان خواهد داد.
وی گفت: نظارت اصلی بر سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها بر عهده دیوان محاسبات است و این سازمان نیز همانند دیگر سازمان‌های دولتی مورد تفریغ بودجه قرار می‌گیرد.
قادری نتیجه جلسات بین دولت و مجلس معقول دانست و افزود: با تعامل و جلساتی که بین مجلس و دولت صورت گرفت، طرفین به این جمع‌بندی رسیدند که سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها به عنوان یک شرکت دولتی تاسیس شود که اعضای هیئت مدیره آن توسط دولت انتخاب می‌شوند و بودجه آن در اوایل سال بعد در مجلس تدوین می‌شود.
نماینده شیراز در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نظر نمایندگان نسبت به تاسیس سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها، اظهار داشت: نظر نمایندگان نسبت به این لایحه الحاقی مطلوب و مثبت است و به آن رای خواهند داد.
وی خاطرنشان کرد: طی بحث‌های که صورت گرفته مقرر شد که از دیگر ارگان‌های دولتی به سازمان جابه‌جایی صورت گیرد و این کار موجب افزایش ظرفیت دولت ‌نمی‌شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.