رشد ۱۱/۶ درصدی قیمت تولید در ایران

0

نماینده وزارت بازرگانی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، ‌در سی امین نشست این اتاق، گفت: ‌براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد میانگین نرخ رشد قیمت تولید در ایران درفاصله سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ میلادی ۶/۱۱ درصد برآورد شده است.
به گزارش ایرنا ،‌ محمود دودانگه در جمع فعالان بخش خصوصی، تصریح کرد: میانگین نرخ رشد قیمت در میان کشورهای درحال توسعه ۵/۲ درصد و کل آسیا ۷/۱ درصد بوده است.
عضو کمیسیون آموزش و پژوهش اتاق تهران سپس تاکید کرد: در حالی که شاخص نرخ رشد قیمت تولید در نقاط مختلف جهان با کاهش روبرو بوده، ‌اما این نسبت در ایران حالت عکس داشته است.
به گفته دودانگه، میانگین رشد قیمت تولید در کشورهایی چون ترکیه و چین ۲/۳ درصد برآورد شده که نشان از سیر نزولی آن دارد.
رییس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی تصریح کرد: ‌‌نرخ رشد قیمت تولید در ایران دو برابر کشورهای درحال توسعه و پنج برابر کشورهایی چون چین و کره جنوبی است.

کاهش ۶۰ درصدی بهره وری سرمایه
نماینده وزارت بازرگانی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: براساس ارزیابی مجمع جهانی اقتصاد در یک دوره ۴۵ ساله(۱۹۶۰تا ۲۰۰۵) میلادی بهره وری سرمایه در ایران در مدت مورد بررسی کاهش ۶۰ درصدی را تجربه کرده و از ۱۰۰ به ۴۰ درصد رسیده است.
دودانگه افزود:‌ در مدت مورد بررسی نرخ بهره وری در دیگر کشورهای جهان رشد سه برابری داشته و به ۳۰۰ درصد رسیده است.

ارزش واحد صادرات
رییس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی سپس به مقایسه ارزش واحد صادرات در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ پرداخت و گفت: این رقم در کشورمان بیش از دو برابر بوده و به همان نسبت رقابت پذیری ایران در بازارهای خارجی را با مشکل مواجه کرده است.
وی تصریح کرد: ‌ارزش واحد صادرات در سایر کشورها وضعیت مناسب تری داشته به نحوی که در ترکیه ۱/۳ برابر برآورد شده و در کشورهایی چون کره جنوبی و چین شرایط روبه بهبودی را پشت سرگذاشته است.

فضای نامناسب کسب و کار
دودانگه گفت: براساس گزارش های جهانی ایران در فضای نامناسب کسب و کار قرار گرفته است.
وی درباره وضعیت ایران از نظر شاخص رقابت پذیری اقتصاد کشورها، گفت: ‌این وضعیت در ایران ارزیابی نشده است.

خروج از اقتصاد نفتی و هدفمند شدن یارانه ها
رییس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی عنوان کرد: اصلی ترین راه حل خروج از اقتصاد نفتی هدفمند شدن یارانه ها است.
دودانگه با بیان اینکه در شرایط کنونی تولید و تجارت بسیار پرهزینه است، افزود:‌ با عملیاتی شدن نهضت کاهش قیمت تمام شده، ‌بسیاری از هزینه ها کاهش می یابد.
وی سهم هزینه های توزیع از قیمت کالا در ایران را بیش از ۳۰درصد کشورهای توسعه یافته بیان کرد و افزود: ‌این شاخص در ایران کمتر از ۹/۵ درصد است.
عضو کمیسیون آموزش و پژوهش اتاق تهران سپس به تشریح سهم هزینه های حمل ونقل و نگهداری و هزینه های توزیع در کشورمان پرداخت و افزود:‌ حمل ونقل ۶۲ درصد هزینه ها را در برمی گیرد.
دودانگه سپس افزود: ‌۳۴ درصد هزینه های توزیع مربوط به انبارداری و ذخیره سازی است.
این مقام مسئول با بیان اینکه متوسط سرعت ناوگان ترابری در ایران ۲۳ کیلومتر در ساعت است به مقایسه این وضعیت در دیگر نقاط جهان پرداخت و افزود:‌ این نسبت در جهان ۶۲/۵ کیلومتر است.
وی درعین حال سهم مدیریت توزیع در هزینه ها را چهار درصد بیان کرد و افزود: ‌اگر سهم بیشتری به این بخش تخصیص یابد، ‌هزینه ها روبه کاهش خواهند بود.
رییس موسسه مطالعا ت و پژوهشهای بازرگانی میزان بهره برداری از وسایل حمل و نقل در ایران را ۸۰ هزار کیلومتر در ساعت بیان کرد و گفت: ‌این میزان در سایر کشورهای جهان ۲۵۰ هزار کیلومتر است.
وی همچنین میزان ضایعات مواد غذایی در ایران را به ازای هر تن ۲۵۰ کیلوگرم بیان کرد و گفت: ‌این رقم در جهان در هر تن ۱۰ کیلوگرم برآورد شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.