رکود بازار مسکن تا پایان سال ادامه می یابد

0

قیمت مسکن تا پایان سال افزایش نیافته و رکود معاملات همچنان ادامه خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی سازمان بازرگانی استان تهران مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور و تهران و عضو کمیته املاک و مستغلات کشور و استان تهران همزمان با یکساله شدن کد رهگیری و اولین سالگرد اجرای طرح ساماندهی املاک و مستغلات پیش بینی خود از وضعیت بازار مسکن را بیان کرد.
وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در ماههای اخیر ثابت و در برخی موارد با کاهش همراه بوده است ؛افزود: آمار ثبت شده در سامانه کد رهگیری نشان از این دارد که تعداد معاملات در بازار مسکن اندکی افزایش داشته است .اما این میزان افزایش بسیار اندک بوده و هیچ گونه رشد قیمتی در بازار مشاهده نمی شود.معمولا ًبا آغاز فصل پاییز خرید و فروش املاک کلنگی رونق گرفته و بازار مسکن دچار اندکی تحول می شود ،ولی امسال هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است و رکود همچنان ادامه دارد.البته این رکود فقط مختصص بازار مسکن ایران نیست و در اغلب نقاط دنیا بازار مسکن راکد است .
او با بیان اینکه قیمت مسکن تا پایان سال افزایش نخواهد یافت اظهار داشت:برخی از افراد که سرمایه گذاریهای قبلی خود در بازار مسکن را به دلیل رکود حاکم بر معاملات با ضرر ارزیابی می کنند، در صددند تا با انتشار شایعه این گونه القا کنند که قیمت مسکن رو به افزایش است در حالی که این گونه نیست و رکود معاملات همچنان پا بر جاست.
احمد رضا اعوانی مدیر پروژه ساماندهی و املاک و مستغلات کشور نیز در این زمینه آماری ارائه و خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین آمار ۷۷۲ هزارو ۷۰۲ واحد در این سامانه ثبت نام کرده اند و بر طبق همین آمارها بیشترین تعداد معاملات املاک مربوط به نماینده مسکن و شهر سازی است که ۱۹۶ معامله انجام داده است .
همچنین نماینده سازمان مالیات که در این جلسه حضور داشت توضیحاتی در خصوص بخش مالیاتی طرح ارائه و یاد آور شد: نقل و انتقال مالیات در تهران نه بر اساس قیمت روز بازار بلکه براساس ارزش معاملاتی تعیین می شود.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر میزان مالیات خانه های استیجاری گفت: در تهران و شهرهای بزرگ خانه های بالای ۱۵۰ متر و در شهر های کوچک و شهرستانها خانه های بالای ۲۰۰ متر مشمول پرداخت مالیات می شوند.
در این نسشت جبلی رئیس اتحادیه صنف املاک و شمیرانات و عضو کمیته املاک و مستغلات استان تهران هم در پاسخ به سئوال خبر نگاری در خصوص نقش این سامانه در جلوگیری از تبدیل باغات شمیران به برج های مسکونی گفت: مجوز احداث ساختمان توسط شهرداری صادر می شود و ما تنها بر خرید و فروش نظارت می کنیم بنابراین این سامانه نمی تواند نقشی در این امر داشته باشد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.