دی‌والت؛ از رؤیای کودکی تا امپراتوری

0

برند آمریکایی دی‌والت در سال ۱۹۲۴ از سوی ریموند دی‌والت، سرمایه‌دار و مخترع اره‌برقی دیسکی در کشور آمریکا گشایش یافت. اندیشه نوآورانه و ساختار بی‌بدیل این کمپانی پیشرو نام آن را به‌سرعت از دیگر شرکت‌های گمنام و فرسوده متمایز کرد تا ابزار برقی و ساختمانی دست خوش تحولی شگرف قرار گیرد. دی‌والت از زمان آغاز به‌کار در ایالت پنسیلوانیا تا‌کنون به‌طور قطع یکی از قدرتمندترین تولید‌کنندگان نام‌های تولیدکننده ابزار ساختمانی، ساخت‌و‌ساز، نجاری، ابزار برقی و دستی برای کمک به کارگران در دنیاست. در این مطلب به این جریان می‌پردازیم که چگونه یک کارگاه تولید اره‌برقی دیسکی توانست به یکی از قدرتمندترین های ابزار برقی جهان تبدیل شود.

ابزار نو
ریموند دی‌والت از همان سنین کودکی در فضای کار بود و هرگز تحصیلاتش را به پایان نرساند. او پس از ترک مدرسه از کارگاه‌ها و پروژه‌های ساخت‌و‌ساز سر درآورد و تجربیات زیادی در مواجهه با مشکلات و کاستی‌های اجرایی کسب کرد. مهم‌ترین موضوعی که توجه او را به خود جلب می‌کرد بهره‌وری پایین محیط‌های ساختمانی، ساعات زیاد کار کارگران و هزینه بالای آنان بود. او اصلاح ابزار و تسهیل امور اجرایی از سوی کارگران را بهترین و سریع‌ترین روش در بالابردن بازده کار در این بخش‌ها ارزیابی کرد و به‌شکلی خودجوش تلاش می‌کرد در عملکرد ابزار موجود دست ببرد. بنابراین نیاز یا معضل را تشخیص می‌داد و سپس بر اساس آن ابزار موجود و نارسایی‌های ممکن را مطالعه می‌کرد تا با اصلاح آن بر عملکرد تأثیر گذارد. حضور پررنگ و روحیه خلاق دی‌والت در نهایت سبب شد تا در یک کارگاه نجاری به‌عنوان سرکارگر و سپس مدیر استخدام شود. در این کارگاه وسایل کوچکی از جعبه تا خانه تمام عیار تولید می‌شد که با بالا رفتن سرعت تولید حجم بالایی از سفارش‌ها به سوی این کارگاه سرازیر شد. در نتیجه صاحبان این کارگاه فشار بیشتری بر دی‌والت وارد کردند که تولید را حتی فراتر ببرد. او که متحمل فشار زیادی بود تلاش کرد تا همچون دوران نوجوانی به دنبال راهی برای اصلاح کارایی و افزایش بازدهی بیاندیشد. دیری نپایید که مطالعه فرصت‌ها و کاستی‌ها به پایان رسید و او با ایده‌ای انقلابی به کارگاه بازگشت. دی‌والت به‌منظور افزایش بازدهی دستگاه‌های برش‌دهنده یوغی ساخت و آن را مستقیم به موتور و اره متصل کرد تا تمام جسم چوبی بر یک بازو سوار شود. این اره جدید قابلیتی ویژه از جمله حرکت در طرفین و برش مورب داشت که تا آن‌روز هیچ دستگاهی امکان و توانایی چنین کارکردی را نداشته بود. بازدهی و سرعت بسیار بالای این دستگاه از انتظارات او و مدیرانش بسیار فراتر بود و همین موضوع سبب شد تا پله‌‌های موفقیت و پیشرفت در مدتی بسیار کوتاه برای دی‌الت سپری شود.

تحول بزرگ
موفقیت دی‌والت در کارگاه نجاری و چندین پروژه ساختمانی سبب شد تا رؤیای راه‌اندازی کارگاهی با هدف تولید ابزار ساختمانی دیگر برای دی‌والت دور از دسترس نباشد. پس به‌پشتوانه اعتبار و سرمایه‌ای که طی این سال‌ها به‌دست آورده بود در سال ۱۹۲۴ برند خود را در ایالت پنسیلوانیا به ثبت رساند. از همان ابتدا مشخص بود که تحولی بزرگ در انتظار صنعت تولید ابزار ساختمانی است و ‌به‌نوعی این ابزار اعجاب‌آور دنیای نجاری را متحول کرد. دستگاه‌های جدید دی‌والت نه تنها هزینه و زمان بسیار زیادی از کارگاه‌های چوبی را کاهش داد بلکه دقت فعالیت‌های اجرایی را با اختلافی بسیار بالا بهبود بخشید. سال ۱۹۲۹ تولیدات دی‌والت به کارخانه‌ای مدرن‌تر در شهر لنکستر، ایالت پنسیلوانیا جابه‌جا شد.

بلک ‌اند ‌دکر
با آغاز جنگ جهانی دوم رسالت و محور اصلی تولیدات دی‌والت تغییر یافت و تا پایان جنگ یعنی در تابستان سال ۱۹۴۵ به خدمت مواد و مصالح مورد نیاز جنگ متمرکز شد. دی‌والت در سال ۱۹۵۳ فعالیت‌های برون‌مرزی خود را تا کشور کانادا گسترش و ۴هزار مترمربع فضای تولیدی به کارگاه‌های خود تخصیص داد. پیشنهادهای زیادی طی این سال‌ها به مدیران دی‌والت مبنی‌بر سرمایه‌گذاری در این برند مطرح شد که نهایتاً در سال ۱۹۶۰ این کمپانی آمریکایی بلک ‌اند ‌دکر (Black and Decker) بود که موفق شد گوی رقابت را از دیگر رقبا برباید و سهام دی‌و‌الت را با حفظ برند تجاری بخرد.

تثبیت در بازار
برای سال‌ها نام برند دی‌والت یکه‌تاز عرصه تولید ابزار ساختمانی و کارگاهی بود، تا اینکه یک بار دیگر در سال ۱۹۹۴ این برند صنعت خود را با ایجاد سری ابزار برقی بی‌سیم متحول کرد. دریل بیسیم، اره بیسیم، پیچ‌گوشتی، آچار بکس و مواردی از این دست در زمره محصولاتی است که طی این دوران وارد بازار شد. اکنون دیگر برند دی‌والت به‌عنوان یکی از ابرقدرت‌های صنعت ابزار در جهان شناخته می‌شد بسیاری در دنیا از محصولات و خدمات او استفاده می‌کردند. در سال ۲۰۰۵ دی‌والت برای ابزار بی‌مانند خود سامانه جذب‌کننده لرزش ایجاد کرد. به کمک این فناوری نو،‌ این فناوری لرزش ابزار سنگین و سختکاری همچون بتن‌کن تا ۵۰درصد کاهش پیدا می‌کند. همچنین سری ابزار‌ دی‌والت مجهز به باتری‌های شارژی به طول عمر بیشتر باتری این محصولات انجامیده است.

فناوری ELU
برند دیوالت در حال حاضر تولید‌کننده بیش از ۲۰۰ نوع ابزار برقی و ۸۰۰ آیتم لوازم جانبی و متعلقات است که در اشکال و ارزش‌های گوناگون عرضه و در بازار به فروش می‌رسد. نمایندگی‌های تولید این برند در کشور‌های ایالات متحده آمریکا، چین، کره جنوبی، تایلند، ژاپن و مکزیک ایجاد شده و در سراسر جهان محصولات این کمپانی را به فروش می‌رسد. فناوری ELU در محصولات دی‌والت جدیدترین و نوآورانه‌ترین فناوری این کمپانی است. به کمک این فناوری جدید می‌توان به راحتی جریان با فشار بالا را کنترل کرد. در این محصول از ساختار هیدرولیکی فشار بالا و فنری استفاده شده که انرژی مصرفی ناچیزی برای نگه‌داشتن آن در جریان عملیات نیاز است. به‌طور معمول زمانی که کاربران با ابزارآلات سنگین کار می‌کنند به‌سرعت خسته شده به بازو‌های شما فشار وارد می‌شود. به‌همین‌خاطر معمولاً مجبور می‌شوند کار را قطع کنند و به استراحت بپردازند. همین نکته باعث طولانی‌تر شدن عملیات می‌شود که هرگز منطبق بر رسالت ابتدایی این کمپانی در راستای بهبود کارایی و عملکرد محیط‌های کاری نیست.

آرمان‌های بنیادین
گروه تحقیق و توسعه دی‌والت تلاش کرد تا راهی برای کاهش فشار در محصولات این کمپانی ایجاد کنند. امروز برای نگه‌داشتن دستگاه‌ها و ابزار سنگین دی‌والت نیازی به استراحت‌های پر تکرار نیست و فشار زیاد آن به کاربر آسیبی نمی‌زند. این محصول جدید دارای سرپوشی ساخته شده از سرامیک است و بدین‌ترتیب در مقابل هرگونه آسیب و پرتاب خرده‌ریزها مقاوم و ایمن است. در قسمت ماشه هم از ضامن استفاده شده است تا از شروع‌به‌کار ناخواسته دستگاه جلوگیری شود. حساسیت ماشه هم بالاست و یک فشار کوچک جریان فشار بالا را آغاز می‌کند. با رهاکردن ماشه هم جریان به‌سرعت قطع می‌شود. در طراحی این محصول توجه زیادی به ارگونومی و محیط‌های کاری گوناگون شده است. حتی در زاویه‌های پنهان و در مواردی که محل مورد نظر کار در ارتفاعی بالا قرار دارد باز هم کاربری ابزار دی‌والت با سهولت و دقت کارش را انجام می‌دهد. در موارد لزوم هم می‌توان از یک دسته کمکی در دستگاه استفاده کرد تا دقت و میزان فشار وارده تنظیم شود. به این ترتیب آرمان و رسالت آغازین شکل‌گیری این برند به بهترین شکل تأمین و در مسیر اهداف بنیادین آن گام برداشته شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.