راهنمای رنگ آمیزی دیوارها – مزایا و معایب رنگ آمیزی متفاوت دیوارهای داخلی

0
انتخاب رنگ

بهترین رنگ، رنگی است که زندگی را به فضای داخلی خانه ببخشد. هر یک از رنگ ها بسته به رنگ و میزان جلایی که دارند، حس خاصی را در فضا القا می کنند، برخی از آنها حس آرامش و برخی شور و هیجان را به فضا می بخشند. در این مطلب، آنچه را که شما برای انتخاب رنگ باید بدانید، در اختیارتان خواهیم گذاشت.

چالش اول – رنگ با پایه آب یا رنگ روغنی

هنگام انتخاب رنگ برای دیوارها، اولین چالش انتخاب بین رنگ با پایه آب یا رنگ روغنی می باشد. در این مطلب، ویژگی های مختلف این دو نوع رنگ مورد بحث قرار می گیرد تا بتوانید به راحتی این چالش را پشت سر بگذارید.

۱-بهترین رنگ برای دیوارها – ظاهر و میزان پوشش دهی آن

رنگ های بر پایه آب بدون پوشش دهی براق هستند. برای پوشش دهی کامل دیوار، ممکن است مجبور باشید تا چندین لایه از رنگ را به کار بگیرید. مزیت این رنگ ها این می باشد که نواقص روی دیوار را می پوشانند. امولسین ها و امولسیون های آکریلیک از دسته این رنگ ها می باشند.

رنگ های بر پایه روغن، شفاف و براق بوده و نیاز به یک یا دو لایه برای پوشاندن سطح دیوار دارند. یکی از معایب این رنگ ها این می باشد که به علت براق بودن، معایب و نواقص دیوار را تشدید می کنند.

انتخاب رنگ

۲-بهترین رنگ فضای داخلی – طول عمر

در حالی که رنگ های بر پایه آب در برابر ترک خوردگی مقاومت می کنند، رنگ های بر پایه روغن مستعد ترک خوردگی بوده و همچنین ممکن است پوسته پوسته شوند. رنگ های بر پایه آب با گذشت زمان کدر و یا زرد نمی شوندف در حالی که این بر خلاف رنگ های بر پایه روغن می باشد.

۳-مدت زمان خشک شدن رنگ

یک لایه رنگ بر پایه آب، نیاز به ۴ تا ۶ ساعت زمان برای خشک شدن دارد، قبل از اینکه لایه بعدی افزوده شود.

رنگ های بر پایه روغن نیاز به ۸ ساعت برای خشک شدن دارند و در برخی موارد باید ۲۴ ساعت بعد، لایه بعدی رنگ را افزود.

۴-تمیز کردن رنگ

در حالی که تمیز کردن رنگ های با پایه آب، ساده می باشد، تمیز کردن رنگ های روغنی عذاب آور است. رنگ های با پایه آب به راحتی با آب صابون و یک پارچه نرم تمیز می شوند، در حالی که رنگ های روغنی نیاز به مواد شیمیایی سخت برای تمیز شدن دارند. بنابراین هنگام انتخاب رنگ به این موضوع باید توجه داشته باشید.

انتخاب رنگ

۵-عامل سازگاری با محیط زیست

رنگ های با پایه آب، میزان کمتری از ترکیبات آلی فرار دارند و سازگار با محیط زیست هستند. رنگ های روغنی حاوی درصد بالای از ترکیبات آلی فرار هستند که حاوی مواد سمی و ناسازگار با محیط زیست می باشند. اما برخی از برندها، رنگ های روغنی با مضرات کمتر تولید کرده اند.

نکته: افراد مبتلا به اختلالات تنفسی باید از کارکردن با رنگ های روغنی خودداری کنند.

هنگام کار کردن با رنگ های روغنی باید مراقب باشید که تهویه مناسب برای رهایی از گازهای سمی و بو وجود داشته باشد.

انتخاب رنگ

چالش دوم – میزان جلای رنگ

هنگام خرید و انتخاب رنگ ، انتخاب نوع رنگ و میزان جلای آن موضوعی مهم و حیاتی می باشد. سه دسته بندی رنگ وجود دارد که می توان از بین آنها انتخاب کرد که هر یک از آنها جلا و درخشش خاصی دارند. انواع رنگ ها را مرور می کنیم.

۱-رنگ های مات

اینگونه رنگ ها حالتی مات و ملایم روی سطح ایجاد کرده و درخشندگی کمی دارند. از آنجایی که براق نیستند، حالت انعکاسی نداشته و نواقص سطح را می پوشانند.

مزایا و معایب

در حالی که سطح مات رنگ، نواقص را پنهان می کند، این رنگ گرد و غبار را به خود جذب مب کند. همچنین تمیز کردن اینگونه رنگ ها دشوار است و تمیز کردن شدید سطح، ممکن است باعث از بین رفتن لایه رنگ شود. این نوع رنگ، به خوبی با لایه زیرین ترکیب شده و ملموس نیست.

فضاهای توصیه شده برای رنگ مات

این نوع رنگ و سطحی که ایجاد می شود، برای اتاق نشیمن، اتاق ناهارخوری، اتاق خواب، سقف و راهرو مناسب می باشد. باید از به کار بردن این رنگ در حمام و آشپزخانه خودداری کرد، اساساً برای محیط هایی که امکان خیس شدن وجود داشته باشد، مناسب نیست.

انتخاب رنگ

۲-رنگ های نیمه براق یا براق

این نوع رنگ ها جلای خیره کننده ای بر روی سطح ایجاد می کنند و ماهیت آنها حالت انعکاسی و بازتابنده دارد.  اگر چه جلوه خوبی بر روی سطح دارند، اما نواقص موجود بر روی دیوار را نشان می دهند. حتی ممکن است رد قلم مویی که استفاده شده است را روی سطح دیوار ببینید. این نوع رنگ ها بادوام هستند.

مزایا و معایب

این نوع رنگ ها بادوام و نسبتبه رطوبت مقاوم هستند. پاکسازی آنها آسان می باشد. بزرگترین عیب آنها این می باشد که هر گونه نقصی را در سطح برجسته می سازند.

فضاهای توصیه شده

این نوع رنگ ها برای سطوح آشپزخانه، حمام، راهروها و مناطق پرتردد مناسب می باشد.

انتخاب رنگ

۳-رنگ های اطلس نما

این نوع رنگ ها سطحی ابریشمی و صاف مانند پوسته تخم مرغ، ایجاد می کنند. هنگامی که خشک می شوند، سطحی مراورید مانند ایجاد می کنند. این میزان جلا، کمک میکند تا به اتاق عمق ببخشید.

مزایا و معایب

این رنگ ها بازتابنده و بادوام بوده و تمیز کردن آنها آسان می باشد و نواقص روی سطح را نه پنهان می کند و نه برجسته می سازد.

فضاهای توصیه شده

این رنگ ها برای اتاق خانواده، اتاق بازی، آشپزخانه، حمام و فضای غذاخوری مناسب می باشند.

انتخاب رنگ

انواع رنگ ها می توانند به صورت جداگانه و یا ترکیبی مورد استفاده قرار گیرند تا اثر مورد نظر شما را در فضای موردنظرتان بگذارند. در نهایت، انتخاب رنگ بستگی به حس و حالی دارد که می خواهید به فضا بدهید. به عنوان مثال، رنگ های مات، آرامش را در فضا القا می کنند، در حالی که رنگ های براق انرژی بخش می باشند و رنگ های اطلس نما، کمک به برجسته سازی رنگ روی دیوار می کنند. این موضوع در انتخاب کاربر یا طراح می باشد که چه نوع رنگی را در فضا استفاده کند. بایستی به نوع رنگ و میزان جلای آن توجه داشته باشید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.