رکود بازار مسکن روزهای پایانی خود را می‌گذراند

0

اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها برای کشور ضرورت دارد و به طور قطع بر همه بخش‌ها از جمله بخش مسکن تاثیر می‌گذارد.
علی شاه نوش کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا گفت:مسوولان باید همانطور که برای کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم برنامه ریزی می‌کنند، برای بخش‌ مسکن نیز برنامه گسترده داشته باشند، زیرا این بخش به طور مستقیم با انرژی که اولین موضوع هدفمند کردن یارانه‌هاست، ارتباط دارد.
وی افزود: اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بر قیمت خرید مسکن و اجاره‌بها تاثیر مستقیم دارد و این امری اجتناب‌ناپذیر است.
این کارشناس مسکن با اشاره به این‌که مسوولان و کارشناسان اقتصادی، تورم حاصل از اجرای لایحه‌ هدفمند کردن یارانه‌ها را حدود ۴۵ درصد پیش‌بینی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که بخش مسکن در شرایط فعلی از رکود برخوردار است، تورم حاصل از اجرای این لایحه در بخش مسکن حدود ۱۵ درصد است، زیرا قدرت خرید مردم در این بخش بسیار مهم است.
وی گفت: ممکن است با گذشت زمان و افزایش حقوق کارکنان دولت، تاثیر اجرای لایحه بر بخش مسکن بیشتر شود، اما در شرایط فعلی تاثیر آن چندان زیاد نیست، زیرا قدرت خرید مردم برای خرید مسکن تغییر نکرده است.
این کارشناس مسکن در پاسخ به این سوال که آیا اجرای لایحه باعث دامن زدن به رکود موجود در بازار مسکن می‌شود؟ اظهار کرد: رکود بازار مسکن روزهای پایانی خود را می گذراند.
شاه نوش در ادامه به ارتباط بخش مسکن و مسائل جهانی اشاره و تصریح کرد: طی هفته گذشته بورس کشورهای حوزه خلیج فارس دچار رکود شده که این رکود ناشی از ساخت و ساز در این کشورهاست.
وی ادامه داد: سرمایه‌داران داخلی که به دلیل جذابیت مناطق جنوب خلیج فارس اقدام به سرمایه‌گذاری در این مناطق کرده بودند، هم اکنون در حال بازگشت به کشور هستند و بر این باورند که ایران برای سرمایه گذاری مطمئن‌تر از کشورهای حاشیه خلیج فارس است و این امر باعث از بین رفتن رکود مسکن می‌شود.
شاه نوش با بیان این‌که کارشناسان معمولا دوران رکود را سه سال پیش‌بینی می‌کنند، خاطرنشان کرد: عواملی مانند بحران اقتصادی جهانی، کشورهای همسایه و عدم پرداخت تسهیلات در بروز رکود در بازار مسکن موثر بودند.
این کارشناس مسکن با بیان این‌که باید در پرداخت تسهیلات به بخش مسکن واقع بین بود، خاطرنشان کرد: افزایش میزان وام مسکن قطعا در بخش مسکن تاثیرگذار خواهد بود، زیرا در کشور ما افراد با استفاده از تسهیلات اقدام به خرید مسکن می‌کنند.
وی افزود: دولت به این نتیجه رسیده که علاوه بر ادامه سرمایه‌گذاری در مسکن مهر، بخش‌های دیگر را نیز در بسته اقتصادی بخش مسکن مدنظر قرار دهد.
شاه نوش با بیان این‌که بر اثر اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با خطر افزایش قیمت مسکن رو به رو نمی‌شویم، درباره تزریق یارانه به بخش مسکن برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن گفت: اگر یارانه بدون نظارت تزیق شود و به بخش مصرفی مسکن تعلق گیرد با مشکلات بیشتری رو به رو می‌شویم، اما اگر یارانه‌ها به بخش ساخت و ساز و کمک به سازندگان مسکن اختصاص داده شود و از سازندگان برای پیش فروش و فروش مسکن و بالا نرفتن قیمت‌ها تعهد بگیرند، آنگاه یارانه‌ها بسیار مفید خواهد بود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.