رکورد «ارزان‌سازی» مسکن‌ شکسته شد

0

درحالی که انبوه‌سازان مجوز گرفته‌اند مسکن‌مهر را با حداقل امکانات –بدون سرامیک، کابینت و آسانسور- متری ۳۰۰ هزار تومان ساخته و تحویل دهند، «دنیای‌اقتصاد» یک تعاونی‌مسکن در تهران را شناسایی کرده که ۵۰۰ واحد مسکونی‌مهر را به قیمت متری ۲۶۵ هزار تومان به‌صورت لوکس در دست احداث دارد. به این ترتیب عدم مطالعه کافی درباره سود و زیان آنچه متقاضیان مسکن‌مهر قرار است بعد از یک‌سال از انبوه‌سازان تحویل بگیرند، هم‌اکنون به عنوان ضعف بزرگ در قرارداد سازنده‌های طرف تفاهم با دولت، خودنمایی می‌کند.
به گزارشConsBank، ورود دسته‌جمعی انبوه‌سازان به مسکن‌مهر در ابتدا این تصور را در ذهن متبادر می‌کرد که آنها از یک‌سو برای در امان ماندن از اثرات مخرب رکود به ناچار وارد این پروژه پرهزینه شده‌اند و از سوی دیگر تصمیم گرفته‌اند با صرف‌نظر کردن از سودهای نجومی، مدتی برای تامین مسکن‌ کم‌درآمدها قدم بردارند. اما جزئیات تفاهم‌نامه‌هایی که انبوه‌سازان برای ساخت مسکن‌مهر امضا کرده‌اند، نشان می‌دهد که سود، آن هم به نرخ قابل توجه همچنان در برگه‌های قرارداد انبوه‌سازان دیده می‌شود.
بیش‌از ۴۵۰ انبوه‌ساز شامل سازنده‌های بزرگ و بسازوبفروش، از دولت مجوز گرفته‌اند مسکن‌مهر را به قیمت متری ۳۰۰ هزار تومان در حد قابل سکونت -بدون نقاشی و تجهیزات گرمایش‌وسرمایش و حتی بدون کابینت و سرامیک- ساخته و تحویل متقاضیان دهند. انبوه‌سازان تظاهر می‌کنند این قیمت باب طبع‌شان نیست و اصلا سودی از این پروژه‌ها عایدشان نخواهد شد. این در حالی است که اخیرا در همسایگی تهران –شهر جدید پرند- یک پروژه ۵۰۰ واحدی مسکن‌مهر شناسایی شده که پیمانکارش تعهد داده واحدها را به قیمت متری ۲۶۵ هزار تومان با امکانات کامل و لوکس نظیر آسانسور، کف سرامیک، سیستم اطفای حریق، نمای سنگ تحویل متقاضیان دهد.
مقایسه ارزش قراردادهای انبوه‌سازان با ارقامی که پیمانکاران برای تعاونی‌ها می‌سازند، نشان می‌دهد انبوه‌سازان به ازای هر مترمربع احتمالا بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان سود عایدشان می‌شود.
گفته می‌شود مجوز ساخت متری ۳۰۰ هزار تومان را وزارت مسکن بعد از بازدید از پروژه‌های ۹۹ساله از یکی از استان‌های کشور به انبوه‌سازان داده است. مسوولان تا قبل از اینکه از ایلام –اواسط سال گذشته- بازدید کنند، با پیشنهاد ۴۰۰ هزار تومانی (به ازای هر متر) انبوه‌سازان روبه‌رو بودند. اما بعد از بازدید و مشاهده ساخت‌وسازهایی که سازنده‌های ایلامی ۱۰۰ هزار تومان کمتر از رقم پیشنهادی انجام داده بودند، وزارت مسکن تصمیم گرفت برای همه مناطق و استان‌های کشور مصوب کند که مسکن‌مهر باید مترمربعی ۳۰۰ هزار تومان ساخته شود، نه یک ریال کمتر، نه یک ریال بیشتر.
طی ماه‌های اخیر، سازمان‌های مسکن استان‌ها و مدیران شهرهای جدید براساس دیکته اعلام شده، کلیه تفاهم‌نامه‌های انبوه‌سازان در مسکن‌مهر را با قیمت متری ۳۰۰ هزار تومان تنظیم و نهایی کرده‌اند.
این شیوه تعیین ارزش قرارداد باعث شد در فاصله کوتاهی حجم عظیمی از انبوه‌سازان به زمین‌های ۹۹ساله سرازیر شوند.
ماجرای میهمانی پرمنفعت مسکن‌مهر خیلی زود به محفل انبوه‌سازان خارجی نیز نفوذ کرد. تا جایی‌که طی دو ماه گذشته بیش‌از ۵ شرکت از اروپا و آسیا برای کمک به ساخت مسکن‌مهر در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند! از این شرکت‌ها تاکنون سه شرکت عقد قرارداد کرده‌اند و مطابق با تعهد انبوه‌سازان ایرانی قول داده واحدها را با حداقل امکانات ظرف مدت مشخصی تحویل دهد. نکته جالب توجه در جزئیات تعهدی که انبوه‌سازان برای ساخت مسکن‌مهر داده‌اند، حذف بدیهی‌ترین امکانات یک ساختمان مسکونی است. به عنوان نمونه در یکی از شهرهای جدید اطراف تهران، قریب به اتفاق ساخت‌وسازها در حالیکه بیش‌از ۳ طبقه ارتفاع دارد، فاقد آسانسور است و سازنده فعلا تعهدی به تامین آسانسور ندارد.
این موضوع گلایه مسوولان ارشد وزارت مسکن و استان تهران را در پی داشته است، تا جایی‌که مسوولان از زیرمجموعه‌ها خواسته‌اند برای اجبار سازنده‌ها به تامین آسانسور در قراردادهای منعقد شده تجدید نظر کنند.
از بین بیش‌از ۱۰۰۰ پروژه –هرکدام به‌طور متوسط ۲۰۰ تا ۵۰۰ واحد- در حال ساخت مسکن‌مهر، هم‌اکنون یک پروژه موفق به ثبت رکورد ارزان‌سازی شده است.
تعاونی مسکن‌مهر ۱۲ شهرری با ۴۹۵ واحد موفق شده با پیمانکار سازنده برسر ساخت متری ۲۶۵ هزار تومان توافق کند که این رقم، کمترین قیمت ممکن برای ساخت مسکن‌مهر به حساب می‌آید. این پروژه که در پرند واقع شده هم‌اکنون جزو پروژه‌های پیشرو در تهران به حساب می‌آید. در پرند این پروژه مسکن‌مهر به لحاظ حجم پیشرفت فیزیکی مقام اول را دارد، طوری‌که عملیات سفت‌کاری بلوک‌ها مراحل نهایی را طی می‌کند و عوامل برای شروع عملیات نازک‌کاری آماده می‌شوند.
مهدی دژآباد، مدیرعامل تعاونی مسکن‌مهر ۱۲ شهرری درباره قیمت ساخت این پروژه گفت: پروژه ما در عین حالی‌که کمترین قیمت را در بین سایر ساخت‌وسازها دارد، بیشترین امکانات داخلی را در مقایسه با پروژه‌های انبوه‌سازان داراست.
وی افزود: پروژه مسکونی مهر ۱۲ شهرری دارای آسانسور دو منظوره ۱۰ نفره، طراحی سیستم اطفای حریق، دو طبقه پارکینگ و تامین پارکینگ همه واحدها، پنجره ۲ جداره، کف همه واحدها سرامیک، نمای مخلوط سنگ و آجر و شوتینگ زباله و دارای شناسنامه فنی ساختمان است. دژآباد تصریح کرد: قیمت ساخت متری ۲۶۵ هزار تومان به عنوان قیمت تمام‌شده ساخت است و هزینه‌های آماده‌سازی زمین، محوطه‌سازی و هزینه‌های مربوط به انشعابات جداگانه محاسبه و از اعضا دریافت می‌شود که البته با محاسبه این نوع هزینه‌ها قیمت کل تمام‌شده پایین‌تر از متری ۳۰۰ هزار تومان تعیین خواهد شد.
وزیر مسکن اخیرا از این پروژه بازدید داشت و نحوه ساخت‌وساز در آن را مشاهده کرد.
دژآباد در این بازدید گفت: شرکت آماده‌ساز زمین، از هر عضو معادل ۲ میلیون تومان دریافت کرده، اما هنوز به‌طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است.
مدیرعامل مسکن‌مهر ۱۲ شهرری همچنین افزود: باید به موازات ساخت‌وسازهای مسکن‌مهر، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی در پرند انجام شود تا در زمان تحویل واحدها امکان زندگی در آنها مهیا باشد.
وی تصریح کرد: تعاونی ما حدود ۸۵ درصد از مراحل سقف و اسکلت و سفت‌کاری را به پایان رسانده، اما تاکنون فقط حدود ۶۰ درصد از مبلغ وام ۱۴ میلیون تومانی به تعاونی پرداخت شده است که این موضوع سبب نقض برنامه‌ریزی مالی و اجرایی عملیات اجرایی پروژه شده است.
دژآباد با اشاره به برنامه جدید دولت مبنی بر حذف بیمه و مالیات از ساخت مسکن‌مهر، خواستار تعیین تکلیف این نوع معافیت در پروژه تحت مدیریتش شد و گفت: در مراجعه به ادارات بیمه و دارایی مسوولان سازمان‌های ذی‌ربط از حذف بیمه و مالیات اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و برای صدور مفاصا حساب برای پیمانکار به مانند گذشته عمل می‌کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.