ذخیره ۱۳کالای اساسی برای کنترل التهاب ناشی از هدفمندی یارانه‌ها

0

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت بازرگانی گفت: این وزارت خانه اقدام به ذخیره‌سازی ۱۳ قلم کالا برای کنترل التهابات روانی بازار و عرضه به موقع محصولات پس از اجرای هدفمندکردن یارانه‌‌ها کرده است که ۱۳ قلم کالا حدود ۳۵ درصد از کل هزینه خانوارهای کم درآمد را شامل می‌شود.
مسعود موحدی در گفت و گو با فارس در خصوص برنامه ریزی های صورت گرفته در وزارت بازرگانی در خصوص طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه ها اظهار داشت: از مهر سال ۱۳۸۷ شورایی تحت عنوان "شورای تحول اقتصادی در وزارت بازرگانی " مشتمل بر هفت کمیسیون با وظایفی همچون ارائه راهکارهای مناسب برای کنترل تبعات تورمی طرح تحول و تصویب سیاست‌های مناسب تنظیم بازار در وزارت بازرگانی تشکیل شد.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین این کمیسیون‌ها کمیسیون مدیریت ذخیره‌سازی کالاهای اساسی است گفت: وظیفه این کمیسیون ارائه برنامه تنظیم بازار پس از اجرای طرح تحول اقتصادی است.
معاون وزیر بازرگانی با بیان اینکه کمیسیون مزبور پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، برنامه جامع تنظیم بازار را ارایه و پس از طرح در جلسه هیات وزیران، مصوبه آن را در تاریخ ۹ بهمن سال گذشته اخذ کرد، گفت: براساس این تصویب‌نامه، وزارت بازرگانی موظف است با استفاده از مباشران مختلف نسبت به تامین و ذخیره‌سازی گروه کالاهای اساسی از محل تولید داخل و یا واردات اقدام کند.
وی افزود: وزارت بازرگانی اقدام به ذخیره‌سازی ۱۳ قلم کالا برای کنترل التهابات روانی بازار و عرضه به موقع محصولات کرده است که حدود ۳۵ درصد از کل هزینه خانوارهای کم درآمد را شامل می‌شود. هدف از ذخیره‌سازی کالاهای یاد شده، عرضه به‌هنگام کالاها در صورت بروز کمبود در بازار، جلوگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها و به‌طور کلی تنظیم بازار پویا است.
موحدی گفت: در تصویب‌نامه مزبور میزان تناژ، مباشران و تسهیلات مورد نیاز برای هر کالا مشخص شده و تامین تسهیلات مورد نیاز آن از طریق شبکه بانکی کشور نیز در نظر گرفته شده است.
وی افزود: همچنین کمیسیون دیگری تحت عنوان "نظارت و بازرسی " با اهدافی همچون دایره شمول کالاها و خدمات مورد نیاز برای نظارت و بازرسی، نحوه مقابله با رویه‌های غیرمنصفانه و ارائه طرح جامع نظارت و بازرسی به منظور جلوگیری از افزایش غیرمتعارف قیمت کالاها و خدمات و حصول اطمینان از دسترسی مکفی مصرف‌کنندگان به کالاها در قیمت‌های منصفانه تشکیل شده و اقدام به تهیه و تدوین بسته سیاستی "نظارت و بازرسی " و انجام بازرسی‌ها و پایش‌های مستمر کرده است.
معاون وزیر بازرگانی گفت: بسته مذکور به عنوان مکمل بسته تنظیم بازار وزارت بازرگانی برای رصد کردن مستمر بازار و جلوگیری از بروز رفتارهای غیرمنصفانه تدوین شده است. تعیین دایره شمول کالاها و خدمات مورد نیاز برای نظارت و بازرسی، نحوه مقابله با رویه‌های غیرمنصفانه نظیر گرانفروشی و احتکار و ایجاد هماهنگی و تعیین وظایف مرتبط با نظارت بر قیمت کالاها در استان‌ها از جمله اجزاء مهم بسته نظارت و بازرسی است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.