رفع مشکلات مالی مسکن مهر

0

معاون امور ساختمانی وزیر مسکن و شهرسازی از دو برابر شدن تخصیص تسهیلات مسکن در دو ماه و نیم گذشته خبر داد و اعلام کرد: تعداد واحد‌هایی که پروانه ساخت اخذ کرده‌اند، با ۳۰ درصد رشد از ۲۹۷ به ۳۸۷ هزار فقره افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، منوچهر خواجه دلویی افزود: در مرحله اول ثبت نام تعداد زیاد از متقاضیان ثبت نام کردند که پس از بررسی شرایط متقاضیان و پالایش، یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر تایید شدند.
به گفته وی، از این تعداد ۹۹۵ هزار نفر در قالب تعاونی پای کار آمدند و این بدین معنی است که برای اجرای طرح بدون در نظر گرفتن ارزش زمین باید ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد که‌این امر در دنیا بی سابقه است.
معاون وزیر مسکن در خصوص انتقاد‌هایی که از کندی اجرای طرح مسکن مهر صورت می‌گیرد،گفت: کسانی که با مقوله ساخت و ساز مسکن آشنا هستنددر خصوص ساخت مسکن برای حدود یک میلیون نفر با سطح درآمدهای پایین بسیار منصفانه‌تربرخورد می‌کنند اما ما از هر انتقاد سازنده‌ای استقبال می‌کنیم.
رفع مشکلات مالی مسکن مهر
وی تخصیص تسهیلات بانکی را یکی از عمده ترین مشکلات این طرح برشمرد و اظهارداشت: با دستور رئیس جمهوری و درابتدای دولت دهم یک خط اعتباری ویژه از سوی بانک مرکزی به‌این طرح اختصاص داده شد که بسیاری از مشکلات را برطرف کرد.
وی با بیان اینکه در مرحله اول ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به‌این خط اعتباری اختصاص داده شد،افزود: هر زمان که‌این اعتبار به پایان برسد بانک مرکزی دوباره‌این خط را شارژ می‌کند و محدودیتی از سوی بانک مرکزی برای تامین منابع مورد نیاز این خطر اعتباری در نظر گرفته نشده است.
معاون وزیر مسکن افزود: با تصمیم شورای عالی مسکن و تاکید رئیس جمهور، تخصیص تسهیلات مسکن طی دوماه و نیم گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته است.
خواجه دلویی رفع موانع حضور انبوه سازان در مسکن مهر و امکان حضور گروه‌های کوچک به جای تعاونی‌ها را از دیگر اقداماتی در جهت تسریع ساخت مسکن برشمرد و اظهارداشت: در حال حاضر بر اساس آمار هر هفته نسبت به هفته ماقبل بیش از ۱۰ درصد رشد داریم که رشد قابل ملاحظه‌ای است.
به گفته وی، ظرف دو ماه و نیم گذشته با اختصاص خط اعتباری ویژه به طرح مسکن مهر تسهیلات بانکی این بخش با ۸۵ درصد رشد از ۳۱۳ میلیارد تومان به ۵۸۰ میلیارد تومان افزایش یافت.
خواجه دلویی اضافه کرد: تعداد واحد‌هایی که طی این مدت پروانه ساخت اخذ کرده‌اند نیز با ۳۰ درصد رشد از ۲۹۷ هزار به ۳۸۷ هزار فقره افزایش پیدا کرده است.
وی در خصوص مسکن مهر استان تهران نیز گفت: برای اجرای طرح مسکن مهر در تهران باید ۲۲۴ هزار واحد ساخته شود که حجم بسیار بالایی است. از این تعداد ۹۰ هزار واحد وارد مراحل اجرایی شده و ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد در مرحله اسکلت و سقف قرار دارد که نسبت به دو ماه نیم پیش که واحد‌ها حتی به مرحله پی هم نرسیده بودند رشد قابل ملاحظه‌ای است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.