راه‌حلی جدید برای تغییر حالت پنجره‌های هوشمند

0

راه‌حلی جدید برای تغییر حالت پنجره‌های هوشمند

پژوهشگران اولین نمونه از یک پنجره هوشمند جدید را به دنیا معرفی کردند. در این پنجره، تبدیل حالت شفاف به حالت بازتابنده با افزودن یک نوع مایع اتفاق می‌افتد. پنجره‌های هوشمند جدید دو حالت دارد و بسته به تابش خورشید و زمان، تغییر حالت می‌دهد. تولید این نوع پنجره‌ها آسان است و اصلا بعید نیست یک روز بتوانید خودرویتان را در زیر تابش نور خورشید پارک کنید و از خنک ‌ماندن آن مطمئن باشید. در ضمن به کمک این پنجره‌ها می‌توان بهره‌وری انرژی در ساختمان‌های بزرگ را بهبود بخشید. در مورد منازل هم می‌توان خانه‌هایی با سقف هوشمند ساخت تا در تابستان خنک و در زمستان گرم باشد.

پنجره‌های هوشمندی که از حالت شفاف به بازتابنده تغییرحالت می‌دهد همین حالا هم در بازار موجود است اما قیمت آنها بالاست. به‌همین‌خاطر استفاده از این نوع پنجره هم زیاد رایج نشده‌است. کیت گوسن (Keith Goossen) در کنار دنیل ولف (Daniel Wolfe) مدیریت تیمی از محققان را برعهده داشت که سعی دارند راه‌حلی تازه در این حوزه ارائه کنند: «طبق پیش‌بینی ما، قیمت پنجره هوشمندی که می‌سازیم تنها یک دهم پنجره‌های هوشمند موجود در بازار خواهد بود چون روش ساخت آن مثل روش ساخت هر بخش پلاستیکی دیگر از پنجره است و هیچ نیازی به فناوری پیچیده الکترو- نوری نیست.»

این پنجره هوشمند جدید تنها یک پنل پلاستیکی دارد که به‌جای بازتاب نور در جهت‌های مختلف مثل آینه، نور را در همان جهت که تابیده شده بازتاب می‌دهد. اولین نمونه از این پنجره در مجله Optics Express معرفی شده‌ است: این پنجره یک پنل پلاستیکی ۳بعدی پرینت ‌شده دارد که با یک محفظه نازک پوشیده شده ‌است. وقتی این محفظه پر از مایع متیل سالیسیلات می‌شود، پنجره به حالت شفاف درمی‌آید.

همین نکته باعث می‌شود تغییر از حالت شفاف به بازتابنده یا برعکس نیاز به هزینه بالا نداشته باشد. بهترین کاربرد چنین پنجره‌های هوشمندی در مورد خودروهاست. بدین‌ترتیب وقتی خودرو را در جایی که تابش نور خورشید زیاد است پارک کردید، پنجره‌ها به‌طور اتوماتیک تغییر حالت می‌دهد.

گوسن در این‌باره افزود: «پنجره‌های هوشمند فعلی را نمی‌توانید در چنین مصارفی به‌کار گیرید چون حتی در حالت تیره و بازتابنده هم این پنجره‌ها بخشی از نور خورشید را جذب می‌کند و در نتیجه گرم می‌شود. اما پنجره تولیدی ما در حالت بازتابنده تقریبا تمام نور خورشید را بازتاب می‌دهد و در نتیجه پنجره‌ها و خودرو خنک می‌ماند.»

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.