رکود بخش مسکن سال آینده هم ادامه می‌یابد

0

توسعه و رونق اقتصادی هر کشوری زمانی آغاز می‌شود که صنعت ساختمان آن راه‌اندازی شود.
محمدعلی پورشیرازی کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: انبوه‌سازی دارای تعریف‌ جهانی است که متاسفانه در اساسنامه‌های انبوه‌سازی در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است.
وی با بیان اینکه در ابتدای ایجاد شهر جدید هشتگرد بنا بود خانه‌ها به شیوه صنعتی ساخته شوند، گفت: انبوه‌ساز به فردی اطلاق می‌شود که مسکن را با کیفیت مطلوب‌تر در زمان کوتاه و با قیمت ارزان بسازد و این امر قابل اجرا نیست مگر اینکه از سیستم صنعتی استفاده شود.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه کارخانه‌های خانه‌سازی در بلژیک و هلند قابلیت تحویل هشت واحد مسکونی در روز را با هشت کارگرد دارند، تصریح کرد: در شرایطی که ادعا می‌کنیم سالانه به یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم باید دید آیا این روش صنعتی‌سازی می‌تواند پاسخگوی نیاز مسکن کشور باشد؟
پورشیرازی ادامه داد: توسعه و رونق اقتصادی هر کشوری زمانی آغاز می‌شود که صنعت ساختمان آن راه‌اندازی شود زیرا حدود ۴۰۰ حرفه با صنعت ساختمان در ارتباط هستند.
وی با بیان اینکه با رونق صنعت ساختمان، اشتغال به وضعیت مطلوب می‌رسد، اضافه کرد: تعداد کارخانه‌های خانه‌سازی بسیار محدود است.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه زمانی که صحبت از مسکن می‌شود به کلان‌شهرها و مناطق شمال شهر تهران توجه می‌کنیم، گفت: برای حل مشکل مسکن باید به مناطقی مانند گواتر که در جنوب شرقی ایران قرار دارد توجه و از شناور شدن مردم جلوگیری کنیم.
پورشیرازی با بیان اینکه اگر رکود اقتصادی حاکم است چرا میزان نقدینگی بانک‌ها زیاد است؟ افزود: به دلیل عدم امنیت سرمایه‌گذاری افراد اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
وی با بیان اینکه زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود نباید به دنبال سرمایه‌های کلان باشیم، تصریح کرد: باید به دنبال جمع‌آوری سرمایه‌های اندک که پراکنده هستند و تعداد آنها بسیار زیاد است باشیم.
وی با بیان اینکه حل مشکل مسکن در کلان‌شهرها و پایتخت هنر نیست، ابراز عقیده کرد: ارزان شدن مسکن شعار است زیرا قیمت آن ناگهانی بالا رفت و سپس به میزانی اندک کاهش یافت بنابراین نمی‌توان گفت مسکن ارزان شده است.
پورشیرازی گفت: در سال ۸۹ مسکن گران می‌شود اما رکود ادامه می‌یابد که این امر کاملا برخلاف قانون اقتصاد است.
وی با اشاره به اینکه امنیت سرمایه‌گذاری ایجاب می‌کند سرمایه‌گذار مدت زمان خواب سرمایه را مورد بررسی قرار دهد، ادامه داد: قدرت خرید و قدرت عرضه اگر با هم حرکت نکنند وضعیت مناسب نخواهد بود.
این کارشناس با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا سرمایه‌گذاری روی مسکن معنا ندارد زیرا مسکن کالایی مصرفی است، تصریح کرد: در کشور ما مسکن کالایی سرمایه‌ای شده و باید به‌تدریج آن را به کالایی مصرفی تبدیل کنیم.
پورشیرازی با بیان اینکه مدیریت مسکن به معنای اعم مشکل دارد، گفت: مسکن حاضر نیست خود را با اقتصاد تطبیق دهد زیرا با هیجانات روز تطبیق داده می‌شود.
وی راهکار برون‌رفت از این شرایط را واگذاری مدیریت مسکن به دست‌اندرکاران این حوزه اعلام و با بیان اینکه اقتصاد به آرامی حرکت می‌کند و نیاز به مکان امن دارد، اضافه کرد: بخش خصوصی ما خصوصی نشده بلکه خصولتی شده است.
پورشیرازی با تاکید بر اینکه باید تعامل واقعی با بخش خصوصی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: با ادامه رکود مدت زمان خواب سرمایه افزایش می‌یابد، تورم اضافه می‌شود و در نتیجه صاحب ملک مجبور ملک را با قیمت بالاتر به فروش برساند.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه فقط نباید اقدام به برگزاری جلسه با انبوه‌سازان کرد بلکه باید با انجمن شرکت‌های ساختمانی نیز جلسه برگزار کرد، افزود: تنها راه حل مشکل این نوع انبوه‌سازی نیست.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.