رسیدن دومین هواپیمای خریداری شده به آسمان ایران

0
به گزارش Consbank، پس از آنکه شرکت هواپیماساز ایرباس فرانسه نخستین فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۱ خریداری شده از سوی ایران‌ایر را به ناوگان ایران تحویل داد، رسما فرآیند طولانی فروش ۱۰۰ هواپیمای مسافرتی از سوی این شرکت به شرکت هواپیمایی هما آغاز شد. فرآیندی که طبق اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی گام دوم خود را ظرف روزهای آینده برمی‌دارد.
دومین هواپیمای جدید ایران‌ایر که احتمالا ظرف روزهای آینده به آسمان ایران می‌رسد، هواپیمایی از خانواده ایرباس ۳۳۰ خواهد بود. این هواپیما که با توجه به مدل خاص طراحی خود و مساحتی که می‌تواند طی کند، جزو اولین انتخاب‌های بسیاری از ایرلاین‌های بزرگ جهان به شمار می‌ رود، به عنوان هدیه جدید به ناوگان ایران در ایام نوروز الحاق می‌شود.
این هواپیما که به منظور رقابت با مدل‌های ۷۶۷، ۷۷۷ و ۷۸۷ شرکت هواپیمایی بوئینگ طراحی و ساخته شده، در طول سال‌های کوتاهی که از آغاز به کارش می‌گذرد، توانسته به انتخاب نخست بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ جهان تبدیل شود. طبق برآوردهای صورت گرفته در ماه فوریه (بهمن) سال جاری در حال حاضر از این مدل هواپیمای ایرباس ۱۶۸۲ فروند سفارش داده و از این رقم ۱۳۳۰ فروند به شرکت‌های هواپیمایی سفارش‌دهنده تحویل شده که در حال حاضر حدود ۱۳۰۰ فروند از آنها در حال پرواز هستند. شرکت هواپیمایی ترکیش که یکی از اصلی‌ترین رقبای منطقه‌ای ایران‌ایر به حساب می‌آید، تاکنون ۶۰ فروند ایرباس ۳۳۰ تحویل گرفته که باعث افزایش قابل توجه توان این شرکت در پروازهای منطقه‌ای شده است.
طبق برآوردهای صورت گرفته این هواپیما توان آن را دارد که مسافت‌هایی بین ۵۰۰۰ تا بیش از ۱۳۰۰۰ کیلومتر را با یک بار سوخت‌گیری طی کند. این به معنای آن است که احتمالا ایرباس‌های جدید برای مسافت‌های طولانی‌تر و پروازهای بین‌المللی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. گسترش توانایی ایران در مدیریت پروازهای اروپا و قاره‌های جدید یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی است که می‌تواند با این ایرباس محقق شود. همچنین پذیرش بیش از ۳۰۰ مسافر در دو کلاس پروازی متفاوت به ایرباس ۳۳۰ این امکان را داده که در مسیرهای پرتقاضا با توجه به میزان سوخت پایینی که دارد به عنوان یک انتخاب مناسب بدل شود. همچنین طبق اعلام ایرباس این هواپیما توان آن را داردکه حدود ۷۰ تن بار را در مقاصد مختلف حمل کند که این موضوع باعث شده حتی امکان برنامه‌ریزی برای انجام پروازهای کارگو (تجاری) برای آن به وجود بیاید.
طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تا آغاز تعطیلات نوروزی سال ۹۶ دو فرورند از این هواپیما به ناوگان ایران‌ایر اضافه خواهد شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.