رشد تسهیلات‌دهی بانک‌ها نسبت به سال قبل

0
به گزارش Consbank، بر اساس تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی منتشر کرده است، بانک‌ها تا پایان دی ماه حدود ۴۲۷ هزار میلیارد به بخش‌های مختلف اقتصادی شامل هفت میلیون و ۱۰۰ هزار بنگاه تسهیلات پرداخت کرده‌اند که این رقم بیش از ۴۳ درصد نسبت به دوره زمانی مشابه سال قبل رشد دارد که تا مرز ۱۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد.
با توجه به هدف‌گذاری برای تخصیص بیشتر منابع بانکی به تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی به منظور رونق در تولید تا ۶۳.۷ درصد از مجموع تسهیلات پرداختی در سال جاری به تامین سرمایه در گردش اختصاص یافته که رقمی بالغ بر ۲۷۲ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود. میزان سرمایه در گردش در ۱۰ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۸۰ هزار میلیارد رشد دارد.
در مجموع در بین حوزه‌های اقتصادی بعد از خدمات این صنعت و معدن است که به روال معمول بالاترین سطح تسهیلات را دریافت کرده است. این در حالی است که حدود ۱۲۴ هزار میلیارد تومان از کل ۴۲۷ هزار میلیارد منابع اعطایی به این بخش اختصاص داشته و از این رقم ۱۰۱ هزار میلیارد تومان یعنی نزدیک به ۸۱ درصد از کل منابع اختصاصی به صنعت و معدن در سرمایه در گردش هزینه شده است.
سرمایه در گردش پرداختی به حدود ۲۶۲ هزار بنگاه تولیدی در بخش صنعت و معدن نزدیک به ۳۷ درصد کل سرمایه در گردش بخش اقتصادی را شامل شده است.
در سایر بخش‌ها نیز کشاورزی بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای یک میلیون و ۴۲۷ هزار واحد تولیدی، مسکن و ساختمان بالغ بر ۳۸ هزار میلیارد برای ۹۰۰ هزار واحد، بازرگانی ۵۸ هزار میلیارد برای ۹۷۸ هزار واحد و خدمات تا ۱۱۷ هزار میلیارد تومان برای سه میلیون و ۵۲۶ هزار واحد پرداخت شده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.