رقابت کشورهای در حال توسعه برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی

0

معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاری‌های خارجی در مورد نتایج سومین مجمع اقتصادی اتحادیه بخش خصوصی کشورهای حوزه دریای سیاه و بحر خزر (UBCCE) گفت: هدف از تشکیل این اتحادیه گسترش همکاری‌های فی مابین نمایندگان سازمان‌های بخش خصوصی کشورهای عضو برای همکاری برای معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و گسترش همکاری‌های اقتصادی دو طرفه است.
به گزارش ایسنا ، شراگیم شمس افزود: این اجلاس دو روزه قصد داشت با توجه به بحران مالی و اقتصادی جهان نسبت به شناسایی فرصتهای تجاری و سرمایه گذاری در کشورهای مختلف اقدام کند.
وی تصریح کرد: تلاش همه دولت‌ها این است که تسهیلات و حمایت های مالی را برای سرمایه گذاران خارجی در طرح‌های زیر ساختی دولت‌ها انجام دهند.
شمس با بیان اینکه در این اجلاس بر این موضوع تاکید شد که در جذب سرمایه گذاری خارجی نمی توان منحصرا بر نیروی کار و منابع معدنی ارزان قیمت ارزان تکیه کرد، افزود: لازم است در کنار مزایای نسبی سرمایه گذاری که در بسیاری از کشورها وجود دارد، کشورهای منطقه بر روی ارائه مشوق‌های لازم مالی برای سرمایه گذاران خارجی تمرکز کنند.
به گفته شمس با توسعه سرمایه انسانی، بازارهای مالی و بهبود فضای کسب و کار می‌توان در جذب سرمایه گذاری خارجی موفق بود.
معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاریهای خارجی در ادامه با اشاره به رقابت شدید بین کشورهای منطقه برای جذب سرمایه گذاری خارجی، خاطر نشان کرد: همه کشورها در تلاش هستند با بهبود فضای کسب و کار و اعطای مشوق‌های مالیاتی، گمرکی، مالی و بانکی، سرمایه گذاران را به کشور خود جذب کنند.
وی افزود: کشور رومانی در رقابت برای جذب سرمایه گذاران خارجی ۵۰ درصد هزینه‌های سرمایه گذاری خارجی را براساس حجم پروژه و تعداد فرصت‌های شغل ایجاد شده به صورت اقساط به سرمایه گذاران پرداخت می‌کند.
شمس با اشاره به حضور ایران برای اولین بار در این اجلاس، خاطرنشان کرد: علی رغم پوشش رسانه های خارجی برای انعکاس اخبار منفی در خصوص کشورمان، حضور سازمان سرمایه گذاری به عنوان نماینده بخش دولتی با استقبال فراوان آنها مواجه شد و عنوان شد که گزارش ارائه شده ایران در زمره مفیدترین مطالب از دید شرکت کنندگان در بین ۱۰ گزارش کشوری بود.
سومین مجمع اقتصادی اتحادیه مذکور به میزبانی و ریاست فدراسیون بنگاههای اقتصادی یونان، بانک توسعه و تجارت دریای سیاه، برنامه توسعه سازمان ملل متحد برای توسعه تجارت و سرمایه گذاری حوزه دریای سیاه و آژانس تشویق سرمایه گذاری خارجی یونان در شهر تسالوینکی این کشور برگزار شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.