رشد محدود قیمت طلا در آستانه نشست سرنوشت‌ساز

0
به گزارش Consbank به نقل از سایت طلا، اونس طلا که هفته گذشته روی بهای ۱۲۲۹ دلار ایستاده بود، روز دوشنبه با ۳ دلار رشد به ۱۲۳۲ دلار رسید و روز سه‌شنبه نیز تا لحظه تنظیم این خبر و در آستانه نشست مهم فدرال رزرو به ۱۲۳۸ دلار رسید.

در نخستین روز هفته کاری قیمت آتی اونس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با بیشتر از ۳ دلار رشد به ۱۲۳۵ دلار رسید. عمده دلیل این رشد، رفتار معامله‌گران در قالب «پوشش کوتاه‌مدت» بود؛ چراکه سطح قیمتی حاضر در حدود ۷ ماه گذشته تجربه نشده است. جیم کومیسکی، مدیر ارشد موسسه خدمات مالی Archer می‌گوید: «روز دوشنبه پوشش کوتاه‌مدت وجود داشت، اما محدود بود و این باعث شد که سطح قیمتی با تکان شدیدی مواجه نشود.»

باید اشاره کرد که دوشنبه داده‌های اقتصادی منتشر شده از ایالات‌متحده یکدیگر را خنثی کردند. گزارش تولید «امپایر استیت» بهتر از پیش‌بینی‌ها بود، اما آمار تولید صنعتی در ماه آگوست بدتر از انتظار‌ها بود. برآیند تمام این اتفاقات در روز دوشنبه همان رشد ۳ دلاری قیمت اونس بود. دیگر آمار مهم؛ یعنی گزارش جدید تورم آمریکا نیز امروز چهارشنبه اعلام خواهد شد.

اما رشد دوشنبه و سه‌شنبه قیمت طلا (تا لحظه تنظیم این خبر) در آستانه نشستی اتفاق افتاد که مهم‌ترین خبر هفته جاری است. نشست «کمیته بازار آزاد فدرال رزرو» از روز گذشته-سه‌شنبه- آغاز شد و تا آخر وقت امروز ادامه خواهد داشت.

این نشست دوروزه به شدت مورد توجه فعالان تمام بازارهای مالی و از جمله بازار طلا است، چراکه کوچک‌ترین اشاره‌ای در رابطه با سیاست‌های آینده پولی فدرال رزرو می‌تواند جهت‌گیری بازارها را مشخص‌تر کند.

کنفرانس خبری جنت یلن، رئیس این نهاد می‌تواند مواضع تازه بانک مرکزی آمریکا را روشن کند. مهم‌ترین مساله زمان احتمالی آغاز افزایش نرخ‌های بهره در ایالات‌متحده است. در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه همچنین شاخص‌های بهای مصرف‌کننده و تولیدکننده در آمریکا منتشر شد و می‌شود که مورد توجه معامله‌گران است؛ بنابراین قیمت بسته شدن روز پنج‌شنبه می‌تواند سطح مهمی برای برآورد روند آینده قیمت طلا در میان‌مدت باشد. اما افزایش اونس پیش از نشست پیش گفته در حالی اتفاق افتاده که کومیسکی معتقد است بازارهای مالی عمدتا پیش از چنین رویداد مهمی آرام می‌مانند.

او می‌گوید: «وقتی چنین رویدادهای مهمی پیش رو دارید، اخبار این رویدادها مانند سرعت‌گیر عمل می‌کند؛ ولی همین حالا هم می‌توان گفت که نفس بازار طلا در سینه حبس شده است.»

چارلز ندوس، استراتژیست ارشد LaSalle Futures Group می‌گوید: «اگر اتفاق مهمی در مورد نرخ بهره نیفتد، پوشش کوتاه‌مدت ممکن است اندکی افزایش یابد.» نتایج نشست روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه آخر وقت امروز اعلام خواهد شد؛ اما بازار گمانه‌زنی‌ها همچنان داغ است. اقتصاددانان بر این باورند که فدرال رزرو در این نشست بار دیگر ۱۰ میلیارد دلار از محرک پولی را کاهش خواهد داد که این مساله موجب افزایش بیشتر ارزش دلار خواهد شد.

تحلیلگران همچنین معتقدند که برنامه محرک پولی فدرال رزرو در ماه اکتبر به‌طور کامل متوقف خواهد شد؛ اما در مورد نرخ سود، تحلیلگران موسسه Capital Economics بر این باورند که فدرال رزرو تا ۶ ماه آینده نرخ بهره را به صورت تدریجی افزایش خواهد داد.

آمارهای مربوط به بهبود وضعیت اقتصادی نشان می‌دهد که فدرال رزرو به احتمال زیاد نرخ بهره را در سه ماه دوم ۲۰۱۵ میلادی افزایش خواهد داد. کوین لوگان، تحلیلگر ارشد موسسه HSBC می‌گوید: «من فکر می‌کنم فدرال رزرو در پایان نشست روز چهارشنبه خود راهبرد جدیدی را اعلام خواهد کرد.

فدرال رزرو باید تصمیم مهمی را در خصوص افزایش نرخ بهره طی ماه‌های آینده اتخاذ کند. اکثر کارشناسان بر این باورند که فدرال رزرو در نخستین گام بهتر است نرخ بهره را ۲۵/۰ درصد افزایش دهد. سه‌شنبه انتظار برای مشخص شدن نتایج نشست سرنوشت ساز فدرال رزرو در دیگر بازارهای مالی نیز مشهود بود.

بازارهای سهام جهان در این روز بدترین عملکرد خود در یک ماه گذشته را ثبت کردند. بازارهای مالی در صورت افزایش نرخ سود واکنش بدتری نیز نشان خواهند داد. 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.