رشد ۳.۶ درصدی اقتصاد جهانی برای امسال محقق نمی‌شود

0
به گزارش Consbank به نقل از رویترز، صندوق بین المللی پول هشدار داد، ریسک پذیری مفرط و خطرات ژئوپلتیک، تهدیداتی جدید برای اقتصاد جهانی به شمار می روند که در حال ترمیم خود به شکلی ناهموار و ضعیفتر از حد انتظار است.

صندوق بین‌المللی پول در برآوردی که برای وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی کشورهای گروه ۲۰ آماده شده بود،  اعلام کرد که مشکلات در آمریکا، حوزه یورو، چین، ژاپن، روسیه و آمریکای لاتین بدین معناست که رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۴ آنگونه که در ماه آوریل ترسیم شده بود، به ۳٫۶ درصد نخواهد رسید.

صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کرد، انتظار دارد که به دلیل پایین بودن نرخ بهره‌های بلند مدت، حمایت بانک های مرکزی و فعالیت‌های اقتصادی و افزایش قیمت سهام، رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۵ شتاب بگیرد. اما صندوق در عین حال هشدار داده است که تهدیدات جدید ممکن است حتی قبل از ترمیم کامل اقتصاد جهانی ایجاد شوند.

در ادامه این گزارش آمده است: «ریسک های کاهشی جدید ناشی از تنش های ژئوپلتیک و افزایش ریسک پذیری ها، در حال پدیدار شدن است.» به اعتقاد صندوق بین المللی پول، ریسک های دیگر از نرخ پایین تورم، کاهش دائمی نرخ رشد در کشورهای غربی، کاهش رشد در اقتصادهای نوظهور و احتمال اختلال در بازارهای مالی به دلیل افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا، ناشی می‌شوند.

در بخش دیگری از گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده است: «به رغم پسرفت‌های امسال، ترمیم اقتصاد جهانی در حال پیش رفتن است، اما این روند همچنان نامتوازن است…در بسیاری از اقتصادهای پیشرفته، میراث بر جای مانده از بحران اخیر شامل نرخ بالای بدهی های بخش خصوصی و دولتی، همچنان و به رغم بهبود شرایط مالی، بر روند ترمیم اقتصادی سایه افکنده است.»

این گزارش اضافه کرده است که فعالیت‌های اقتصادی پس از شروعی سست در ابتدای امسال، افزایش یافته است. «اما این فعالیت‌ها در چشم انداز ماه آوریل اقتصاد جهانی ناهموار و ضعیف تر از حد انتظار بوده اند.»

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.