رشد ۰٫۵ درصدی اقتصاد ایران در سال۸۸

0

اکونومیست برآورد کرده است که رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال گذشته معادل ۰٫۵ درصد باشد که کاهش بهای نفت دلیل اصلی آن اعلام شده است.
به گزارشConsBank به نقل از ایسنا، اکونومیست در گزارش ماه مارس ۲۰۱۰ خود در خصوص رشد اقتصادی ایران نوشت: انتظار می‌رود طی مدت پیش‌بینی شده رشد اقتصادی ایران بهبود نسبی پیدا کند که دلیل آن افزایش بهای نفت و نیز افزایش اندک تولید نفت در ایران است.
به نوشته اکونومیست اگر چه این روند در سال آینده دچار تغییر خواهد شد اما انتظار می‌رود رشد صادرات نفتی به دلیل کمبود ظرفیت پالایش همچنان در سطح پایینی باقی بماند و این امر ایران را همچنان به واردات بنزین وابسته نگه‌خواهد داشت.
با در نظر گرفتن این فاکتورها پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی ایران در سال جاری به ۲٫۹ و در سال ۱۳۹۰ به ۳٫۳ درصد افزایش یابد. سال ۱۳۹۱ سالی است که برای رشد اقتصادی ایران رقم ۳٫۹ درصد پیش‌بینی و گفته شده است که این شاخص در سال ۱۳۹۲ دوباره به ۳٫۷ درصد کاهش خواهد یافت. به پیش‌بینی اکونومیست در سال ۱۳۹۳ اقتصاد ایران شاهد رشد ۳٫۸ درصدی خواهد بود.
این گزارش اکونومیست در حالی منتشر می‌شود که سال ۸۸ به اتمام رسید و با وجود اعلام نرخ‌های مختلف، هنوز نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۸۷ رسما از سوی بانک مرکزی اعلام نشده است؛ در همین حال آمارهای متناقضی از رشد اقتصادی کشور در سال‌های ۸۸ و ۸۹ و برنامه پنجم توسعه شنیده می‌شود.
با وجود وعده‌هایی که از سوی بانک مرکزی درباره اعلام آمار رشد اقتصادی سال ۸۷ تا پایان سال ۸۸ داده شد اما با گذشت ۱۶ روز از سال ۸۹ باز هم این رقم اعلام نشده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.