رکود باعث کاهش قیمت شده ؛ بهتر است ادامه یابد!

0

صنعتی‌سازی علاوه بر عرضه بهره‌وری دائمی، از طریق کاهش هزینه‌های بالاسری و همچنین کاهش اثر نرخ بهره، باعث ارزان تمام شدن ساختمان و در نتیجه عرضه با قیمت پایین‌تر می‌شود.
کامیار بیات ماکو کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در روش ساخت صنعتی فرآیندهایی که در صنعت به‌کار می‌رود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: در صنعت سری‌سازی، پیش‌ساخته‌سازی، کنترل کیفی و نظارت بر فرآیندها استفاده می‌شود و در نتیجه ساخت و ساز صنعتی نیز باید واجد این مشخصات باشد.
بیات ماکو با بیان اینکه ساخت یک ساختمان دو طبقه در ۴۵ روز، رکورد خوبی است، گفت: ایمنی و بهره ‌دهی دو شاخصی است که از ساختمان انتظار می‌رود و اگر این دو شاخص مهیا باشد، یعنی ساخت و ساز به نتایجی که انتظار داشته‌ایم رسیده است.
این کارشناس مسکن به بالا بودن قیمت مسکن در کشور اشاره و تصریح کرد: علاوه بر گرانی زمین که طی پنج سال گذشته حاصل شد، سنتی‌سازی، طولانی بودن پروسه ساخت و ساز و هزینه‌های بالاسری را در پی دارد این در حالیست که اگر دوره ساخت کوتاه شود، علاوه بر کاهش این هزینه‌ها، سریع‌تر به بهره‌برداری می‌رسیم و مدت خواب سرمایه کاهش می‌یابد.
بیات ماکو با تاکید بر اینکه با استفاده از صنعتی‌سازی می‌توان مشکل مسکن را تا حد زیادی کاهش داد، درباره وضعیت بازار مسکن اضافه کرد: از آنجاکه در کلیه بخش‌ها رکود وجود دارد، سرمایه‌گذار سرمایه خود را در بخش مسکن که امن‌تر است سرمایه‌گذاری می‌کند.
وی با بیان اینکه اثر رکود بر بخش مسکن کمتر از سایر بخش‌ها است، اظهار کرد: ممکن است رکود تا پس از سال ۸۹ نیز ادامه داشته باشد.
این کارشناس مسکن گفت: اگر رکود باعث کاهش قیمت شده و در نتیجه مردم از توانایی خرید برخوردار شوند بهتر است ادامه یابد.
وی با بیان اینکه رکود در ذات خود بد نیست و شاید باعث فروش آپارتمان‌های خالی شود، ادامه داد: ظاهرا افرادی که صحبت از رونق بخش مسکن می‌کنند چندان به فکر خانه‌دار شدن مردم نیستند، به عبارت دیگر اگر قیمت‌ها پنج برابر شود اما مردم نتوانند اقدام به خرید مسکن کند، فایده‌ای ندارد.
بیان ماکو با اشاره به اینکه دولت باید در راستای پرداخت تسهیلاتی که منجر به خانه‌دار شدن مردم می‌شود، اقدام کند، خاطرنشان کرد: تسهیلات اندک به بازار مسکن رونق واقعی می‌دهد و کاهش عرضه انباشته گذشته را در پی دارد.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه طرح مسکن مهر با سیستم فعلی به نتیجه نمی‌رسد، اظهار کرد: مشکل مسکن مربوط به شهرهای بزرگ است و طرح مسکن مهر باعث ایجاد مشکل در شهرهای کوچک می‌شود زیرا عده‌ای از افراد از روستاها به شهرهای کوچک و میانی مهاجرت می‌کنند و در نتیجه شهرهای کوچک نیز با مشکل حاشیه نشینی روبرو می‌شوند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.